"התקבלת לגן עדן" נשמע הקול…

לא תאמינו למי אליהו הנביא הבטיח גן עדן! מיוחד לפורים: הכול על כוחו של הצחוק

אתה מצחיק? אז יש לך גן עדן

את הסיפור התלמודי המפתיע הזה, בוודאי לא הכרתם ומעשה שהיה כך היה: ביום בהיר אחד כשאליהו הנביא התלווה לאחד מגדולי חכמי התלמוד – רבי פרידא שמו, ליווי אליו זכו צדיקים שכמותו בזמנים עברו, פגשו בדרכם צמד חברים סתמי שהלך לדרכו ברחוב העיר. לפתע, לתדהמתו המוחלטת של רבי פרידא, פנה אליהו אליהם ואמר להם: "אשריכם! התקבלתם לגן עדן"! רבי פרידא היה מופתע וכמובן לא הבין באיזו זכות נפלה הבטחה חלומית שכזו דווקא על הצמד שלפניו. מיד פנה אליהם ובירר: "מה מעשיכם"? אמרו לו: "אנחנו מתפרנסים כבדחנים (סטנדאפ) וכאשר אנו פוגשים באדם הנראה לנו כעצוב אנו מנסים בכל יכולתנו להצחיק אותו ולהעלות שמחה על פניו או כאשר אנו נתקלים בסכסוכים וכעסים בין שני אנשים אנו מנסים להרגיע ולהעביר להם את המצב רוח הרע על ידי הצחוק"

מפתיע: הצחוק מקרב את האדם לבורא!

כמובן שכרטיס כניסה מובטח לגן עדן אינו דבר שבשגרה והוא לא ניתן לצמד הליצנים רק בגלל שהם נחמדים או מצחיקים, אלא רק משום שבמעשיהם הם תרמו תרומה משמעותית לקרבת האדם אל הבורא ואל התורה. אכן, הפרשנים מסבירים כי על ידי הצחוק והשמחה שעלתה על פני האנשים, הם התמלאו מחדש בחשק ואמביציה להתקרב אל ה' ואל מצוותיו וכך התחזקה שמירת התורה בעולם בזכותם. זוהי משמעותו הייחודית של הצחוק ומצב הרוח העליז בעיני התורה: אתה שמח, יש לך חשק, יש לך כוחות, אתה מתמלא באנרגיות חיוביות ואת כל אלו לא נותר לך אלא להפנות לעברו של הבורא!

תהיה הבדחן של עצמך!

כשאנחנו עצובים לא בהכרח שיתמזל מזלנו להיתקל בצמד בדחנים שיוציא אותנו מזה… מה שעלול לפגוע לעיתים בכל מישורי חיינו, בפרט באלו הדורשים מוטיבציה גבוהה כמו למשל קיום המצוות, התגברות על משיכות היצר או אפילו הקשבה וריכוז בשיעור תורה (על זה האחרון מסופר בתלמוד על האמורא רבא שהיה פותח את שיעורו באמירת בדיחה כדי "לפתוח את הראש" לחבר'ה!), כך שאין לנו הרבה ברירות ואנו נדרשים להתמודד עם זה לבד, אבל למה לא לנסות להיות הבדחנים של עצמנו? זה עוזר גם לבריאות…

המסר מפורים: אין סיבה להיות בדיכי!

בואו נלמד ממרדכי ואסתר שבסיפור המגילה, מה עבר עליהם, תחת איזה איום הם עמדו וכמה גדולה הצרה שכמעט ונפלה על ראשם, אבל: ברגע שאלוקים רצה הכול התהפך ומהמן הרשע ואיומיו נותר רק צחוק אחד גדול, אז חבר'ה, ברצינות: גם אם רע לך, הכול עוד יכול להתהפך, אז יש סיבה לא לצחוק?

פורים שמח!