לקרוע את המסכה!

ראשית, גיבורי הסיפור בקצרה:

גיבורי הסיפור המרכזי של מגילת אסתר הם ללא ספק מלך פרס אחשוורוש, יועצו המן, המלכה הטריה אסתר ובן דודה מרדכי היהודי. אחשוורוש משדרג את מעמדו של המן ומעניק לו סמכויות שלטון במדינה, המן לוקח את זה כמה צעדים קדימה ומחליט לממש את חלומו משכבר – השמדה המונית של העם היהודי מ127 מדינות המעצמה הפרסית, המלכה הטריה אסתר שהצליחה לשבות את ליבו של המלך אחרי שהוציא להורג את אשתו הקודמת, מצליחה בדרך לא מובנת להפוך את ליבו של המלך ובצירוף מקרים מושלם בו הציל מרדכי את אחשוורוש מהרעלה, הפכו מרדכי ואסתר למקורביו של המלך ושכנעוהו להעביר את המן מתפקידו רגע לפני הוצאת ההשמדה ההמונית אל הפועל… וכך ניצלו חייהם של היהודים.

אלוקים לא מוזכר במגילה, מדוע?

הסיפור הזה אולי נשמע לחלק מאיתנו יותר כמו עוד מפץ פוליטי שגרתי המוכר לנו יתר על המידה מהפוליטיקה המקומית ופחות כמו נס גלוי ואכן נס פורים שונה בשל כך מהותית מכל שאר ניסי התורה ואפילו מנס החנוכה. הראיה: אלוקים לא מוזכר בו. ספר הקודש היחידי שאלוקים לא מוזכר בו הוא שלא במקרה מגילת אסתר והסיבה היא האתגר המיוחד של נס הפורים, אתגר שאם ניקח אותו לחיים, נרוויח ובגדול!

האתגר של פורים: לקרוע את המסכה

נס הפורים יכול אמנם להיראות לנו כמו סיפור אולי קצת מוזר אבל עדיין טבעי ולא מרגש במיוחד, אבל תפקידנו הוא לחשוב טיפה מעבר: איך קרה צירוף המקרים המוזר הזה בדיוק ברגע שהיה צריך אותו? איך דעתו של אחשוורוש התהפכה מאהבת המן לאהבת מרדכי ולא להיפך? איך דווקא אסתר נבחרה מכול בנות פרס להיות מלכה בדיוק כשהיהודים היו צריכים נואשות מישהו בקרבת המלך? ועוד שאלות רבות… כשחושבים על זה מבינים כי נס פורים אמנם נראה כמו סיפור טבעי אבל זו רק מסכה. מסכה שמאחוריה מסתתרת יד גדולה ושמיימית המובילה ומגלגלת את העולם בדיוק כמו שצריך. בדיוק כמו המסכה של הגורילה המפחידה שמאחוריה מסתתר ילד קטן וחביב…

ניקח את זה לחיים ונרוויח בגדול!

פורים הוא רק פעם בשנה אבל כנראה זה מספיק כדי לצייד אותנו בתובנה החשובה הזו לכל החיים: אתה רואה משהו מתרחש? אצלך? אצל החבר? בעם או במדינה? אל תתבלבל: זו רק מסכה שאם רק תקרע אותה תראה את אלוקים, האוהב המרחם והמטיב.

פורים שמח 🙂