פורים – הגרסה היהודית

שעה אחר שעה. סדר אירועי מצוות חג הפורים מפורט וברור.

צאת הכוכבים ו…מתחילים!

כמו כל חגי ומועדי ישראל המתחילים מהערב, כך גם חג הפורים מתחיל בליל י"ד באדר מתחילתו של הערב, במילים אחרות: צאת הכוכבים. מיד לאחר צאת הכוכבים, שהשנה ישמש במקביל גם לסמל את צאתה של שבת המלכה, יתחילו בבתי הכנסת בקריאת מגילת אסתר, אבל לא לפני תפילת ערבית. בתפילה ישנה תוספת מיוחדת בברכת מודים – "ועל הניסים…בימי מרדכי" נא לעקוב בסידורים.

מה עוד יש בערב?

חגיגות הפורים, הנובעות ממצוות המשתה והשמחה, נקבעו להיות ביום הפורים אבל גם בליל הפורים, לא נטמון את ידינו בצלחת (או את ראשינו בכרית…): נהוג להרבות בסעודה ובמשתה גם בלילה ובפורים, כל המרבה הרי זה משובח. לפני שמתחילים לאכול, לא לשכוח (השנה שפורים מופיע במוצאי שבת) לערוך הבדלה על היין. בברכת המזון, יש לשים לב לתוספת המיוחדת לחג הפורים, בתוך הברכה השניה – "ועל הניסים… בימי מרדכי"

הבוקר הגיע? יום עמוס לפניך!

את בוקר יום הפורים נפתח בתפילת שחרית יום חולית רגילה כולל טלית ותפילין ובתפילת העמידה נוסיף גם כאן את התוספת "ועל הניסים…בימי מרדכי", לאחר קריאת התורה הפורימית, יפתחו בבית הכנסת את המגילה כדי לקרוא בה שוב את קריאת המגילה של הבוקר. יש הנוהגים להסיר את התפילין מידם וראשם לפני קריאת המגילה ויש הנוהגים להשאירם. נקודה חשובה לציון: בברכות המגילה יברכו גם בבוקר את ברכת "שהחיינו" זאת למרות שמצוות הקריאה לא מתקיימת לראשונה בבוקר אלא בליל שלפניו, זאת משום שברכה זו מתייחסת לכלל מצוות הפורים – משלוחי המנות, מתנות לאביונים וסעודת החג. לכן, בעת שמיעת הברכה יש לכוון ליחס אותה ולפטור בה לכל שאר מצוות הפורים.

סיימת את התפילה? החגיגה מתחילה!

רק לאחר תפילת שחרית וקריאת המגילה, ניתן להתחיל את חגיגת הפורים הגדולה אבל לא לשכוח, לפני הכול: אל תתחיל לחגוג לפני שדאגת גם לזולת, לכן תמהר לקיים "מתנות לאביונים" (פרטים על מצווה זו כאן). רק אם דאגת לאחרים, אתה יכול לגשת לחגיגה הגדולה: משלוחי המנות וסעודת הפורים עם המון שמחה…

הגיע הלילה, הסתיים הפורים, אבל רגע: לירושלמים הוא רק מתחיל, אז שיהיה לכם פורים שמח ותקראו את המאמר מתחילתו…