למה אוכלים אוזני המן? ולמה שותים יין?

כל המידע על המנהגים הייחודיים של חג הפורים

ויין ישמח לבב אנוש

מנהג שתיית היין בפורים, הוא חלק מרכזי מצורת ההווי הייחודית של חג הפורים, החל ממצוות השמחה שעליה נאמר בתהילים "ויין ישמח לבב אנוש" ו "אין שמחה אלא ביין" ועד החובה ההלכתית המפורסמת "חייב איניש (חייב אדם) לבסומי בפוריא (להתבסם בפורים) עד דלא ידע (עד שלא יידע להבחין) בין ארור המן לברוך מרדכי". אמנם, את החובה ההלכתית הזו ניתן לקיים בתחכום גם על ידי שינה… אבל פורים הוא ללא ספק חג היין והאלכוהול היהודי. לכל מרימי הגבה, השכרות בפורים לא נועדה כדי להתפרק או כדי לאבד את הדעת, אלא למטרה הפוכה לגמרי: להתחבר. מה לעשות וכדי להתחבר לרגשות השמחה הפנימיים שלנו, אנחנו צריכים סיוע אלכוהולי? אבל נזכור כי רק שתייה שאין בה פורקן וקלות ראש מותרת.


אוזני המן? לא דומות למקור…

אוזני המן הם ללא ספק המאכל הלאומי של פורים ממש כמו הסופגניות בחנוכה, אך המקור לאכילתם מפתיע ואף קצת מוזר: בגרמנית ואיטלקית מאפים הממולאים בפרג נקראו "מהן טאשאן" ועל ידי החלפת האותיות "מהן" ו"המן" קצרה הדרך לייחס את המאכל לאוזני המן ולהפוך אותו למאכל הלאומי של פורים. בכל אופן, בתאבון!


למה אתה מתחפש?

רגע לפני שרחובות ערי ישראל מתמלאות בילדים (למה רק ילדים?) מחופשים, נבין את הסיבה לכך: נס הפורים מבליט לפני כל הקורא והלומד על אירועי הנס את האופן המופלא של השגחת אלוקים על העולם: כלפי חוץ זה נראה כאילו הכול מתנהל בצורה טבעית והגיונית, אך מאחורי הקלעים יש יד עלומה שבוחשת בקדירה… בפורים, אנו חוגגים את הגילוי כי העולם הוא רק תחפושת, בתחפושות שלנו. חשוב להפנים זאת גם לאחרי פורים…


ואי אפשר בלי: ההתרמות

פורים הוא גם חג ההתרמות ואין גוף או עמותה שזקוקה למצלצלים או מרשרשים שלא מנצלת כל רגע בחג הפורים. המנהג היפה הזה התחיל ממצוות "מתנות לאביונים" עם סגולותיה המיוחדות שנאמר עליהם "בפורים כל הפושט יד נותנים לו" והתפתח למימדיו כפי שהוא היום. אם נביא בחשבון שפורים הוא גם יום מסוגל לקבלת התפילות, נוכל לצרף את התפילות לנתינת הצדקות ולקבל את התשובה תפילה וצדקה שיעבירו בעזרת השם את רוע הגזירה. אמן.