המדריך התורני ללימוד נכון

10 הטיפים הבאים שהעניקה לנו התורה והדריכה אותנו איך ללמוד אותה, הלימוד שלך ייעשה פורה, יעיל ויישאר בזיכרונך

אתה מקדיש לימוד שבועי או יומי, התחלת ללכת לשיעור, קורא קבוע ספרים או מנסה ללמוד בכל דרך שהיא, ברוכים הבאים בשער עולמה של תורה. התורה היא הזכות הגדולה ביותר עלי אדמות וכל רגע של לימוד והתעסקות בה שווה זהב. עם 10 הטיפים הבאים שהעניקה לנו התורה והדריכה אותנו איך ללמוד אותה, הלימוד שלך ייעשה פורה, יעיל ויישאר בזיכרונך:

1. חברותא (לימוד עם חבר). לימוד טוב הוא לימוד הנעשה בצוותא עם חבר, קבעו חז"ל. הסיבה: "טובים השנים מן האחד" וכל אחד מפרה את חברו בהבנת הדברים. הלימוד עם חבר גם חי וערני יותר ועל כך אמרו חכמינו: "או חברותא או מיתותא" = או חבר או מוות…


2. רב.
"עשה לך רב" אמרו חכמינו במסכת אבות. גם אם אתה לומד בעצמך ולא הולך לשיעור קבוע, זה לא אומר שעליך להתמודד לבד עם הקושי והמורכבות בהבנת דברי התורה. אם יהיה לך רב שיעשה לך סדר בראש, ימליץ לך מה ואיך ללמוד, יענה לך לשאלות ועוד, תרוויח מזה המון.


3. ביטוי המילים בקול.
כשאתה קורא, גולש או מרפרף, אתה עושה זאת בעיקר עם העיניים. אבל, אומרים חז"ל, מומלץ מאוד להוציא את המילים בפה. דברי התורה מקבלים את צורתם כשמביעים אותם במילים, וקל לנו להבין את התורה כך. הרעיון הזה אינו רק טיפ טבעי והגיוני, יש בו גם עומק סגולי: על פי חכמי הקבלה, קדושת התורה יכולה להיספג בנו יותר אם נוציא את מילותיה בפה.


4. חזרה.
אין ספור פעמים ברחבי התלמוד, חוזרים חז"ל וקובעים כי על כל לומד תורה לחזור על משנתו שוב ושוב כדי שלא תישכח מליבו. הרמב"ם בהקדמה לספרו מציין כי חכמי התלמוד היו חוזרים על כל תורתם כל חודש מחדש! והגאון מווילנא אמר לתלמידיו כי לחובת השינון והחזרה אין גבול וסוף ולעולם צריך לחזור שוב ושוב.


5. כתיבה.
כתיבה פעם אחת, היא כמו עשרה פעמים של חזרה, אמר אחד מגדולי הדור הקודם והמליץ בחום לכל תלמידיו לסכם על הכתב את כל לימודם. כך, יהיה להם סדר בראש והדברים יקבלו צורה הגיונית ומובנת. מומלץ.


6. שמחה ורוגע.
אם ביחס לכל מצווה נאמר כי אין לעשותה אלא מתוך שמחה, מצוות תלמוד תורה על אחת כמה וכמה. אין כמו שמחה ומצב רוח מרומם כדי לפתוח את הראש והלב, שיוכלו לספוג את חכמת התורה. בתלמוד מסופר על רבא, אחד האמוראים שהיה פותח את שיעוריו בבדיחה, כדי לפתוח את הראש לחבר'ה…

7. לא להפסיק באמצע. "העושה תורתו קרעים קרעים, כאילו זרה ואסף רוח" כתב החזון איש זצ"ל במכתביו. אחד העקרונות החשובים ביותר בלימוד התורה הוא ההתעסקות הבלעדית עם התורה בעת הלימוד. רק כך, כשמרוכזים בלימוד ועוזבים מאחור את כל שאר ענייני העולם, אפשר להבין ולקלוט את דבריה.


8. לימוד בקדושה.
לימוד בבית המדרש שקדושתו גבוהה משל בית הכנסת, לימוד בעשרה שהשכינה שורה עליהם ולימוד מתוך קדושה וטהרה אישיים מספקים רמה שונה ואחרת לגמרי של לימוד. לימוד התורה אינו כמו כל לימוד אחר. הוא ניסיון של האדם לתפוס ולהבין את חכמתו של האלוקים. לכן, ככל שנהיה טהורים ורוחניים יותר, נוכל להצליח בכך יותר.


9. סדר וחשיבה.
אם יצא לך כבר ללמוד תלמוד בבלי, בוודאי שמת לב כי כל ההלכות בנויות בצורה של משא ומתן, שאלות ותשובות, ויכוחים ראיות ופרכות. הסיבה לכך: הלימוד בצורה כזו של חיפוש הכיוונים המנוגדים בהבנה ופלפול, מספק דרך לחדור לעומק התורה בלי לאבד את הסדר והחשיבה. צורת לימוד אישית הדומה לזו, תיתן לך את האפשרות להעמיק גם אתה.

10. כללים ולא פרטים. "לעולם יעשה אדם תורתו כללים ולא פרטים" אמרו חז"ל. הרמח"ל מסביר זאת, כי את הפרטים קשה מאוד לאדם לזכור. לעומת זאת, אם הוא יזכור ויבין את עקרונות הכללים, הוא כבר יוכל להסיק מעצמו בקשר לפרטים, כאשר יפגוש וייתקל בהם.

בהצלחה בלימוד!