מחקר: הגמרא מקנה חשיבה אנליטית

מחקר מדעי משותף למומחים מהארץ ומהעולם קובע כי לימוד סוגיות תלמודיות מחדד את החשיבה והופך את הלומדים לחריפי הבחנה

מחקר מדעי משותף למומחים מהארץ ומהעולם קובע כי לימוד סוגיות תלמודיות מחדד את החשיבה והופך את הלומדים לחריפי הבחנה.

ההתעמקות בסוגיות הגמרא מחדדת את חשיבתו של הלומד ומשפרת את חריפותו השכלית. כדי לבחון מקרוב את הקביעה הזאת אין צורך ללכת למרחקים – די להכנס לכל בית מדרש, לתפוס חברותא ולבחון את הדבר באופן אישי בבחינת "טעמו וראו כי טוב ה'".

ברם מי שזקוק לבדיקות מדעיות על מנת לבסס את האמת הפשוטה הזאת מומלץ שיעיין במחקר אותו ערכו  פרופ' איריס לוין מבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב, ד"ר יורם דמבו ממשרד החינוך ופרופ' רוברט סיגלר פסיכולוג התפתחותי וחינוכי, מהמומחים המובילים בעולם בתחום ההתפתחות הקוגנטיבית, אוניברסיטת קרנגי-מלון בפנסילבניה. השלושה  בחנו את ההשפעה שיש למערכות לימוד שונות על יכולת התלמידים לפתור בעיות ושאלות הגיוניות וזאת באמצעות בדיקת יכולתם של 240 תלמידים, מחציתם חילונים ומחציתם חרדים.

להפתעתם של החוקרים התברר שהתלמידים החרדים פתרו שאלות מורכבות בגיאומטריה בצורה טובה יותר מעמיתיהם החילונים וזאת למרות שלא קיבלו השכלה פורמלית בתחומים אלו.

בדברי ההסבר שלהם לתוצאות המחקר מילאו החוקרים פיהם בדברי הלל ושבח למערכת החינוך החרדית, ובעיקר שמו דגש על האופן שבו לימוד סוגיות התלמוד מחדד את כושר החשיבה והופך אותם לחריפי הבחנה.

        רוצה לקרוא עוד על לימוד תורה?

               > הברכה המיוחדת של גדולי הדור לצעירים מתחזקים

               > לא לדאוג, יהיה מקום לכולם!

               > נעים להכיר! הישיבה הקדושה!

               > סודו של דף גמרא

               > לימוד הגמרא עושה אותי הכי מאושר

 

החוקרים כותבים כי "הגמרא היא טקסט משפטי, והלימוד בו מקנה ללומדים דרכי חשיבה וניתוח בעיות המחייבות התייחסות אנליטית ובחינתם בשיטות לוגיות… הצעיר החרדי מעסיק יותר את מחשבתו מאשר בן-גילו החילוני, הוא מתמודד טוב יותר עם החומר, למרות שבבית הספר החילוני משקיעים שעות רבות יותר בלימודים כלליים".

עוד כותבים החוקרים כי "שיטת הלימוד התורנית מדגישה את ההעמקה, ההבנה והלמידה כערכים בפני עצמם… היא שמה דגש חזק על הבנת הדברים, על חשיבה נכונה, על ניתוח מצבים שונים, רכישת כלים לפתרון בעיות, והפעלת המוח על כל צעד ושעל ובכל עניין ועניין; לברר ולפשט ספקות, להבחין בין אמת לשקר, בין טמא לטהור, בין מותר לאסור, בין טוב לרע, בין דעה זו לדעה אחרת, בין סברה נכונה לסברה מוטעית- המוח כל הזמן בפעולה".

מי שחושש אפוא שהלימוד בישיבה בא על חשבון יכולתו להצליח בעתיד בתחומי לימוד המצריכים חשיבה מאומצת והבנה בריאה יכול להירגע. מסתבר שהדרך הטובה ביותר לרכוש הרגלי חשיבה נכונים הוא פשוט לפתוח דף גמרא…