איזה אייפון צריך כדי להיות מאושר?

׳5 מליון מכשירי אייפון 5 נמכרו בשבוע הראשון שלו בחנויות׳ זעקה כותרת בולטת אחת. התופעה הזו צריכה לעורר במוחנו נורות אדומות לא מעטות: האם לא איבדנו את הגבולות?

"5 מליון מכשירי אייפון 5 נמכרו בשבוע הראשון שלו בחנויות" זעקה כותרת בולטת אחת. כן. 5 מליון אנשים שלא הסתפקו באייפון 1, גם לא ב2, אפילו לא ב3 ולא ב4, הם היו מוכרחים אבל ממש מוכרחים לקנות דווקא את הדגם החדיש מכולם האייפון 5 כבר בשבוע הראשון! הישג בהחלט מדהים.

אלא שבתוך 5 מליון האנשים הללו, אני מאמין, קיימים לא רק עשירים שיש להם כסף מיותר ולא רק צעירים שאין להם שום דאגה על הראש. חלקם הגדול הוא מן הסתם אנשים רגילים לחלוטין העובדים די קשה לפרנסתם ופעמים רבות בחייהם הם מוותרים על דברים בגלל חוסר כסף, אך משום מה הם מצאו לנכון להוציא את סכום הכסף המשמעותי שעלה המכשיר, בשביל לקנות מיד בשבוע הראשון להשקה מכשיר שדי מורכב להבין מה ההבדל בינו לבין קודמיו.

התופעה הזו צריכה לעורר במוחנו נורות אדומות לא מעטות: האם לא איבדנו את הגבולות? לאן, אם בכלל, מוביל מרוץ החדשנות הבלתי נגמר הזה? מתי בדיוק נוכל להפסיק לרוץ לתורים הארוכים בחנויות ובנקודות ההפצה?

האמת היא שהטירוף הסלולארי הוא רק חלק קטן מתרבות הצריכה האמריקנית שפשטה בכלל העולם המערבי והגיעה מזה כמה שנים גם לישראל. "אנשים עסוקים באחד משני דברים" אמר חכם אחד "או בלקנות או בלחשוב מה הם יכולים לקנות"… תרבות הצריכה הזו, הגורמת לרוב האנשים להתאמץ הרבה מעבר ליכולתם במטרה להרוויח מספיק כסף כדי שיוכלו לקנות את כל מה שהם חושבים שהם צריכים כדי לחיות, מולידה את השאלה הבלתי פתורה: מה גורם למה? האם אנו עובדים ומרוויחים כדי לחיות או חיים כדי לעבוד?

לפעמים כשאתה יושב באוטובוס העמוס באנשים המדברים בסלולארי ללא הרף, אתה יכול לראות את הבודדים שעדיין לא התחמשו במכשירים החדשניים, אלו שמשום מה לא בוער להם להוציא את כספם על משהו שבינינו, הוא די מיותר ואתה שואל את עצמך: במה הם שונים? איך הם יכולים להישאר אדישים לסביבה?

אם אנו באמת רוצים לחקור את התופעה ולהתחקות אחר שורשיהם של הבדלי הצריכה בין בני אדם, נפתח את מסכת אבות בה מגלים לנו חכמי המשנה את שורשיה התנכיים של התופעה:

"כל מי שיש בידו שלשה דברים הללו מתלמידיו של אברהם אבינו ושלשה דברים אחרים מתלמידיו של בלעם הרשע עין טובה ורוח נמוכה ונפש שפלה מתלמידיו של אברהם אבינו עין רעה ורוח גבוה ונפש רחבה מתלמידיו של בלעם הרשע" מכריזים חז"ל במשנה פרק ה' משנה יט'.

עין טובה, שהיא על פי המוסבר במפרשים, מידת ההסתפקות במועט, בה אדם רואה בעין טובה את מה שכבר יש לו ולא מרגיש חסר מכל מה שעדיין אין לו, היא מידתו של אברהם אבינו עליו השלום. אברהם, עליו נלמד בפרשת השבוע – פרשת לך לך כיצד מיאן לקבל כסף מאחרים, השריש בעצמו ובכל דורותיו אחריו את מידת ההסתפקות במועט, עד שכל מי שיש לו את תכונת ההסתפקות, הרי הוא מתלמידיו של אברהם אבינו וממנו הוא ינק את האופי המשובח הזה.

לעומת זאת, תרבות ה"עין הרעה" שבה אדם לעולם אינו מרוצה ושמח במה שיש לו, לעולם חסר לו ולעולם הוא ינסה להשיג את מה שעדיין אין לו, היא תרבותו של בלעם הרשע, האב הרוחני של אומות העולם, ממנו השתרשה התופעה עד ימינו אנו בהתגלמות תרבות הצריכה המטורפת שפשתה בעולם.

בשביל להבין מה רע בזה, לא צריך להיות חכם גדול או צדיק גדול. מספיק להסתכל סביבנו ולראות על מה עובדים ומתאמצים האנשים הרבים שסביבנו. מתי לאחרונה היה למישהו זמן איכות לעצמו? זמן שבו הוא יכול היה לחשוב ולהתבונן על חייו ועל המשמעות שהוא מעצמו היה רוצה למלאות בהם… כיהודים, ניתן לדנ"א החיובי שלנו לנצח.

הגנטיקה שלנו, שעוברת מאברהם אבינו עליו השלום ומדריכה אותנו להתעסק פחות עם העולם הזה ויותר עם העולם הבא. להתעסק פחות עם חומריות ויותר עם רוחניות…