מי קבע את החוקים???

כשרוצים לתאר אדם בעל ערכים, נאור, מתקדם, אנושי ומתחשב, נוהגים לומר שמדובר ב"אדם מוסרי". כאן המקום לתהות אודות מהותו של ה"מוסר" המקובל כיום, והאם אכן ניתן לסמוך עליו.   עד לפני כמה עשרות שנים, הפלה היתה נחשבת לרצח גמור. איכות הסביבה לא עניינה איש, נשים לא יכלו להחזיק בתפקידים בעלי חשיבות, איש לא התעניין בדרךקרא עוד...

כשרוצים לתאר אדם בעל ערכים, נאור, מתקדם, אנושי ומתחשב, נוהגים לומר שמדובר ב"אדם מוסרי". כאן המקום לתהות אודות מהותו של ה"מוסר" המקובל כיום, והאם אכן ניתן לסמוך עליו.

 

עד לפני כמה עשרות שנים, הפלה היתה נחשבת לרצח גמור. איכות הסביבה לא עניינה איש, נשים לא יכלו להחזיק בתפקידים בעלי חשיבות, איש לא התעניין בדרך בה המיתו את בעלי החיים לפני שהניחו אותם על צלחתו בעת הסעודה, ענישה גופנית בילדים נחשבה ליעילה וחיובית, ועריכת ברית מילה לילדים היתה לגיטימית ומובנת מאליה. כל אלו היו חלקים מהמוסר ששלט בחברה המערבית באותם ימים.

 

היום כמעט בכל מדינה מתוקנת מותר לבצע הפלות, מי שמזלזל באיכות הסביבה נחשב לכמעט רוצח, נשים מחזיקות בתפקידים בכירים והן אפילו מועדפות על פני הגברים, השחיטה היהודית אסורה במדינות 'מתקדמות' וברבות אחרות אנשים מנסים להוציא אותה אל מחוץ לחוק בטענה שהיא אכזרית, ענישה גופנית בילדים הינה פשע לכל דבר ועניין, וברית מילה אצל ילדים נחשבת להפרת זכויות אדם. זהו המוסר הנהוג כיום בחברה המערבית.

 

אם כן, מי הוא המוסרי ומיהו האדם שאינו מוסרי? תלוי מתי הוא חי, מי שבעבר היה אביר זכויות האדם ייחשב היום לרודן אכזר ודיקטטור מרושע. מי שבעבר היה מונע מאשה לבצע הפלה נחשב למציל חיים והיום הוא שוביניסט חסר תקנה שמונע מהאשה למלא את זכויותיה על גופה.

 

מכאן אנו למדים שהמוסר הוא מעוות, הוא דינאמי, לא יציב, משתנה מעת לעת ופועל לפי ערכים של "הוגי דעות" שמצליחים לשנות את דעת ההמון וגורמים לו לנהות אחרי הערכים החשובים בעיניהם. יהיו שיאמרו שהמוסר משתבח, אבל האמת היא שהוא רק משתנה, לפעמים לטובה ולעיתים לרעה.

 

המוסר היהודי לעומת זאת נקבע על ידי בורא העולם. התורה היא זו שמכוונת אותנו, היא זו שלימדה אותנו שאסור להתעלל בבעלי חיים, אבל מותר לשחוט אותם ולאכול אותם כי לשם כך הם נבראו. התורה לימדה אותנו שלאשה יש זכויות על גופה ומותר לה להחליט מה היא רוצה לאכול או היכן היא רוצה לגור, אבל אין לה זכות להרוג את הילד שהיא נושאת ברחמה. התורה היא זו שהדריכה אותנו והסבירה לנו שלהעניש את הילדים בעת הצורך זהו מעשה חיוני ונצרך, והמציאות בפועל מראה לנו שחוסר הענישה מביא לדור של נוער מופקר שאינו יודע ערכים ומוסריות כלשהי.

 

אז במקום להיות נאמנים למוסר חולף ומשתנה, אנו דבקים במוסר של התורה הקדושה שלמדה אותנו "שמע בני מוסר אביך (הקדוש ברוך הוא) ואל תיטוש תורת אימך (כנסת ישראל – עם ישראל)".