חופשי על ספסלי הישיבה

שום דבר בישיבה המיוחדת הזו אינו מובן מאליו * לא חזותם של כ- 100 תלמידי הישיבה הלומדים בה עם טובי האברכים * לא הבתים ובתי הספר שמהם הגיעו התלמידים * אפילו לא שמה – ״ישיבת יולי אוגוסט״ *

 ברוכים הבאים לישיבת המעבר לתלמידי המדרשיות של ארגון 'אחינו' בבני ברק  * כאן  מכשירים את הרציניים שבהם לקראת המשך לימודם בישיבות קדושות ב'זמן אלול' הקרוב * אלו מציאות!

אורח שיזדמן בימים אלו לבית המדרש 'קרלין' בבני ברק ישפשף את עיניו בתימהון לנוכח המחזה שיתגלה לעיניו. סביב השולחנות העמוסים בגמרות וספרי ראשונים יושבים אברכים רציניים ממיטב הכוללים של עיר התורה והחסידות, מולם יושבים עשרות צעירים בחולצות "טישרט" ססגוניות וכיפות שניכר בהן כי רק לאחרונה מצאו את מקומן, ושותים בצמא את דבריהם. אווירת הלימוד הישיבתית המורגשת בחלל האוויר כמעט משכיחה מאיתנו כי אנו נמצאים בסוף הזמן. "ברוכים הבאים לישיבת יולי אוגוסט", מקדם את פנינו אברך נעים סבר בחיוך רחב. 

 מוכרחים להודות: זהו שם מעט מוזר עבור ישיבה. גם חזותם של התלמידים הפוקדים את הישיבה הזאת אינה אופיינית לחובשי הספסלים בבתי המדרש הרגילים. ובכל זאת הם הגיעו לכאן בעשרותיהם, מוותרים בשמחה על מנעמי ה"חופש הגדול" ובילויי הרחוב הריקים מתוכן כדי להשקיע את עצמם בהוויות  אביי ורבא ולצבור כמה שעות של התעלות רוחנית יקרה מפז. "אם השאלה היא מה להעדיף – כמה שעות בחוף הים או הבנת הסוגיה הנלמדת ב"כיצד הרגל", ברור שהתורה קודמת לכל", אומר ברצינות תהומית רון ימיני, תלמיד כיתה י"ב בתיכון חילוני בקרית גת, רגע לפני שהוא חוזר לדפי הגמרא ולחברותא הממתין לו בשולחן הסמוך.

ימיני, יחד עם עוד כמאה נערים מכל רחבי הארץ, הגיע לבני ברק כדי ליטול חלק בפרויקט מרתק ויוצא דופן המתקיים זו השנה השניה ברציפות מטעם ארגון 'אחינו' – "ישיבת בין הזמנים" במתכונת מיוחדת המיועדת לקבוצה נבחרת מקרב תלמידי רשת המדרשיות לנוער מתחזק שהארגון מפעיל בכל ימות השנה.

"במשך השנה הנערים הללו צריכים לתמרן בין הדרישות הלימודיות שמטיל עליהם בית הספר בו הם לומדים לבין תשוקתם להתעלות ברוחניות וללמוד תורה", מסביר לנו הרב אהרן ידלר, פעיל בכיר בארגון 'אחינו', את הרעיון שמאחורי הישיבה יוצאת הדופן. "בחודשי הקיץ לאחר שהלימודים מסתיימים יש להם הזדמנות נדירה ללמוד ברצף ובצורה מרוכזת יותר דבר שנותן את אותותיו בצמיחתם הרוחנית".

 

גולת הכותרת של פעילות 'אחינו'

ישיבת יולי אוגוסט היא מבחינות מסוימות גולת הכותרת בפעילות המסורה שמקיימים פעילי 'אחינו' בכל ימות השנה, "המכה בפטיש" לעמל רוחני עצום המושקע ערב-ערב במדרשות הפועלות בכל רחבי הארץ. עבור בחורי ישיבה רגילים "ישיבת בין הזמנים" היא תוספת והשלמה לסדרי הישיבה הרגילים, עבור הצעירים הללו "ישיבת בין הזמנים" היא ההזדמנות הכמעט יחידה שיש להם ללימוד תורה אינטנסיבי.

        רוצה לקרוא עוד על אחינו?

               > קוראים לי מוטי ואני לא מזהה את עצמי

               > להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי

               > זעקתם של עשרות הורים חילוניים

               > הישיבה הקדושה של אחינו שומרת על קשר

               > להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי

               > יש לך פוטנציאל

 

 

הוראת מרן רבינו הגרי"ש אלישיב שליט"א לראשי 'אחינו' לחבר את הצעירים המתחזקים לעולם היהדות דרך דף הגמרא נסכה בראשי הארגון ופעיליו כוחות ומוטיבציה אדירה להעצים את כל הפעילות עם הנערים סביב לימוד הגמרא – כך נולד הרעיון של "ישיבת יולי אוגוסט", חיבור לדף הגמרא, ישיבה, זה הוא המתכון להשבת לב בנים לאביהם שבשמים.

"בשנה שעברה", מספר לנו הרב ידלר בעניים בורקות, "כעשרים ממשתתפי תוכנית הקיץ שלנו החליטו בהשפעת הלימוד והשיחות ששמעו לעבור למסגרות תורניות המכשירות אותם ללימוד בישיבות רגילות".

ההצלחה גרמה למנהלי ארגון 'אחינו' להבין את הפוטנציאל הגנוז בחודשיים הקריטיות של החופש הגדול. "מדובר בנערים שבמהלך השנה מגיעים פעם או פעמיים בשבוע ללמוד במדרשות. זה מספיק כדי להעניק להם זיק של רוחניות אך לא במידה כזאת שניתן יהיה לקדם אותם משם הישר לישיבות קדושות. ההתנתקות של תקופת החופש הגדול משגרת הלימודים מעניקה לנו הזדמנות נדירה להציג בפני הנערים כיצד נראה לימוד תורה רציני בסגנון ישיבתי ממש, וחווית הלימוד יחד עם שיחות המוסר וההשקפה הנלהבות שהם שומעים ויתר התוכניות המיוחדות שמנהלי הפרויקט מכינים עבורם, מעוררים כוחות נפש רדומים וממריצים רבים מהמשתתפים לראות את עתידם בהיכלי התורה.

"בשנה שעברה גילינו מציאות חדשה, הנערים החילונים רוצים למלא את החופש שלהם לאו דווקא ב'בילוים', רבים מהם רוצים תוכן וידע והם מאד מתלהבים מההיכרות והמפגש הראשון עם דף הגמרא, מבחינתינו, זה הוא המתכון להגיע לישיבה כפי שהורו גדולי הדור"  – אומר לנו הרב חיים גולדברג – מראשי הישיבה.

הנערים מגיעים כמעט מכל מקום בארץ. רון ימיני, הוא כאמור תושב קרית גת. לידו יושב על הספסל ברק כהן מנתניה, אף הוא תלמיד כיתה י"ב. בהמשך אנו פוגשים גם את נועם בן שלום מאשדוד. רובם באים מבתים שהזיקה שלהם ליהדות רופפת מאוד. אצל חלקם היא לא קיימת כלל. המקום האחרון בו חשבו למצוא את עצמם היא בישיבה קדושה אבל עכשיו הם יושבים בקבוצת של 3-4 ושותים בצמא את ההסברים מאירי העינים של האברכים המובחרים שהובאו במיוחד כדי ללמוד איתם. עבור חלקם זו הפעם הראשונה שבה הם לומדים דף גמרא, אחרים  למדו מעט אך לא בהתלהבות וברעננות של סגנון הלימוד הישיבתי.

"המטרה שלנו, ראשית כל, היא להאהיב עליהם את הלימוד. לתת להם את הרגשת ה"טעמו וראו כי טוב ה'", מסביר הרב אריאל אלבז, ראש הישיבה הקדושה אחינו המנוסה בטיפול בנוער מתחזק שהגיע כדי לתרום חלקו למאמץ. "חשוב לנו גם שיפגשו פנים בפנים עם בני תורה אמיתיים. שיתרשמו באופן ישיר מהמהות הנאצלת של בן ישיבה".

זיקה בלתי נשכחת

כדי שרעיון ישיבת יולי אוגוסט יקרום עיר וגידים נחוצה התארגנות לוגיסטית מורכבת. הנערים מגיעים מישובים שונים ומגוונים ואת כולם צריך לקבץ בבני ברק ומאוחר יותר להחזיר הביתה. הם מתכנסים פעמיים בשבוע בבית המדרש. קודם כל ללימוד גמרא בחברותא עם האברכים. לאחר מכן הם משתתפים בשיעור סיכום קצר של הסוגיה שנלמדה. בהמשך הם מאזינים לשיחה במוסר או בהשקפה הנמסרת להם בידי טובי הדרשנים והמשפיעים בציבור החרדי. לבסוף, בשעת ערב מאוחרת, מתקיימת פעילות מיוחדת החותמת את החוויה המרוממות ויוצרת תאבון לעוד. לעיתים זהו 'קומזיץ' מרגש בליווי מנגנים ובחורי ישיבה, ולעיתים שחיה לילית בבריכה. הקשרים החברתיים העמוקים הנוצרים אגב פעילות זו מהדקים את הקשרים בין התלמידים לאברכים ויוצרים ביניהם זיקה בלתי נשכחת.

"אנחנו נתקלים כאן בסיפורים מפליאים של מסירות נפש", אומר לנו הרב יוסף ברכץ מראשי הישיבה המיוחדת. "יש כאן נערים שבאים מבתים חילונים לחלוטין ולומדים בבתי ספר ממלכתיים אף על פי כן הם מתעקשים להגיע לבית הכנסת בשבת או להתפלל בכיתה למרות מבטי הלעג והתמהון של חבריהם ללימודים".

עבור אור ימיני, ההחלטה להצטרף לישיבת יולי אוגוסט כמעט והכניסה אותו לתסבוכת מול אביו. "אבא שלי מכבד את המסורת למרות שהוא מגדיר את עצמו חילוני אבל כששמע שאני מעוניין להצטרף לקבוצה הוא הזהיר אותי שלא להיסחף רחוק מדי". בסופו של דבר הצליח אור לשכנע אותו שמוטב לו להימצא במסגרת לימוד תורנית מאשר לשוטט יחד עם חברים משועממים ברחובות העיר. "הוא עדיין חושש מכך שאני יחזור אליו בתלבושת של בחור ישיבה", מסיים אור בחיוך, "אני מקווה לשכנע אותו שזו אינה אפשרות מפחידה כל כך"…

תוך כדי שיחה חולפים על פנינו שני נערים מבוגרים מעט יותר. הבעה של רצינות לא אופיינית נסוכה על פניהם. זה עתה זרק להם האברך "שלהם" שאלה מורכבת בסוגיה הנלמדת והם מאמצים את מוחם בניסיון לצאת מהסבך. קולות הלימוד נישאים ברמה. הויכוח מתלהט ועולה דציבלים.

הרב אהרון ידלר מביט במחזה ומחייך לעצמו בהנאה. לא אחת במהלך השנה הוא מבקר במדרשות כדי לנסות ולתת להם את החויה המחשמלת הזאת, את הטעם המתוק של הלימוד. כאן, במסגרת הקיץ הדבר קורה כמעט מעליו. לפתע נופל הס על האולם. הגמרות נסגרות. הרב אריאל אלבז תופס את מקומו על הבמה ומבטו הכריזמטי מושך את תשומת הלב של הלומדים. "ברוכים הבאים", הוא אומר להם. "תרשו לי להציג בפניכם עולם חדש ובלתי מוכר, עולם ושמו 'ישיבה'—".

עוד סוגיא פוצחה

הנערים מקרית גת ונתניה, אשקלון ויבנה ישובים בדממה מוחלטת מאזינים בשקט ובכובד ראש. עוד מעט יגיע הזמן לתפילת ערבית ולאחר מכן יתחילו תוכניות הערב המיוחדת. לעת עתה הם מתענגים על תחושת הסיפוק מכך שפיצחו עוד סוגיא, סיימו עוד עמוד. בתוך שעות מעטות הם ישובו הביתה אך לא ישובו למצבם הקודם. שעות הלימוד, המפגש עם אוירת הישיבה כל אלו חוללו משהו בנשמתם. השפעה מצטרפת להשפעה, רושם מצטרף לרושם. "תסתכל על הבחור שם בפינה עם הכיפה הלבנה", מסמן לי הרב ידלר. "ההורים שלו התנגדו בתקיפות שיצטרף לכאן אבל שכנענו את ההורים שזוהי מסגרת שתתרום לו המון. בעזרת ה' אם הכל ילך כמתוכנן בשנה הבאה הוא כבר יתחיל את לימודיו במסגרת מיוחדת למתחזקים שסידרנו עבורו".

וכך, אחד אחד, מעבירים פעילי 'אחינו' את הנערים הצעירים מעולם החול לעולם הקודש. בזמן הבא כבר יחבשו את ספסלי הישיבות עוד כמה בחורים שבנסיבות רגילות לא היו מוצאים את דרכם לשם.

"ישיבת יולי אוגוסט" תהפוך, אם ירצה ה', לישיבת כל השנה כולה.

קוצרים את הפירות

את פירות עמל הישיבה המיוחדת בשנה שעברה קוצרים פעילי 'אחינו' במהלך כל השנה הנוכחית, מבחינתם, אותם נערים ששולבו בישיבות בחודש אלול שעבר, אינה המילה האחרונה, הפעילות נשכת לאורך כל ימות השנה.

אחת הדוגמאות לכך היא אותם עשרה בני נוער שמשתלבים בימים אלו בעולם הישיבות בעקבות שבת ישיבה מרגשת בישיבת 'קריית מלאכי' בראשותו של הרה"ג רבי יהודה עמית שליט"א. אל שבת הישיבה המיוחדת שהתקיימה בשבת קודש פרשת קורח, הגיעו כחמישים צעירים מבכירי המדרשיות בהם פועלים פעילי 'אחינו' מרחבי הארץ, כשהמטרה הייתה לאפשר לבני הנוער להיחשף לעולמה העשיר של הישיבה.

גם במקרה זה, הנערים שנבחרו להשתתף בשבת, הם אלו שראו בהם פעילי אחינו כבעלי פונטציאל גבוה במיוחד להיקטל בישיבה על פי רצינותם והתמדתם בהגעה למדרשיות כמו גם פעילות מיוחדת שנעשתה עימם לאורך כל התקופה האחרונה בתחום לימוד הגמרא, לימוד בחברותות והכנה מיוחדת להבנת האוירה המיוחדת של עולם הישיבה.

הצעירים הגיעו אל השבת מראשל"צ, בת ים, קריית גת, אשקלון ואור עקיבא וכבר בערב שבת הם היו לחלק מתלמידי ישיבת קריית מלאכי. לאחר תפילת ערבית וסעודת שבת מרגשים במיוחד התקיים עונג שבת אל תוך הלילה כשבליווי שירה אשר פרצה מהלבבות ההומים שוחח ראש הישיבה הרב עמית שליט"א עם הצעירים המתחזקים על נושאים שונים הנוגעים אליהם התלבטויות והתמודדויות כגון המשך לימודים, גיוס, התאקלמות בישיבה ושאלות בנושאים שונים.

את השבת סיימו הנערים בשעה מאוחרת של מוצאי שבת לאחר שבת גדושה בתפילות, שירה, לימוד משותף עם תלמדי הישיבה והאזנה לשיחות מרבני הישיבה. לאחר השבת, החלו פעילי 'אחינו' המלווים את הנערים בשנים האחרונות לספק מענה לשאלותיהם הסקרניות של הנערים אשר השבת הדליקה בהם ניצוץ שקרא להם להישאר בישיבה. פעילות נמרצת זו הובילה לכך שכאמור, עשרה צעירים החליטו על כך שביתם הוא הישיבה ובעקבות כך פעילי 'אחינו' עמלים על שילובם בישיבות התואמות את צרכיהם.

השבת התקיימה במסגרת מערך שבתות הישיבה אותו מקיים ארגון 'אחינו'. במסגרת שבתות אלו, מגיעים צעירים מכל רחבי הארץ לישיבות למשך שבת אחת אשר משנה את חייהם לצמיתות. במהלך השבת נחשפים הצעירים אשר גדלו במשפחות ובמוסדות חינוך הרחוקים מעולם היהדות כמטחווי קשת, לעולם העמוק והמרתק של התורה הקדושה, עולם הישיבות הקדושות. בעקבות השבתות הללו שהינן חלק ממערך הקירוב של 'אחינו', השתלבו במהלך השנים מאות בחורים אשר הוקסמו מעונג האדיר של הישיבה- בישיבות קדושות. עשרות אברכים יראי שמיים יכולים להעיד שאת משפחתם התורנית הם הקימו אך ורק בזכות אותה שבת לפני שנים, שבת מרגשת אשר בעקבותיה, ככדור שלג אדיר, הם שינו לחלוטין את אורח חייהם והשתלבו בחברה החרדית.