בגילוי לב עם אלוקים

סודו המדהים של הוידוי הממלא את תפילות יום הכיפורים

זה נשמע כמו חלום. לעמוד מול אלוקים ולדבר איתו בגילוי לב על הכול. לספר לו על הקשיים ועל הנפילות, על חטאי העבר ושאיפות ההשתפרות לעתיד, על הפחדים ועל החטאים, על הנסיגות, החלומות הטובים יותר והטובים פחות ולרוקן אליו את כל מצבורי הנפש, שהתאספו בה בתום שנה שלימה של חיים משותפים עם היצר הרע והיצר הטוב בגוף אחד.

 

מה שנראה במבט ראשון כצעד התאבדותי: "איך אני יכול לדבר איתו על החטאים שלי"? "שאני אסגיר את עצמי בידיו של אלוקים"? "מה הוא לא יעשה לי כלום"? מתברר מתוך המקורות כצעד החכם והמועיל ביותר לאדם כדי לנקות את עצמו ולפתוח דף חדש נקי וצלול לקראת השנה החדשה.

 

"מכסה פשעיו לא יצליח, ומודה ועוזב ירוחם" מבטיח שלמה המלך עליו השלום בספר משלי, כשכוונתו למצוות הוידוי, אותה אנו מקיימים לאורך כל תפילות יום הכיפורים, במהלך השעות הארוכות בהן נשהה בבית הכנסת. מהי מצווה זו? מדוע בלעדיה אי אפשר להצליח? והכי חשוב: כיצד באמת נפיק ממנה תועלת לחיינו?

 

על פי מצוות "וידוי" עלינו להודות בפה מלא על חטאינו. למרות שבאופן עקרוני היה ניתן לקיים את המצווה גם באמירה כללית בנוסח "חטאנו לפניך", מצאו חכמים לנכון להוסיף פירוט רב ככל האפשר לסוגי העבירות השונים, אותם אנו מונים במהלך הוידוי הארוך הנאמר בתפילות יום כיפור ועוד הוסיפו לומר כי אדם הידוע לו על חטא מסוים שביצע שאינו מפורט ברשימת העוונות שבנוסח הוידוי, יוסיף אותו בלשונו.

 

נדגיש, כי מצוות וידוי קיימת בכל השנה אצל כל אדם המעוניין לשוב בתשובה על חטא או חטאים שעשה, מאחר והיא מהווה את אחד מעיקרי התשובה ולכן אנו אומרים את הוידוי בקצרה בסיומן של תפילות שחרית ומנחה (ואף בקריאת שמע שעל המיטה) יום יום, במשך כל השנה כולה. אך ביום כיפור, היום המיוחד אותו העניק הבורא לעמו האהוב למחילת עוונות, מהווה מצוות הוידוי את נקודת המרכז של היום, מלבד, כמובן, התענית בעלת חמשת העינויים הכוללת הימנעות מאכילה, שתייה, רחיצה, נעילת הסנדל ותשמיש המיטה.

 

מדוע? מהי התועלת מלפרט את החטאים? האם לא היה עדיף לטאטא את הבעיות תחת השטיח ולהתעסק בהבטחות טובות לעתיד?

 

אלא, שזוהי בדיוק המתנה המיוחדת אותה העניק לנו בורא עולם ברחמיו הגדולים כדי שאיתה נוכל להעלות את עצמינו ולפתוח דף חדש באמת. כאשר אנו מספרים על עוונותינו לריבונו של עולם, לא רק שאנו לא גורמים בכך לקטרוג עלינו אלא, אדרבה, אנו גורמים לו להעביר את חטאתנו ולסלוח לנו.

 

כשאדם מודה בפיו על חטאיו, מסביר המהר"ל מפראג, הוא מכיר בכך בעובדה כי ביצוען של העבירות הוא "לא בסדר" וכי עליו במוקדם או במאוחר להשתפר. הוא אינו מתעלם מרצונו של אלוקים ושוכח ממנו אלא מצהיר כי הוא מודע לקיומו ושם לב כי מעשיו אינם עולים בקנה אחד עם רצונו יתברך. בכך, הוא מעורר על עצמו זכות עצומה ורחמי שמיים גדולים והוא יכול לזכות לכפרת העוונות.

 

אך יתירה מכך, מסבירים בספרים הקדושים, כוח עצום יש לו לדיבור לרפא את הנפש. בדיוק כמו אדם שחווה טראומה והוא מדבר ומשוחח עליה, או כמו אדם המודאג ומפחד ממשהו והוא פוגש חבר ומדבר איתו על זה כפי שנאמר "דאגה בלב איש ישיחנה", הוא מרגיש אחר כך שהתמונה מתבהרת, הפחדים יורדים והרגשות שלו מתנקים (וזהו הבסיס הגדול לכל הטיפולים הפסיכולוגיים השונים הקיימים כיום), כך גם שיחה כנה ואמיתית עם ריבונו של עולם על החטאים והקשיים השונים, מנקה אותם מהנפש ומאפשרת לה לצאת ממעגל החטאים ולפתוח דף חדש ונקי.

 

על פי הקבלה, הדיבור מגיע מעולם קדוש ורוחני יותר מהמעשים ולכן כאשר מדברים על העוונות מקדשים את כלי המעשה ומתעלים לעולם רוחני גבוה יותר.

 

כולנו חווים במהלך ניסיונותינו להשתפר ולהתקדם בחיים, מעגל חוזר שמקשה עלינו מאוד לצאת מהרגלינו ולהשתנות. אנו עולים אך גם נופלים ושוב עולים ושוב נופלים בסוג של מעגל קסמים שמקיף אותנו ולפעמים חזק יותר מאיתנו. הפיתרון לכך הוא הוידוי. אם נתוודה ברצינות, במתינות, תוך שימת לב למילים ומתוך רצון להפוך את התפילה הזו לחוויה מתקנת של חטאינו ונפילותינו, נפתח את הכול בגילוי לב מול אלוקים, נודה על האמת ולא נבוש ונוציא את הכול במילים, זוהי התרופה למכה וזוהי הדרך שנמסרה בתורה הקדושה כדי לצאת מן החטאים.

 

לכן, ביום כיפור הקדוש, עלינו להקדיש שעות רבות כל כך לוידוי ואף לחזור עליו פעמים כה רבות. אין זה לחינם. זוהי מתנה נפלאה שבידינו לנצל אותה ולהפיק ממנה את המרב ובכך לקדם את עצמינו צעדים ענקיים קדימה למשך כל השנה החדשה כולה.

 

שנה טובה!