מה שלא הורג, מחשל!

הנפש היא כמו הגוף, היא צריכה אימונים ותרגולים כדי להפוך לבריאה וחסונה

 

עצמותיו של ג'פרי איימו להתפרק. לצידו צעדו כעשרים מחבריו, כולם לבושים במדים כהים ומנומרים, ועל פניהם מרוחה שכבה נדיבה של בוץ הסוואה. לראשו הוא חבש קסדת פלדה כבדה ולוחצת, מתחת לחולצתו הצבאית הוא לבש שכפ"ץ מסורבל, ולרגליו נעליים צבאיות וכבדות במיוחד. בנוסף לכל האמור הוא נשא על גבו תיק עמוס בתחמושת מתכתית, על צווארו תלוי רובה סער ארוך ומעיק, ועיניו מכוסות במשקפי מגן שהפכו את ראייתו מטושטשת.

 

המפקד עומד מאחוריהם ונוגש בהם לא רחמים. עיניו צמודות לשעונו הדיגיטאלי ועוקבות אחר מידת הזמן שנדרשת לקבוצת הלוחמים להגיע אל הבקתה השוכנת במרחק של קילומטרים אחדים. ללכת מספר קילומטרים עם כל הציוד והביגוד שהזכרנו זו משימה לא קלה, אך מישהו שם למעלה החליט שזה לא מספיק, והחליט להציב להם מכשולים נוספים, מוקשים מדומים שאמורים לפסול את החייל שדרך עליהם ולהוציא אותו אל מחוץ לתרגיל, צלפים שמפוזרים בסביבה ומנסים לפגוע בהם באמצעות כדורי צבע ולא מעט חוטי תיל שפזורים על האדמה ואותם יש לדלג מבלי להיתקל בהם.

 

ג'פרי הרגיש שתסכול עצום ממלא את ליבו ומאיים לפרוץ החוצה מעיניו, אך הרצון העז להצליח ולהתקבל ליחידת הנחתים היה חזק יותר מהתסכול. הוא נשך את שפתיו והתקדם הלאה. הוא לא הבין למה צריך להכביד עליו ועל חביריו כל כך. מה הקטע של המפקדים האלו שחושבים שהם צריכים להתעלל בחיילים ולהעמיס עליהם? הרי לא מדובר בפעולה אמיתית, אז למה חייבים לסחוב כל כך הרבה תחמושת על הגב? למה הקסדה המעיקה הזאת? ומה הקטע של ההסוואה המעצבנת והמגרדת?

 

כשהם הגיעו לבקתה פניו של המפקד לא היו שבעות רצון בכלל. "המשימה אמורה להימשך 45 דקות ואתם ביצעתם אותה ב-52 דקות. שלושה לוחמים נוטרלו על ידי כדורי הצבע ועוד שניים 'נפצעו' מוקשי הדמה ואם היינו עכשיו בעיצומו של קרב אמיתי היינו נאלצים לסחוב על גבינו שלוש גופות של לוחמים אמריקאיים ועוד שני פצועים במצב קשה. אסור שזה יחזור על עצמו".

 

דבריו החדים של המפקד הבהירו לג'פרי את כל ספקותיו. המפקדים מתייחסים למשימה כאל משימה אמיתית לכל דבר ועניין. כדי שכוח אכן יהיה מאומן להיכנס לקו האש, הוא צריך קודם להיות מאומן, לצלוח את כל המכשולים, להגיע ליכולות גבוהות שבסופו של דבר יביאו להעלאה בדרגה, להגברת היכולות והמקצועיות. זה בעצם מה שהפך את ה'מארינס' האמריקאיים למפורסמים כל כך. זה מה שתרם למבצעים המדהימים שלהם, לקרבות האמיצים ולמשימות ההצלה ההירואיות.

 

כי כדי להתקדם בחיים, חייבים לעבור את המכשולים…

 

הדברים נכונים בגשמיות, אבל הם נכונים הרבה יותר בעולם הרוחני. נער צעיר שיתרגל לשמור את העיניים שלו מלראות מראות שאינם טובים, יוכל בגיל מבוגר יותר להתמודד עם ניסיונות קשים הרבה יותר. מי שירגיל את עצמו להקפיד על רכושם של האחרים כאילו היה רכושו שלו, יוכל מאוחר יותר להתגבר על הניסניות שיזדמנו לפניו בתחום הכלכלי. אותם פקידי בנק שמעלו במיליוני שקלים התחילו בקטן, הם התגנבו למסיבות בלי לשלם, הזיקו פה ושם לרכוש של אחרים ברשלנות או בפשיעה, ובסופו של דבר הפכו לגנבים מדופלמים המבלים את שארית חייהם בכלא מצחין. אילו היו מתרגלים להתגבר על ניסיונות, הם לא היו מגיעים למקום הזה.

 

כי הנפש היא כמו הגוף, אם נרגיל אותה להתגבר ולעבור מכשולים, אם נרגיל אותה להתעודד אחרי כל משבר ואחרי כל נפילה כואבת, היא תהפוך לנפש בריאה וחסונה שתוכל להתמודד עם החיים והמכשולים שהם מציבים בפנינו.

 

זכור: "מה שלא הורג – מחשל!!!"