הסוד: כך תזכה לשנה טובה

ירון החזיק בידיו את המכתב שהגיע אליו זה עתה בדואר רשום והרגיש את הלחץ מתחיל להתפשט בגופו. במעטפה אותה מיהר לפתוח, הייתה הזמנה למשפט בבית הדין לתעבורה, בעקבות עבירת תנועה שביצע לפני כמה חודשים. הוא לא ידע מה לעשות, הפחד משלילת הרישיון למשך כמה חודשים היה עצום –  ללא רכב לא תהיה לו פרנסה והואקרא עוד...

ירון החזיק בידיו את המכתב שהגיע אליו זה עתה בדואר רשום והרגיש את הלחץ מתחיל להתפשט בגופו. במעטפה אותה מיהר לפתוח, הייתה הזמנה למשפט בבית הדין לתעבורה, בעקבות עבירת תנועה שביצע לפני כמה חודשים. הוא לא ידע מה לעשות, הפחד משלילת הרישיון למשך כמה חודשים היה עצום –  ללא רכב לא תהיה לו פרנסה והוא לא יכול לשאת את המחשבה כי זה מה שייגזר עליו במשפט.

אמנם נותרו עוד כמה שבועות עד המשפט אך ירון לא איבד זמן והחל לברר על עורך דין טוב שיוכל לעזור לו במשפט. ימים של התייעצויות, טלפונים, בירורים והתלבטויות יחד עם לילות ארוכים ללא שינה שקטה חברו יחדיו לתקופה מורטת עצבים של לחץ ודאגה עד יום המשפט הקרב.

כולנו יכולים להבין אותו. אין אדם שפוי אחד שלא היה משקיע את כל יכולתו כדי לזכות במשפט.

אם זה כך במשפט תעבורה שהמקסימום שנידון בו הוא שלילת הרישיון, נקל להבין מה עובר על אדם שעומד תחת איום של מאסר או קנס כספי גדול. אף אחד לא היה ממשיך את סדר היום הרגיל עם פחד כזה. ומה לגבי איום של עונש מוות?

חברים יקרים, היום י"ח באלול ואנו נמצאים פחות משבועיים קודם לראש השנה. ראש השנה הוא לא רק יום של תחילת שנה חדשה בלוח העברי אלא הוא גם ובעיקר יום דין, בו כל העולם עומד למשפט בו ייקבע וייגזר כיצד תיראה אצלו השנה החדשה וזה כולל הכול: את החיים, את הבריאות, את הפרנסה ובעצם את מה לא? כל ענייני האדם נגזרים בראש השנה.

אנו נמצאים שבועיים לפני משפט, לא נתכונן אליו ברצינות?

איך מתכוננים?

ראשית, אנו מאמינים כי "תשובה, תפילה וצדקה מעבירים את רוע הגזירה" וככל שנרבה לעשות את אחד משלושת הדברים הללו או את כולם, כך ישתפר מצבינו בבואנו לדין.

וכאן המקום לגלות סוד עצום כיצד ניתן לזכות לחיים טובים, הרמוז בתפילות הימים הנוראים – ראש השנה, יום כיפור ועשרת ימי תשובה שביניהם.

אנו מוסיפים בתפילות העמידה של ימים אלו את הנוסח הבא: "זכרנו לחיים מלך חפץ בחיים וכתבנו בספר החיים, למענך אלוקים חיים".

בתפילה זו בה אנו מבקשים ומתפללים להיכתב לחיים טובים, נשים לב כי מיד אחר הבקשה "וכתבנו בספר החיים" אנו מוסיפים את המשפט "למענך אלוקים חיים". המשמעות לכך היא, כי אנו פונים לאלוקים ואומרים לו: תן לנו חיים טובים, לא בשבילנו אלא… בשבילך!

כיצד זה ייתכן? האם אנו עובדים על מישהו? החיים הם לא בשבילנו?

ההסבר הוא פשוט. אם אדם מחליט לנצל את המתנה הגדולה אותה הוא מקבל כל רגע מאלוקים – החיים על פני האדמה, למען ריבונו של עולם, עבודתו וקיום מצוותיו,הרי ההחלטה אם לתת לו חיים טובים, פרנסה, בריאות ועוד אינה רק למען האדם, אלא גם למען כבוד שמיים. ממילא, גם אם לא מגיע לו לזכות בדין עבור עצמו, האינטרס של כבוד שמיים שייצא מכך שהוא יחיה ויהיה בריא וינצל את כוחותיו למען בורא עולם, יגבר ויטה את כף המשפט לזכותו.

זהו הסוד. אנו יכולים לבקש מריבונו של עולם את כל רשימת הצרכים והמשאלות שלנו לקראת ראש השנה ולצפות לזכות ולקבל אותם, אך אנו יכולים להגביר את סיכויינו לקבל זאת, אם נהפוך את כל רשימת הבקשות לבקשה אחת בלבד: שתהיה לנו אפשרות לקיים מצוות. אם החיים שלנו מנוצלים לצורך עבודת השם, אז הבקשה לזכות לקיים מצוות ולעבוד את השם, כבר כוללת בתוכה את כל הצרכים והרצונות שלנו שמהווים תנאים לכך שנצליח באמת לעשות זאת בבריאות ובשלווה.

כמו שאמר דוד המלך עליו השלום: "אחת שאלתי מאת ה', אותה אבקש, שבתי בבית ה' כל ימי חיי, לחזות בנועם ה' ולבקר בהיכלו". מכל הבקשות והרצונות שלי, אומר דוד המלך, ביקשתי רק בקשה אחת, זו שכוללת בתוכה את הכול. זו, שאם אזכה לקבל אותה, ממילא כבר יהיה לי הכול. מהי? להקדיש את חיי למען ה'. אם אני אזכה בזה, אקבל לצורך כך את החיים, הבריאות הפרנסה וכל מה שנצרך כדי לאפשר חיים של קיום מצוות.

עם הסוד הזה נתכונן היטב למשפט המתקרב ובעזרת ה' ורוב חסדיו גם נזכה בו לשנה טובה ומתוקה בה יתגשמו כל משאלות ליבנו לטובה.