שאלות או תירוצים?

מתי השאלה זקוקה למענה אמיתי ומתי היא רק תירוץ?

מד המהירות הטריף את חושיו של אלון. הוא דוהר במכוניתו החדישה במהירות של 180 קמ"ש. רק אתמול קנו לו אותה הוריו כמתנת יום הולדת וכעת הוא החליט לבחון את הביצועים של הרכב שאליו הוא השתוקק כל כך.

קולו של המנוע המתאמץ רק הגביר את ההשתוללות של אלון. הוא סחט את דוושת הדלק עד קצה היכולת כאשר מד המהירות חצה את קו ה-200 קמ"ש והמשיך להתקדם לעבר הלא נודע. בריכוז רב הוא החזיק את ההגה בשתי ידיו, תופס בצורה מחושבת כל עיקול או פניה כשהוא יורד מעט לשולי הכביש ומותיר אחריו ענן של אבק המתנשא אל על.

תחושת העונג הצרוף התחלפה בבהלה של ממש כאשר במראה הוא הבחין בניידת המשטרה הדולקת בעקבותיו. בתוך זמן קצר הוא מצא את עצמו בעיצומה של בריחה כשמאחוריו מתנהל מרדף משטרתי של ממש. לאחר כמה דקות נוספות הוא נאלץ להיכנע והחנה את רכבו בשולי הכביש.

השוטר היה חמור סבר. בתוך דקות אחדות הבין אלון עד כמה מצבו גרוע. רישיונו נשלל, רכבו נחלט, ויש סיכוי לא קטן שבית המשפט יחליט לשלול את רשיונו למשך שנתיים ואולי אף יותר. גם מעמדו של הרכב אינו ברור וייתכן שהוא יוחרם לצמיתות.

"למה כל החוקים האלו?" התריס אלון באוזני השוטרים הרבים שסבו אותו. "מה איכפת לכם שאני נוסע מהר? ואם אני רוצה למות… מה זה עסק שלכם? מי אתם בכלל שתגידו לי מה לעשות? אתם יודעים מי זה אבא שלי?".

לאחר שפלט את כל השאלות שרק עלו בקצה דעתו הוא שם לב שבעצם הוא לא קיבל תשובה על אף אחת מהן. בטון כעוס הוא פנה אל השוטר המבוגר שבחבורה ושאל אותו: "למה אתם לא עונים לי על כל השאלות?".

תשובתו של השוטר הממה אותו: "אנחנו לא עונים כי אלו לא שאלות, המשפטים שאתה הצגת כשאלות היו בסך הכל תירוצים שחוקים ועלובים. גם אתה מבין מצוין למה אסור לנהוג במהירות מופרזת, אתה יודע מצוין מי אנחנו ומה היא הסמכות שלנו ואתה יודע טוב מאוד שזהותו של אביך אינה משנה דבר מכל אלו. את השאלות לא שאלת כי רצית לקבל תשובות. שאלת אותן רק כי אתה מחפש תירוצים בניסיון להסביר למה נהגת במהירות מופרזת".

לפעמים נתקל היהודי בשאלות באמונה. צריך לדעת להבחין מתי אלו באמת שאלות שאותן יש לברר וליישב, ומתי אלו רק תירוצים שנועדו להכשיר בעיני עצמו את מעשיו שאינם על פי הלכה. כאשר אדם באמת שואל שאלה, הוא גם מחפש תשובה, מקבל את התשובה ובוחן אותה ברצינות. אך כאשר הוא מחפש תירוצים, במקומה של השאלה תבוא מיד אחת נוספת, ועוד אחת ועוד אחת שוב ושוב ללא הרף, ככל שרק נענה לו וננסה להסביר לו הוא יעצים את הרדידות שבשאלותיו ויגיע לרמה שגם הוא עצמו היה מתבייש בה אם היה שם לב עד כמה היא רדודה.

זכרו: על שאלות יש תשובות, אך מי שמחפש תירוצים, לעולם לא ימצא מנוח ותמיד ימשיך לברוח מהאמת.