ספירת מלאי

בורא העולם בוחן עד כמה כדאי לו להעניק לנו חיים. בואו ונשכנע אותו.

אם תכנסו לתיבת המייל של אחד העיתונאים בארץ בימים שלפני סוף השנה, תמצאו עשרות ואף מאות מיילים המגיעים ממשרדי הממשלה ומגורמים נוספים, בהם מסכם כל אחד את פעילותו במשך השנה האחרונה. ישנם ארגונים שעושים זאת לפני סוף השנה העברית, ויש שבסוף השנה הלועזית.

כולם שווים בכך, שאחת לשנה הם עורכים "ספירת מלאי", בודקים הכנסות והוצאות, מעריכים את היקף הפעילות, ולאחר מכן מנתחים את כל הממצאים ומסיקים מסקנות לגבי המשך התפעול של העסק, הארגון, המשרד או החברה.

יודעים מה? גם הקב"ה עושה "ספירת מלאי". מידי שנה, ביום בו הוא ברא את העולם – א' בתשרי, מעביר הקב"ה את כל באי עולם לפניו, ובוחן את מעשיו של כל אחד מהם במשך השנה האחרונה. אנו בני האדם נידונים על מעשינו הטובים והרעים, ואילו בעלי החיים והיצורים הדוממים נבדקים לפי חשבון של 'כדאיות', והאם הם ממלאים את התפקיד שלהם בבריאה.

בואו ונחשוב איזה רטט היה אוחז בנו אילו ידענו שהמנהל במקום העבודה שלנו עובר על רשימת העובדים ובוחר את מי להשאיר ואת מי לפטר… המשרד כולו הי נכנס ללחץ אדיר, כל אחד היה משתדל לתרץ את הפאשלות שביצע ולהבליט את הטוב, וכמובן כל עובד ועובד היה משתדל ככל יכולתו כדי שלפחות עכשיו הבוס יהיה מרוצה ממנו ולא ימצא עילה לפטר אותו.

עכשיו בואו ונעביר את המשל לנמשל. בעוד תקופה קצרה מאוד, נעבור כולנו "כבני מרון" לפני כסא הכבוד, והקדוש ברוך הוא יבדוק אותנו אחד אחד, ויחליט מי יחיה ומי ימות, מי בחרב, מי בחיה, מי ברעש ומי במגיפה, מי ייהנה מפרנסה בשפע בשנה הקרובה ומי יתמודד עם בעיות של בריאות, שכול, אובדן, עצב וצער.

הבה נשפר את מעשינו, נתחרט מעומד הלב על החטאים שחטאנו, ונתחייב מעתה ואילך להיות טובים יותר. בואו וניתן לבורא העולם "סיבה טובה" להחזיק אותנו בין החיים למשך שנה נוספת, ולהעניק לנו נחת, בריאות, ושלווה תמידית.