כבר לא מנזר השתקנים

האם יתגלו ״יתומי המנזרים״ שהוסתרו בתקופת השואה? הפעם יש סיכוי יותר מאי פעם

בעקבות הודעה רשמית של הוותיקן אודות גורלם של ילדים יהודים שהוסתרו בתקופת השואה במנזרים ובבתים של נוצרים, הוצפו משרדי 'יד לאחים' בעשרות משפחות שביקשו ללמוד עוד על הנושא וליצור קשר עם בני משפחה שנותקו מהם בילדותם.

"קיבלנו עשרות פניות מישראל ומחו"ל מאנשים שמבקשים לברר על קרובים שנעלמו בעת המלחמה ויתכן שניצלו בידי משפחות קתוליות או מנזרים ובתי יתומים שנוהלו במקומות האלו", אמר הרב שלום דוב ליפשיץ, יו"ר יד לאחים. "הבעיה היא שחסר לנו את המידע כדי לאתר את כל היהודים הללו. בנושא הזה אנחנו זקוקים לעזרת הוותיקן".

הרב ליפשיץ אמר כי הוא מקווה שהוותיקן יספק לו  רשימה של הילדים שנקלטו במוסדות הכנסיה בתקופת המלחמה אך לא אוחדו מחדש עם משפחותיהם לאחר שזו הסתיימה. "אסור לתת להיטלר את הניצחון הסופי. הנאצים ניסו לחסל את העם היהודי  ואנחנו עושים כמיטטב יכולתנו לגלות אותו מחדש".

בחודש שעבר שיגר שגריר הוותיקן בארץ, הארכיבישוף אנטוניו פרנקו, מכתב לרב ליפשיץ בו כתב: "סוגיית הילדים היהודים מתקופת השואה עדינה ומורכבת. ידוע לי שהאפיפיור עשה צעדים בנידון אך טרם ידוע לי מה טיבם. אני מבטיח לך נאמנה כי אנסה לספק מידע מדויק יותר ולראות עם פניה בנוסח שהצעת היא אפשרית".

יד לאחים פועל בשיתוף וועד רבני אירופה בנסיון לאתר אירופאים שהינם יתומים יהודים שלא הושבו לחיק משפחותיהם לאחר גמר המלחמה. הרב ליפשיץ מספר שקיימת באירופה מגמה של "חיפוש שורשים"  הגורמת לעיתים למחפשים לגלות שיש להם שורשים יהודיים. "אנחנו מאמינים שמאות, ואולי אלפי, יהודים וצאצאיהם עשויים להתגלות עם האפיפיור יצא בהכרזה חד משמעית שלכל קטולי יש מחויבות דתית לחשוף את השורשים היהודים של ניצולי השואה".

ברשות יד לאחים יש רשימה ובה שמותיהם של אלפיים ילדים יהודים שהוטמנו בתקופת השואה במנזרים אולם מספרם המלא של היתומים עשוי להיות גבוה בהרבה ולהגיע לעשרות אלפים.