הלימוד הקבוע בהנהלת הבנק – הביא להקמת בית-כנסת מפואר

שיעור תורה יומי קבוע שנמסר בבניין הנהלת בנק הפועלים בתל-אביב, הביא לשומעים רבים מספור שרצו להשתתף בשיעורים * תוך זמן קצר החליטה ההנהלה: במקום יוקם בית-כנסת. * זמן לא רב לאחר בנייתו, המשיכה השמחה: ספר תורה חדש הוכנס למקום. והלומדים? לא מפסיקים לזרום

הרב אייל כהן, מוסר 3 שיעורי תורה יומיים ביום, במקומות שהם לא שגרתיים בדווקא, למשל – הבניין הארצי של משרדי בנק הפועלים בת"א.

 

"אני מוסר שיעורים קבועים כבר כ-9 שנים", הוא מספר. לרב כהן ישנם שלושה שיעורים יומיים קבועים – בבניין המשטרה בת"א, במשרדי הנהלת בנק הפועלים בת"א ובמשרד עורכי הדין של חיים מן. השיעור בבנק הפועלים נמסר בבית ההנהלה הראשית, ברחוב הנגב בת"א. "זה התחיל משיעור קטן", הוא מספר לנו, "והדברים התגלגלו בצורה כזו, עד אשר בנינו לאחרונה בית-כנסת במקום – בעקבות השיעור! לא מזמן אף עשינו לשם הכנסת ספר-תורה. כעת, ברוך ה', בית הכנסת שם נמצא בשיפוצים, כי הולכים להכפיל את הגודל שלו כך שיהיה שם מקום למאה מתפללים, ובנוסף לכך רכשנו למקום עוד ספר תורה. התכנון הוא לעשות את פתיחת בית הכנסת, סיום הש"ס והכנסת ספר התורה החדש – בעשרת ימי תשובה הקרובים, בין ראש השנה ליום כיפור.

 

בשיעור בבנק הפועלים, מספר הרב כהן, משתתפים מאנשי ההנהלה ועד אנשי המחשבים הפשוטים. וממש לא כולם דתיים: "יש אחוז גבוה של דתיים", אומר הרב כהן, "אבל יש גם הרבה שרוצים להתחבר ולהתקרב ובאים, מה שגרם לכם שהיום יש שם כבר שני מניינים למנחה ומניין אחד קבוע לשחרית. נוצר שם ממש 'מקדש מעט', שסביבו אנשים מסתובבים. כל היום ביהכנ"ס פתוח, ואנשים באים להניח תפילין".

 

בעקבות השיעור האחר שהוא מוסר, במטה המשטרה בת"א, קרה משהו מיוחד נוסף: "גם השיעור במשטרה, שגם בו משתתפים שוטרים פשוטים וקצינים בכירים, נותן למשתתפים המון. בעקבות השיעורים במשטרה, ביקשו ממני להעביר שיעורים אחרים גם לשוטרות, ואכן התחלנו בזה לפני שנה. אחת הקצינות שבאה לשיעור, התחזקה מאד. בערב אני מקיים פעילות תורנית ברעננה, והיא רצתה להביא לשם את בנה לשמוע שיעורים, למרות שהיא גרה בראשל"צ. אחרי תקופה של חודשיים היא אמרה לי: אני רוצה להביא לכאן את כל החברים של בני, אך קשה להביא אותם לרעננה. אז אמרתי לה: בואי ותפתחי שיעור בראשל"צ! השיעור אכן נפתח עד מהרה, וכך קיימת שם כיום מדרשה מאד גדולה, אליה מגיעים 50 בני נוער שאינם דתיים. לשם אנו מביאים בכל שבוע רבנים גדולים שמוסרים שיעורים תורניים ושיעורי גמרא, שלחלקם הגיעו 150 נערים! רבים מהם מתחזקים מהשיעורים והשיחות ובוחרים אחר-כך להמשיך בלימוד בישיבות המתאימות להם".