חנוך סהר, מבכירי ענף הביטוח בת"א: "לימוד התורה נותן הנאה וגם ריכוז"

חנוך סהר קם מידי יום ב-4 בבוקר, ללימוד הגמרא היומי אותו לעולם הוא לא יפספס. ״עצם הלימוד נותן לי הנאה״, הוא אומר לנו

בשבועות האחרונים נחגגו בישראל "סיומי הש"ס" בדף היומי. הש"ס הוא כמובן התלמוד-בבלי, ולפני כ-90 שנה הגיעה יוזמה חדשה אותה יזם הרב מאיר שפירא מלובלין, והיא מכונה בשם "הדף היומי". הרעיון שבה הוא ללמוד מידי יום דף גמרא מתוך התלמוד-בבלי, בכל יום את הדף שבא אחר הדף שנלמד אתמול, וכך לסיים לאחר כ-7 וחצי שנים את לימוד הש"ס כולו, המונה למעלה מ-2,000 דפים.

 

זוהי יוזמה שעם השנים תפסה תאוצה אדירה והיום עשרות אלפי (ואולי יותר מזה) לומדים בקביעות בכל יום את הדף היומי בגמרא.

 

חנוך וסרצוג-סהר, הוא סוכן ביטוח גדול ומפורסם מתל-אביב, ששולח את ידו גם בעוד עסקים שונים מעבר לעסקי הביטוח. את יומו, לא רבים מלקוחותיו יודעים, הוא מתחיל כבר בשעה 4 בבוקר. מדוע? אם קראתם את השורות הקודמות, כבר בוודאי קל לכם לנחש… בשביל ללמוד את "הדף היומי".

 

"הדרך היחידה שלי לקבוע עיתים לתורה ולעמוד בזה", הוא אומר לנו, "הייתה לקבוע את זמן הלימוד ל-4 בבוקר. ניסיתי כל דרך אחרת ללמוד במהלך היום, ואמנם עמדתי בזה, אך השעות האחרות היו קשות לי, כי הייתי צריך לעשות השלמות אחר-כך, או לישון בלילה מאוחר, ואילו בשעה הזו של 4 בבוקר, אני לומד הרבה יותר טוב – גם מבחינת הריכוז. ולכן באמת ארגנתי את עצמי ב-3 השנים האחרונות, ואני קם מידי בוקר על-ידי 'שעון ביולוגי' בשעה 4.

 

"אני תמיד מודה על כך באמת לה' יתברך, שללא אף מערכת חיצונית, אני מתעורר בכל בוקר בשעה הזו, כמו אוטומט. סדר היום שלי בזמן הזה הוא שאני קם למעשה ברבע ל-4, וב-4 ועשרה אני כבר לומד את הלימוד היומי ב'דף היומי', ואני מספיק ב"ה ללמוד מידי יום את הדף כולו בגמרות מבוארות, שזה פשוט תענוג ללמוד בהן. בחדר שלי אף בניתי ארון מיוחד לכל 73 הכרכים של הגמרות המבוארות הללו, ואני ב"ה נהנה גם מזה שאני מבצע את המשימה שהטלתי על-עצמי, וגם כמובן מהעניין הזה שעצם הלימוד נותן לי הנאה, וגם ריכוז מחשבתי שיש לי על-ידו כבר בבוקר. רק בשעה 6 אני הולך להתפלל, לאחר שאני מספיק גם ללמוד מפרשת-השבוע".

 

למעשה, הוא התחיל ללמוד את הש"ס מעט לפני תחילת המחזור הנוכחי של "הדף היומי", כך שעוד לפני כולם הוא כבר ציין אישית את סיום לימוד הש"ס שלו, בחגיגה מיוחדת ומפוארת שערך.