הכול או לא כלום? ממש לא!

רמי, אדם מבוגר שכבר חצה את גיל השישים, זוכר היטב עד היום את ניסיונו העגום להתקבל לשירות בחיל האוויר. כבן למשפחה הגאה בעצמה וכתלמיד המצליח של הכיתה בתיכון התל אביבי בו למד, היה לו ברור כי פניו מועדות אל הטוב והנחשק ביותר בשירות הצבאי – חיל האוויר הישראלי. הוא עבר את מבחני המיון הראשוניים והחלקרא עוד...

רמי, אדם מבוגר שכבר חצה את גיל השישים, זוכר היטב עד היום את ניסיונו העגום להתקבל לשירות בחיל האוויר. כבן למשפחה הגאה בעצמה וכתלמיד המצליח של הכיתה בתיכון התל אביבי בו למד, היה לו ברור כי פניו מועדות אל הטוב והנחשק ביותר בשירות הצבאי – חיל האוויר הישראלי. הוא עבר את מבחני המיון הראשוניים והחל את הדרך הארוכה, המייגעת והיוקרתית של "קורס טייס". הקורס כולו שאורך כמה שנים, מחולק לשלבים שונים כאשר מבחני מיון נערכים בין כל שלב לשלב הבא אחריו בכדי למיין ולברור את הטובים ביותר.

 

לא נלאה אתכם בכל פרטי הסיפור, רמי הצליח והתקדם בקורס שלב אחר שלב, עד שלא היה לו אלא לעבור את הקורס האחרון ו… הוא טייס בחיל האוויר. חזהו כבר היה מנופח מגאווה, היה לו ברור כי הוא "בפנים" והוא לא ראה זאת אלא כשלב טכני פעוט שעליו לעבור בכדי לקבל לקול תרועות משפחתו וחבריו על השטיח האדום את כנפי הטיסה. אלא, שלצערו הרב ולאכזבתו שלא ידעה גבולות, הוא נכשל בקורס ולא הצליח לעבור את השלב האחרון. אחרי שנים ארוכות בקורס טייס, אחר השקעה עצומה ומאמצים מרובים, כל ההתקדמות והידע שרכש לא היו שווים יותר מאום, הכול ירד לטמיון. רמי נאלץ לעזוב את החייל ולסיים את שירותו הצבאי כ…טנקיסט.

 

תחושת הכישלון הצורב מהדהדת עד היום בזיכרונו וכל הישגיו והצלחותיו בהמשך חייו, לא הועילו להעביר ממנו את המחשבה כי הוא "פיספס".

 

ככה זה בקורס. אם לא סיימת אותו עד הסוף, אין שום משמעות לכל מה שעשית.

 

המחשבה הזו שכל המאמצים לא היו שווים כלום, שעולה במוחו של האדם כאשר הוא נכשל במעשיו ולא הצליח להשיג את התוצאה בה רצה, עלולה ללוות אותנו גם בעולמה של היהדות ולטעת בנו את התחושה שאם נכשלנו במשהו ולא הצלחנו להגיע אל המקסימום, כל מה שעשינו והתאמצנו עד היום ירד לטמיון. מפתיע וחשוב לגלות, כי ביהדות, בשונה מכל תחום אחר בעולם, זה ממש לא כך. זכור: גם אם לא הצלחת, זה לא אומר שנכשלת!

איך? למה? הרי לא נשאר לי כלום ביד? אתה מעוניין לשאול.

 

בוא נלמד יחד את דברי המשנה בפרקי אבות:

 

"הוא היה אומר: לא עליך המלאכה לגמור ואי אתה בן חורין לה(ת)בטל ממנה"

 

אחרי שאדם קולט, מסבירים הפרשנים, את הרוחב העצום והעומק הבלתי נתפס של התורה ומצוותיה, הוא מוצא את עצמו במצב שאותו לא הכיר עד היום. מצב שבו כמה שהוא יעשה וכמה שהוא יתאמץ, לעולם לא יגיע אל המקסימום ואל השלמות. אף פעם הוא לא יוכל לומר לעצמו: "זהו, עשיתי די, מעכשיו אני יכול לנוח על זרי הדפנה".

 

לעיתים הוא גם שומע על רבנים וגדולים שאחרי תשעים שנה ויותר של לימוד תורה, עדיין הם לא סיימו, עדיין הם מתאמצים ויש להם לאן להתקדם. הוא שואל את עצמו: ומה איתי? מתי אני אוכל לסיים את הכול?

 

המחשבה הזו אכן מייאשת, אבל אך ורק את מי שלא מכיר את המשקל על פי נמדדות ההצלחות בעולם היהדות. אם אדם טועה וחושב כי אם הוא לא יגיע אל השלמות ולא יסיים את התורה, הוא לא יקבל את כנפי הטיסה לגן עדן ואת השכר הענק השמור למקיימי המצוות, הוא באמת יתייאש. כי אכן אין לכך כל סיכוי. אף נס לא אמור להתחולל ולהפוך אותו לאברהם אבינו או למשה רבינו.

 

ביהדות זה ממש לא ככה, המדד הקובע הוא לא "מה" או "כמה" אלא "איך".

 

אם אדם מתאמץ, שואף ומשתדל להתקדם ולכבוש את היעד, אין כל משמעות לכך שבסוף הוא לא הצליח לסיים אותו. "לא עליך המלאכה לגמור"אלוקים לא הטיל עליך מלאכה כלשהיא לסיים, כאשר הוא ציוה אותך על המצוות. מטרה אחרת לחלוטין עמדה נגד עיניו. הוא רצה את העבודה, את המאמץ וההתגברות, כפי שממשיך התנא במשנה ומדגיש, כי למרות ש"לא עליך המלאכה לגמור", אבל "אין אתה בן חורין להתבטל ממנה", אינך פוסק מלחפש את הדרך, לנסות ולהגיע, לנסות ולהתקדם. זאת ורק זאת המטרה.

 

הרמח"ל, מגדולי המקובלים, כותב זאת בשפתו שלו בספר מסילת ישרים פרק א': "נמצינו למדים, כי עיקר מציאות האדם בעולם הזה הוא רק לקיים מצוות ולעבוד ולעמוד בניסיון". שים לב, הוא אומר, לא מדובר כאן על הישגים מדובר כאן על מאמצים.

יחי ההבדל הענק.