השיעור היומי שמתקיים ב…כלא

לימוד-תורה, הלימוד שמקיים את כלל עם ישראל בכל הדורות, מתקיים לעתים בכל מיני מקומות, שחלקם רחוקים מעט מלהיראות לנו כמקומות בהם לימוד התורה שוקק ולא מפסיק.

מה תאמרו אם נספר לכם ששיעורי תורה רבים מאד מתקיימים בקביעות בין תוככי חומות הכלא? מן הסתם תתקשו להאמין, אך זה בדיוק מה שקורה כמעט בכל בתי הכלא בארץ, כמובן באלו הכלואים בהם עצירים ואסירים יהודיים.

הרב צבי הורביץ, הוא מגיע-שיעור קבוע של שיעורי תורה בבתי-הכלא 'מעשיהו' ו'איילון', והוא מספר לנו בשיחה מיוחדת על חיי התורה המפכים גם שם, בין חומות הכלא.

"בכלא איילון ברמלה, שם אני מוסר שיעורים, יש באגף התורני בערך 60 איש, ויש שם לומדים מאד מעניינים. באיילון יש מקסימום אבטחה, כלומר מדובר באסירים עם מעצרים ממושכים מאד ללא חופשות. יש שם בין השאר אחד שהרג ארבעה ערבים לפני כמעט 30 שנה, בגיל 17, והיום הוא בגיל 45 כאשר לפני חודשיים הוא יצא לחופשה בפעם הראשונה. לימוד השיעור היומי ממש החזיר אותו בתשובה. פגשתי אותו לפני 6 שנים, אז התחלתי שם את השיעורים, בשיעור הראשון הוא עוד עשה לי בעיות, והיום הוא כבר ה'שומר ראש' האישי שלי והוא אף מוסר שיעורים במקומי בשישי-שבת, כשאני לא נמצא. ממש רואים איך הוא השתנה מקצה לקצה".

איך מעבירים את השיעורים לאותם אנשים, שחלקם יושבים בכלא על עבירות חוק קשות מאד? שאלנו את הרב הורביץ. "אלו לא בהכרח אנשים שלא מבינים מימינם ומשמאלם", הוא מסביר. "חלקם הגדול דווקא מבינים עניין. אחד הדברים הקשים בשיעור, למשל במעשיהו, הוא שיושב לך אחד למשל כמו הרב בניזרי, אנשים מכובדים מאד בגילאי ה-50-60 שמבינים עניין, ומהצד השני אדם כמו משה קצב (שאגב לא פספס שיעור מאז שנכנס לכלא), שהידע שלו ושלהם בגמרא שונה לחלוטין. זו משימה לא קלה לשלב בין כולם, ואני גם מגיע הביתה סחוט רגשית, כי אתה גם מנסה לעזור לחלקם, מאחר שהמצב שלהם כואב לך. בשיעור אני צריך לסגור את כל הרגשות האלה בתוך קופסה ולהרגיש שאני מוסר שיעור ב'כולל'. אני ממש מדמיין כאילו אני ב'כולל', עם כל הלימוד החזק והניגונים היפים של הלימוד, והלומדים נהנים מזה מאד. 40 איש דנים בלימוד במעשיהו בשיעור, זה משהו מדהים".

במישור הטכני זה לא מפחיד לשבת עם אסירים שחלקם לא מאירי פנים במיוחד? שאלנו אותו. "בהתחלה אכן הייתה עליי שמירה, אבל כשראו בשב"ס שהמשתתפים שאוהבים אותי וסה"כ רוצים בי, זה הופסק. אם אני לא מגיע יום אחד לשיעור, כבר יש לי עשר שיחות טלפון ממספר שאתה לא יכול לחזור אליו… מאד אוהבים בכלא את שיעורי התורה. בעבר חשבתי שהשיעור ייקח לי 40 דקות, כמו במקומות אחרים, אבל הסתבר לי שבפחות משעה וחצי לא ניתן למסור שיעור בכלא. אבל זה מהנה לראות איך אנשים משתנים מקצה לקצה".

מלבד השיעורים בכלא, הרב הורביץ מוסר שיעור תורה נוסף במרחב הארצי של המשטרה ברמלה. פעם שאל אותו מישהו אם נכון לכנותו "הרב של השוטרים והגנבים". "אמרתי לו", אומר הרב הורביץ, "שייתכן שכן, אבל מי השוטר ומי הגנב כבר אתה תחליט, כי אני התבלבלתי"…