כיצד תרכוש ידידים

התינוקת הרכה והמזערית בה היא החזיקה בעדינות בשתי ידיה, לא הפסיקה לבכות. היא ניסתה להרגיע אותה במגוון הדרכים שזכרה עוד מהשנים בהן גידלה את אחותה הקטנה, אך ללא הועיל. הגוף הזערורי הזה שהטונים הגבוהים שבקעו מתוכו היו ללא כל פרופורציות לגודלו, החל לשגע אותה, היא לא ידעה מה עוד עליה לעשות. "מה את רוצה" היא אמרה לה בחוסר סבלנות, אך הבכי רק גבר וגבר. ואז היא התעשתה… היא החליפה טון ובקול נעים החלה לגרגר לעבר התינוקת, לחייך אליה ולעשות לה 'פרצופים' מצחיקים. היא לא האמינה אך זה אכן עבד. אט אט פסק הבכי והתחלף לו בחיוך מתוק ורחב הכובש את הלב.

הקשיש בן השמונים וארבע, התרגש מאוד. לאחר חודשים ארוכים בהם לא ראה אותם, החליטו נכדיו לעשות לו הפתעה ולקפוץ אליו לביקור. גם היום כמו בכל יום בתקופה האחרונה, הוא סבל מכאבים חזקים ברגליו. היה לו גם ביקור די ממושך במרפאה וכרגיל, לא חסר על מה להתלונן. אבל בשונה מבכל יום, מהרגע שנכדיו נכנסו לביתו, הוא לא העז לפצות את פיו בתלונות. במאמצים מרובים הוא השתדל לחייך, לשמוח ולצחוק עם כולם, כי הוא ידע- הם לא יבואו אם לא יהיה להם נעים ונוח בסביבתו.

 

מרחק של שנות דור מפריד בין שני הסיפורים הללו אבל המסר העולה מהם הוא אחד. הצורך הבסיסי שלנו להרגיש אהובים כל כך חזק, עד שהוא מכתיב את התנהגותנו מהרגע בו יצאנו לאוויר העולם ואנו מנסים לרכוש את אהבת האם שלנו בחיוכים כובשי לב ועד שנות זקנותנו כשאנו מתאמצים ככל יכולתנו לשדר לסביבה תחושות שיגרמו להם לרצות להתקרב אלינו. אדם חי רק משום שיש מישהו שאוהב אותו, אם לא יהיה אף אחד כזה ולו ברמה המינימאלית ביותר, הוא ימות. פשוטו כמשמעו.

 

ליצר הבסיסי והקיומי הזה קוראים – יצר האהבה. כל אחד מאתנו, במודע או שלא במודע, מתעסק לאורך כל היום בשאלה החשובה הזו – מה יגרום לאחרים לאהוב אותנו. הוא מעסיק אותנו בעבודה, בבית או בלימודים, הוא משפיע  עלינו בבחירת הביגוד, הרכב וסביבת המגורים והוא מדריך אותנו בכלל יחסינו לסביבה.

 

הבה נחשוב: האם זו באמת מטרה חשובה? האם היא נכונה וצודקת או שעלינו לוותר עליה?

 

ברור, כי אם אלוקים ברא באופן הזה את נפש האדם – כך זה אמור להיראות ולא אחרת, אך מדוע? מהי התועלת היוצאת מכך?

 

מעיון במקורות, אנו יכולים להיווכח בחשיבות המרובה שישנה בעיני התורה לרכישת חברים אוהבים, עד שהתנא שסידר את פרקי אבות כתב את חשיבות קניית החבר יחד עם החיפוש אחר רב:

 

"עשה לך רב וקנה לך חבר"

 

את התשובה וההסבר לכך מספק ספר אורחות צדיקים:

 

"ויש תועלת גדולה בחיבה עם בני אדם הן לעולם הזה והן לצורך העולם הבא".

 

מהי התועלת? הוא ממשיך:

 

כל אדם זקוק לעיתים לעזרה. עם המשפט הזה אין אחד שלא מזדהה. מי מאתנו לא נתקע פעם באיזה כביש או מקום כאשר רק חבר קרוב שהסכים לבוא לאסוף אותו הציל את המצב? מי מאתנו לא נתקע פעם כשנגמר לו המזומן בדיוק כשהוא עולה לאוטובוס?

 

זוהי בדיוק התועלת מיחסי חיבה ואהבה בין בני אדם. העולם לא יכול להתקיים אם כל אחד מהחיים בו היה חי לעצמו ומסתדר בכוחות עצמו בלבד. לכן, אומר אורחות צדיקים, אלוקים ברא את נפש האדם שכבר מטבעה תחפש ותרדוף אחרי האהבה הזו, גם בלי להביא בחשבון בראש את התועלת שתצמח מכך.

 

אך כמובן, העולם הזה הוא אינו מטרה לעצמו אלא רק אמצעי להגיע אל העולם הבא ולכן גם תכונת הנפש הזו לא הייתה קיימת אם לא הייתה ממנה תועלת לחיי העולם הבא. מהנחה זו מגיע אורחות צדיקים אל הנקודה הבאה:

 

מנוחת הנפש והשלווה השורה על האדם כאשר הוא נעזר בסביבתו ואינו חי לבדו ומתאמץ על כל חייו בכוחות עצמו, מאפשרת לו לפנות את הזמן הדרוש כדי לעלות ולהתעלות בעבודת השם.

 

זו הסיבה, לדבריו, שאלוקים ברא את האדם עם יצר אהבה כל כך חזק. בכוחו הוא יוכל לרוץ קדימה אל עבר חיי העולם הבא.

וכאן אנו מגיעים לשאלת מיליון הדולר: נכון. זה חשוב. אבל איך עושים את זה? איך נרכוש חברים?

 

אם חשבנו שהדרך לכך עוברת בריקוד מתמיד שלנו על פי צלילי החברה או לחילופין באמצעות התבלטות חברתית מיוחדת וכדומה, מגיעה שיטתו המדהימה של האורחות צדיקים ומלמדת אותנו שיעור חשוב ביותר לחיים:

 

"ובאיזה דרך יגיע האדם לאהבת כל אדם? אשכילך ואורך! הדרך הוא, שיעזור לאחרים כפי יכולתו!לעולם ישאף שחברו ייהנה ממנו, ולא שהוא ייהנה מחברו. יהיו דבריו בנחת עם כל בני אדם ויכבד כל אדם במעשיו ובדבריו.  ואז יהיה אהוב לכל".

 

מדהים! כל כך פשוט, כל כך הגיוני.

 המסר הוא ברור: "תאהב אחרים, הם יחזרו ויאהבו אותך"!

 

בהצלחה!