אחי, תהיה גבר!

סודה של השליטה העצמית ומדוע היא כה חשובה

זה לא נעים, אפילו מאוד לא נעים, אבל כמעט כל אחד מאיתנו מוצא את עצמו לעיתים כועס. פעם זה על נהג האוטובוס שאיחר, פעם זה על הילד שעקף אותנו בתור ולפעמים זה  מתפרץ על דברים באמת רציניים שנעשים למורת רוחנו ומכעיסים אותנו. חום הגוף עולה, הדם זורם מהר יותר ואם הדבר היה ממש מקומם, אנו עלולים למצוא את עצמינו מאבדים את השליטה העצמית, מרימים את הקול ואולי אפילו יותר מכך…

מוכר?

מסתבר שיותר מדי, אלא שנופתע לגלות כי למרות שהרגעים הללו קורים כאמור כמעט לכל אחד והתופעה נראית בעינינו כמעידה אנושית סבירה ונורמאלית, חכמינו ז"ל משווים אותה לא פחות ולא יותר ל – עבודה זרה. כן. קראת נכון. "כל הכועס כאילו עובד עבודה זרה" אמרו חכמינו והם התכוונו לכל מילה.

בהתחשב בכך שעבודה זרה היא החטא החמור ביותר בתורה והחוטא בה מוגדר לא פחות מאשר "מומר לכל התורה כולה", נוסיף לכך את העובדה כי זהו האיסור היחידי שהתורה חוזרת ומזהירה עליו עשרות פעמים תוך הפלגה בעונשים החמורים שבאים בעקבותיו עד כדי חורבן בית המקדש (כפי שאכן קרה בבית המקדש הראשון), ההשוואה של חכמים בין הכועס לבין העובד עבודה זרה נראית קשה שלא לומר תמוהה ובהחלט זקוקה להסבר.

ואכן, חכמים בעצמם נדרשו להסביר את ההשוואה הזו ונימקו: "שכך אומנתו של יצר הרע היום אומר לו עשה כך ולמחר אומר לו עשה כך עד שאומר לו עבוד עבודה זרה והולך ועובד". כלומר, ההשוואה בין כעס לבין עבודה זרה איננה משום חומרת האיסור של כעס מצד עצמו, אלא משום התחזית הצפויה לאדם שנכנע ליצר הכעס ולא הצליח לשלוט בעצמו.

היצר הרע קיים ונמצא בתוך נפשו של כל אחד מאיתנו ותפקידו הוא לגרור אותנו לפעולות ותגובות על פי גירויים מידיים וללא מחשבה. הדחף לכעוס כאשר דבר מה אינו מוצא חן בעינינו מקורו ביצר הרע. כניעה ליצר הרע בעניין הזה, מזהירים חכמים, תוביל בסופו של תהליך לכניעה מוחלטת ליצר שמצידו מנסה להוביל את האדם במסכת ארוכה של ניסיונות וקשיים עד לעבירות החמורות ביותר ואפילו עבודה זרה.

כאשר אדם פועל על פי דחפים, גירויים חזקים, רצונות ותאוות הוא בעצם פועל תחת ממשלתו של היצר הרע. אותו יצר, נמשל על ידי חכמינו לאומן בהפלת ודרדור אנשים ובאמצעים שונים העומדים לרשותו הוא מוביל את האדם ומנהל את חייו, עד שהאדם בלי משים מגיע עד למקומות הנמוכים ביותר.

מה עושים?

התשובה היא אחת: שליטה עצמית. או בלשונם של חז"ל במסכת אבות: "איזהו גיבור? הכובש את יצרו". עלינו למצוא בתוך עצמנו את כוח הגבורה והשליטה, לקבל החלטה לכבוש את יצרנו ולקחת את השליטה על חיינו וכך, אנו נהיה אלו שננהיג את חיינו ולא, חלילה, היצר. לא לחינם הכתירו חז"ל את הכובש את יצרו כ"גיבור". אין זאת אלא משום שאכן נדרשת לכך גבורה רבה ויכולת שליטה טובה. זה קשה, זה מתיש, אבל זה אפשרי.

לכן, בפעם הבאה שמשהו מעצבן אותנו, המחשבה שצריכה לעבור לנו בראש היא אחת: מי שולט על מי? אנו שולטים על המצב או המצב שולט עלינו?

בהצלחה!