שבת בלב המדבר

על דמותו המופלאה של רבי יוסף חיים מבגדד בעל ׳׳בן איש חי׳׳

זה כמה ימים ששיירת הגמלים, כלי התחבורה המדברי של אותם ימים, עושה את דרכה במדבר הגדול והצחיח מבבל בואכה ארץ ישראל. חבורת הנוסעים הייתה מוסלמית ברובה אך אליהם הצטרפו כמה יהודים שמשאת חפצם הייתה לחזות בארץ הקודש –  ארץ ישראל ובראשם רבנו יוסף חיים מבגדד, המכונה גם על שם ספריו המפורסמים" הבן איש חי".

הדרך קשה ורבת סכנות הנשקפות מחיות המדבר ומשודדים אכזרים והשיירה מתקדמת ואינה עוצרת אף לרגע בכדי שלא להסתכן. אך היום אינו יום רגיל, יום שישי היום, ערב שבת וכשהשקיעה מתקרבת ועמה כניסתה של שבת המלכה, ניגש רבי יוסף חיים לעברו של מנהיג השיירה ופונה אליו בדברים: "שבת המלכה, היום המקודש אצלנו היהודים בפתח ואני חפץ לעצור את השיירה ליממה הקרובה, על מנת שלא לחלל את קדושתה של השבת".

מנהיג השיירה המוסלמי הביט בו בתימהון: "האם כבודו אינו מודע לסכנות הגדולות האורבות לנו במדבר? כיצד נוכל לעצור את השיירה ולהסתכן במתקפת שודדים אפשרית"?

רבנו לא פחד וענה לו: "אתם יכולים להמשיך בדרככם אך אני אשאר כאן לשבות את השבת". וכך, פמלייתו של הבן איש חי פרקה את מיטלטליהן מגב הגמל ושאר חברי השיירה התכוונו להמשיך בדרכם. למרבה הפלא, הגמלים לא נשמעו להוראות הרוכבים וסירבו לזוז ממקומם. החבטות והאמצעים השונים בהם נקטו בני השיירה בכדי לדחוק בגמלים שיישמעו להם, לא הועילו ובדרך נס השיירה כולה נאלצה להישאר במקום. בני השיירה המוסלמים ברחו לנקיקי מסתור בזמן שרבנו ופמלייתו סעדו את ליבם לסעודות השבת ותפילותיה, כביכול היו הם בבית הכנסת בבגדד ולא בלב הישימון.

לפתע, בעיצומה של סעודת השבת, למראה עיניהם של המוסלמים המסתתרים, שיירת שודדים רכובה על סוסים שאטה לעבר חבורת היהודים במהירות. "הם אבודים" עברה המחשבה בראשם של חברי השיירה וממקום מסתורם צפו בחרדה בעלול בכל רגע להתרחש. אלא שאז ארע הנס הגדול, השודדים ירדו מסוסיהם, התקרבו לחבורה ואז באורח פלא עצרו בדרכם, סבו על עכבותיהם, חזרו לסוסים והתרחקו מהמקום.

המוסלמים יצאו ממקום מחבואם ונישקו את רבנו "אין כאלוהי היהודים" אמרו האחד לרעהו בהשתאות.

 

רבי יוסף חיים, נולד בשנת תקצ"ד בעיר בגדד וכבר בגיל 14 התקבל ללימוד בבית מדרשו של רבי עבדאללה סומך גדול הפוסקים באזור והפך לתלמידו המובהק עד שלימים נשא לאישה את אחותו. בשנת תרי"ט התמנה תחת אביו לכהן ברבנות הקהילה היהודית בבגדד ומאז התפרסם שמו בכל רחבי העולם היהודי כענק שבענקים וכמחברם של עשרות ספרים חשובים ויסודיים בהלכה ובפרשנות התורה והתלמוד. בשנת תרנ"ט הוציא את סדרת הספרים שעל שמה הוא מכונה "בן איש חי" ובשנת תרס"ט נפטר. ספריו הרבים השונים מהווים עד היום זיכרון חי לדמותו בבחינת "אין עושים נפשות לצדיקים, דבריהם הם הם זיכרונם".