תולדות חייו ופעליו של עמוד ההוראה מרן פוסק הדור זצ"ל

102 שנות חיים מלאות וגדושות בתורה הוראה ועבודת השם הסתיימו להן היום, JDN מגיש בפניכם את תולדות חייו ופעליו של עמוד ההוראה זצ״ל שהסתלק מעמנו אך לפני שעה קלה

בן של ישראל עמוד ההוראה רבי יוסף שלום אלישיב זצ"ל, נולד בליטא לאביו הרב הגאון אברהם לוינסון זצ"ל בעל 'ביכורי אברהם' ולאמו הרבנית הצדקנית מרת חיה מושא ע"ה בראש חודש ניסן תר"ע.

 

הגרי"ש נולד כבן יחיד להוריו לאחר שבע עשרה שנים מנישואיהם, אמו הרבנית חיה מושא ע"ה היא בתו של הגאון המקובל הרב שלמה אלישיב זצ"ל, בעל ה"לשם", על שם ספרו המפורסם 'לשם שבו ואחלמה' העוסק בתורת הנסתר.

 

בשנת תרפ"ד עלתה משפחתו לארץ ישראל, ובעצת הגה"ק בעל "חפץ חיים" זיע"א שינתה את שמה לשם משפחת האם "אלישיב", מסיבות טכניות של קבלת אשרת עלייה לארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי, ובהגיעם לארץ, משפחת אלישיב תקעה את אהלה בשכונת מאה שערים בירושלים.

 

מפתיע אך זו המציאות – מרן הרב אלישיב לא קנה את ידיעותיו במסגרת ישבתית, כל קניינו וחכמתו בתורה השיג בכוחות עצמו ללא מורים וללא מלמדים, היה חובש את ספסלי בתי המדרשות בירושלים ימים ולילות בהתמדה יתירה.

 

בהגיעו לגיל עשרים נישא מרן לרבנית מרת שיינא חנה ע"ה, בתו של 'אבי האסירים' הגאון המפורסם רבי אריה לווין זצ"ל, השדכן היה הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל.

אביו, הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל, שכיהן באותם ימים כרבה הראשי האשכנזי של מדינת ישראל, כובד בסידור חופה וקידושין.

 

במהלך השנים נולדו למרן הגרי"ש שניים עשר ילדים, שנים מהם נפטרו בדמי ימיהם בנו יצחק נפטר בינקותו לאחר מחלה קשה, ובתו מרת רבקה נהרגה מפגיעת טיל ירדני במלחמת השחרור.

 

זכה מרן הגרי"ש לשדך את בנותיו עם גדולי ישראל, בהם מרן הגרש"ז אויערבאך ומרן הסטייפלער זצוק"ל, לפני שנים רבות התאלמן הרב אלישיב, ומאז גם נפטרו לו שלושה בנות נוספות,

בתו הרבנית מרת בת שבע ע"ה, היתה נשואה להיבדל לחיים טובים מרן הגאון רבי חיים קנייבסקי שליט"א, בתו הרבנית לאה עליה השלום היתה נשואה להיבדל לחיים טובים הגאון הרב עזריאל אוירבך בנו של מרן פוסק הדור הגאון הרב שלמה זלמן אוירבך זצ"ל, ובנו הגאון הרב בנימין אלישיב נשוי לבת מרן הגאון הרב מיכל יהודה לפקוביץ' זצ"ל. הרבנית מרת שושנה עליה השלום שהיתה נשואה להגאון הרב יצחק זילברשטיין, הרבנית מרת דינה עטיל ברלין עליה השלום, הרבנית מרת שרה רחל ישראלזון ע"ה, רבקה ע"ה שנהרגה בגיל שנה במלחמת השחרור והרבנית גיטה, אשת הגאון רבי בנימין רימר

בשנת תרצ"ח הוסמך מרן הרב אלישיב לרבנות על ידי הגה""צ רבי זליג ראובן בנגיס זצ"ל, אז ראב"ד העדה החרדית בירושלים.

משנת ת"ש נמנה עם רבני בית המדרש "אוהל תורה" שבראשות הרב שמואל יצחק הילמן.

מרן הרב אלישיב כיהן במשך שנים רבות, מיום פטירת אביו, כרב בית הכנסת "תפארת בחורים" בשכונת מאה שערים בירושלים. השתתף בתפילות בית הכנסת ומסר בו שיעור גמרא מדי יום. עם זאת, לא מילא תפקיד רשמי של רב בית הכנסת.

בעשור האחרון, עקב חולשתו, עבר השיעור לקארוון שהוסב לבית כנסת שהוקם במיוחד בסמוך לביתו.

בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל כיהן מרן הרב אלישיב כרב העיר רמלה, אולם לאחר זמן קצר התפטר מתפקידו ומונה לדיין בבית הדין הרבני האזורי בירושלים.

משם עבר לשמש כדיין בבית הדין הרבני הגדול, לא לפני שהרב הראשי הספרדי דאז הראשון לציון הרב יצחק הרצוג זצ"ל הכתיר אותו כ"גאון מוכר", מה שפטר אותו מהצורך לעבור מבחנים וסמיכה.

כעבור עשרים שנה, בשנת תשל"ד, התפטר מתפקידו בעקבות פרשת האח והאחות שהסעירה את המדינה.
מאז, ביתו הקט של הרב אלישיב ברחוב חנן בירושלים הפך לאבן שואבת לקהל רבבות שבאו לשאול שאלות בהלכה.

בשנת תשמ"ט הגיע מרן הרב אלישיב להשתתף בכנס היסוד של דגל התורה שהתקיים בבנייני האומה בירושלים, לבקשתו של ראש ישיבת פוניבז' מרן ראש הישיבה הגרא"מ שך זצ"ל. הייתה זו הפעם הראשונה בה לקח חלק באירוע ציבורי. בשנת תשס"ב, לאחר פטירתו של מרן הרב שך הנהיג מרן הרב אלישיב את היהדות החרדית.

מרן הרב אלישיב נמנע מלפרסם ספרים בעצמו, אולם תלמידיו קיבצו את כתביו בספרים שונים, מהם שואבים מאות מורי צדק ותלמידי חכמים הוראה לרבים.

הרב אלישיב מעולם לא מונה לחבר רשמי במועצת גדולי התורה של דגל התורה, אולם בפועל השתתף בישיבותיה ונשמרה לו זכות וטו בנושאים הציבוריים שעמדו על הפרק.

לפני שמונה שנים נאלץ מרן הרב אלישיב לעבור ניתוח מסובך וביהדות החרדית בעולם כולו הרבו בתפילות להצלחת הניתוח. את הניתוח ערך מומחה מקולומביה דר' דניאל קליר, שלפני מספר חודשים זומן שוב לצורך ניתוח קרוב ללב. מצבו של הרב השתפר אך בחודשים האחרונים חלה הדרדרות נוספת וחולשה רבה.

ביום ראשון י"ב בשבט, בשעה עשר בערב, צוות של נט"ן פינה את מרן הרב אלישיב לבית החולים שערי צדק.
מאז, במשך כל החודשים האחרונים, עקב עולם התורה בארץ ובעולם בדאגה אחר מצבו של הרב, ותפילות לרפואתו השלימה לא פסקו מהיכלי התורה והישיבות עבור רבן של ישראל הגאון הרב יוסף שלום בן חיה מושא.
עם פטירתו של פוסק הדור מרן הגאון הרב יוסף שלום אלישיב נוצר חלל גדול בעולם התורה ובעולם הפסיקה – בעולם היהודי כולו.

מתוך אתר JND