חורבן- צרה של כולנו

כל הסיבות מדוע חורבן בית המקדש שארע לפני אלפיים שנה רלוונטי עד ימינו ולכל אחד מאיתנו

אה, כמה הייתי רוצה לשלם בשביל שתי דקות פגישה עם ראש הממשלה. יש לי הרבה על מה לדבר איתו – על העבודה, על המשכנתא, על יוקר הלחם ועליית הדלק, על מצב הנכים והקשישים ובעצם, כל כך הרבה דברים שעל מה הייתי מדבר קודם?

 

לי אמנם אין לכך כל סיכוי נראה לעין, אבל לאחד מחברי הקרובים בהחלט יש.

לא, הוא לא שר בממשלה ואפילו לא חבר כנסת, הוא לא איזה איש עסקים מפורסם או ספורטאי מוכשר, יש לכך סיבה אחרת לגמרי, די פשוטה וסתמית:

הוא שכן של ראש הממשלה.

בתור שכן של ראש הממשלה, הוא פוגש אותו מדי יום ביומו. פעם במעלית ופעם לצד תיבות הדואר, לעיתים באסיפת הדיירים ולפעמים סתם כך בלובי הכניסה. הקשר והיחס ביניהם נעשה עם השנים חם וקרוב, התקשורת ביניהם פתוחה וחסרת מחסומים וכמובן המרוויח הגדול מזה הוא החבר שכאשר הוא נתקל בדבר מה שמקומם אותו במדינה, הוא יכול לומר לעצמו בשקט:

טוב, אדבר על כך אחר כך עם ראש הממשלה.

ככה זה כשיש לך קו פתוח רצוף ויומיומי עם הגורם המרכזי במדינה.

לאן אני חותר?

 

לפני יותר מאלפיים שנה נחרב בית המקדש.

זה מעניין אותך? אומר לך משהו?

תשמע טוב חבר, האירוע הישן נושן הזה, רלוונטי באופן מפתיע לכל אחת ואחד מאיתנו עד היום. אתה מוזמן לקרוא ולהיווכח בעצמך.

ביום ראשון הקרוב יחול צום שבעה עשר(י"ז) בתמוז, צום שיפתח את "שלושת השבועות" של ימי "בין המצרים", הימים שבהם אנו מציינים במנהגי אבלות שונים את חורבנו של בית המקדש הראשון.

למאמר מפורט על אירועי הימים הללו לחץ כאן.

להלכות ימי בין המצרים לחץ כאן

 

ימים אלו הם בדיוק הזמן לברר לעצמנו: מדוע בעצם אנו אבלים? מדוע חורבנו של בית המקדש לפני אלפי שנים אמור להעסיק אותנו עד היום?

הבה נעשיר את עצמינו במעט רקע על ההווי הייחודי של בית המקדש. העיסוק המרכזי בו עסקו עם ישראל על ידי נציגי העם – הכוהנים והלויים היה ללא ספק הקרבת הקרבנות באופן יום יומי על פי סדר מסוים – קרבנות של שחרית וקרבנות של בין ערביים, קרבנות של ימי חול וכאלו של שבתות וימים טובים. הקרבת הקרבנות הייתה הקודקוד של עבודת השם בעולם ואמצעי הקשר הגבוה ביותר עמו, כאשר בזכות הקרבנות זכו עם ישראל למעלותיהם הרבות.

 

זהו אמנם היה העיסוק המרכזי בבית המקדש, אך לא זה היה עיקר מהותו ועניינו.

בית המקדש, נבנה ושימש כביתו של אלוקים בעולמנו אנו. אמנם "מושב יקרו בשמיים ממעל" אבל רצה השם יתברך שתהיה לו דירה בעולם התחתון והגשמי שלנו, מקום בו ישרה את שכינתו, ישכון בינות לשבטי בני ישראל ויהיה קרוב אליהם בקרבה ממשית ומוחשית.

 

חלילה, אין לנו לעלות על דעתנו שאלוקים תפס איזשהו מימד פיזי בעולם ושלהשראת שכינתו היה ביטוי גשמי, מחשבות מסוג זה הרי הם כפירה מוחלטת, אך התחושה של בני ישראל בפרט ושל אומות העולם בכלל היתה כי מנהיגו של העולם שורה ביניהם.

 

זו היתה שכנות צמודה עם מנהיגו של העולם. בתיהם של בני ישראל לא היו רחוקים מביתו של אלוקים והשכנות הזו היתה הנכס היקר ביותר לעם היהודי.

אנו יכולים רק לתאר לעצמנו את עצמת הקרבה, יחס החיבה והאהבה, איכות התקשורת ורציפותו כאשר בית המקדש עמד על תילו, הכוהנים והלויים עבדו את עבודתו ועם ישראל צפה במו עיניו במחזה המרנין. זה היה מפגש יומיומי, מתוזמן מראש או אקראי, עם מנהיג העולם. מפגש בו יכולנו לשפוך את אשר על ליבנו, לבקש ולהודות או אפילו סתם רק להרגיש קרובים ומוגנים.

 

רק אם נבין את עצמת ה'יש', נצליח לתפוס את עומק ה'אין'.

מאז חורבנו של בית המקדש, עברנו שינוי גדול ומהותי. יחס הקרבה ורצף התקשורת נקטעו ועמנו מטולטל כשה אובד בגלויות השונות בין אומות העולם. האם יש לנו היום דרך "לפגוש את אלוקים"? לחוש אותו? להרגיש אותו כה קרוב אלינו?

על כך בדיוק אנו אבלים מצטערים ומציינים מאז ועד ימינו אנו.