למה אני לא רגוע?

משה ויטמן על הסיפוק שכה חסר בחיים והדרך אליו

היה זה אחד הזוגות המפתיעים והחריגים בהיסטוריה. חברי, שהיה אמנם בחור איכותי, מעניין ועם אישיות חזקה וקורנת, אבל הגיע ממשפחה פשוטה באחת מערי דרום הארץ, הצליח לשבות בקסם אישיותו בחורה מרקע הפוך ממנו לחלוטין. צפונית, עשירה ובת להורים מלאי השפעה במדינה. כולם שמחו והתרגשו בשבילו, על הבעיות שמעתי רק אני לאחר זמן די ארוך.

מתברר, כי עם כל רצונו העז להיות בעל טוב ומוצלח, זה אף פעם לא עלה בקנה אחד עם ציפיותיה הנסתרות והגלויות של אשתו. הוא ניסה את מזלו בעסקים אך זה לא היה מספיק גבוה, הוא היה קונה לה מתנות ותכשיטים אך זה לא התקבל אצלה בשמחה. רק לאחר תקופה ממושכת שהוא קלט שמשהו פה לא הולך, הוא ניסה להבין את עומקו של העניין ולהתחקות אחר פשרה של התופעה. מסתבר, כי בעקבות המושגים הגבוהים אליהם הורגלה מהבית, הפינוקים ורמת החיים, שום דבר ממה שהוא טורח עבורה, לא מצליח להרשים אותה. לא משום שהיא אינה יודעת לפרגן ולשמוח אלא משום שאלו הם באמת דברים שאינם מתאימים לרמתה ואינם מספקים את צרכיה הרגשיים.

בעיה? נכון.

במשל הזה משתמשים חז"ל להבהיר לנו מדוע עם כל הישגנו החומריים בעולם, עם כל ההנאות והסיפוקים, עדיין לא נהיה רגועים, עדיין לא נגיע אל סיפוקנו, וכך הם אומרים: "גם הנפש לא תמלא (קהלת), משל למה הדבר דומה, לעירוני שנשא בת מלך, אם יביא לה כל מה שבעולם, אינם חשובים לה כלום, שהיא בת מלך – כך הנפש, אילו הבאת לה כל מעדני עולם, אינם כלום לה, למה שהיא מן העליונים".

נשמתו של האדם החצובה מהעולמות העליונים ממקורות יותר גבוהים מן המלאכים, אמנם שורה בגזירת עליון בגופו כל עוד שהוא חי בעולם, אבל עדיין זה לא אומר שאין לה דרישות משלה וצרכים משלה.
הנפש המגיעה מן העליונים, אינה מסוגלת ליהנות ולקבל סיפוק מהנאות והישגים חמריים, מתוקים ונחמדים ככל שיהיו. היא רגילה לרמת חיים אחרת, למושגים גבוהים יותר ולהנאות אמיתיות יותר.

אדם המרגיש רעב פנימי, לא מוסבר, לא מגיע אל סיפוקו. ידע נאמנה: זהו קולה הנפש, השוכנת בתוכו ורעבה וצמאה לדברים אליהם היא רגילה, לדברים אליהם היא שייכת.
תן לה אותם ואז תראה כי באת אל סיפוקך השלם והאמיתי.