מבמאי עולמי לצילום תורני

העמידה מאחורי המצלמה, הייתה מאז ומעולם התנוחה הטבעית של מיקי בהגן. ניתן היה לראות אותו ליד עשרות ומאות 'לוקיישנים' (אתרי צילום), כשהוא יושב על כסא הבמאי ועליו כובע קסקט, והוא יורה שלל הוראות לעשרות השחקנים איתם עבד ב-40 השנים האחרונות.

עם עשרות שחקנים, הכי ידועים בתעשייה, עבד, ואת כל זה עזב לפני חמש שנים.

את העמידה הזו, מאחורי המצלמה, אמנם הוא לא החליף, אך מה שכן השתנה ב-5 השנים האחרונות, הוא מה שלפני המצלמה. לא עוד צילומי וידאו שמחר יככבו במקומות הבילוי או על המרקעים בארץ, אלא שיעורי תורה המצולמים על-ידיו ומועברים לאלפי נקודות שידור, להרבות תורה. לא ביום אחד זה קרה, אך כן אירע אירוע אישי אחד בעקבותיו שינה את חייו. חזר בשנים האחרונות לעשייה אמנותית, והפעם כשרה למהדרין.

"נולדתי בתל אביב", מספר לנו מיקי בהגן השבוע. "הוריי ז"ל לא היו מקיימים מצוות בדרגה שאנו מתכוונים אליה היום, למרות ששניהם באו ממשפחות רבנים, אך הם קיימו מצוות רבות.

 

"המכתב" הוא סרט אישי, מעין יומן, אותו יצר בהגן בשנים האחרונות, והוא מספר את הסיפור של משפחתו. הסיפור פותח באב המשפחה, מיקי, המקבל מכתב מבנו מרעייתו הראשונה, שמואל. שנתיים לפני כן, בהיותו בתיכון, החל שחר-שמואל לחזור בתשובה. היה זה בעקבות שיעורי התנ"ך בתיכון בו למד, שהתייחסו אל התנ"ך כאל אוסף סיפורי פולקלור וכמעשיות, לא כדרך חיים. את שמואל, שבבית למד אחרת על מסורת ישראל, זה קומם, ומשם הדרך לחזרה בתשובה לא הייתה ארוכה.

 

המכתב הגיע לאחר שאביו, מיקי, נישא לאישה מצרפת. במכתב מיוחד שכתב לאביו, הציב בפניו אולטימטום: "כל עוד אתה חי עם גויה, אינני חפץ לראותך", כתב.

 

המכתב התקבל בתדהמה. רעייתו אמנם לא ערכה את הליכי גיור כהלכה, אך לו זה הספיק והוא חשב שהיא יהודיה כשרה למהדרין. "נושא הגיור של אשתי לא ממש הטריד אותי באותה תקופה", הוא מסביר. ואכן, דרישתו שיקימו בית יהודי היכתה בנשמתם ומיקי וזוגתו, רות, החליטו להיענות בחיוב לדרישה.

 

"אני זוכר את השבת הראשונה אותה אנחנו שמרנו: אם היה נקלע לשם מישהו, הוא היה משוכנע שזוהי ארוחת אבלים. כאשר שעתיים קודם לכן, כשהטמנתי את מפתחות הרכב במגירה, ניגשתי אל המחשב, הטלוויזיה והטלפון הנייד וסגרתי אותם, הרגשתי כאילו אני סוגר לעצמי עורק מרכזי של חמצן, כילד שגזלו ממנו את הצעצוע האהוב על לא עוול בכפו.

 

כך התנהלה לה השבת, ורק למחרת בצהרים נפל האסימון. אין לך את כעת כל הצעצועים האלה, אז תתחיל להתבונן סביבך. מה אתה רואה? זאת הייתה הפעם הראשונה מזה שנים רבות שגיליתי להפתעתי שחיים איתי בבית אישה ושני ילדים… התקשיתי להבחין בהם קודם לכן, למרות שאני משוכנע שהם היו שם… מאז, השבת הפכה בהדרגה למשהו שאנחנו כמהים אליו. זוהי דוגמא אחת מני רבות למשהו שהציבור החילוני מפספס, בלהט ההסתערות על מרכזי הקניות ועל תורי המכוניות המשתרכים לאורך קילומטרים רבים למרגלות החרמון".

אתה חש לעיתים געגוע לחיים הקודמים?

 "אני נפגש מדי פעם עם חברים מ'שם'. הם בוהים בי לעיתים, מנסים להבין, והסרט על חיי שעשיתי, עוזר להם".

 לאחר החזרה בתשובה, העדיף לעזוב מעט את חיי המצלמה. "בשנים הראשונות הייתי באזור דמדומים שגזרתי על עצמי, עד שאלמד את הנושא לבוריו. החלטתי אז לא לעשות רעש וצלצולים, אלא לצלם רק שיעורי תורה. רק בחודשים האחרונים אני מתחיל לשנות את הזווית ולפעול מחדש ואני חוזר למקורות והחומרים הדרמטיים".

 

המצלמה שהתגעגעה אליו, אם כן, חזרה לראות אותו עומד מאחוריה, והוא עדיין עומד שם באותה תנוחה, רק עם הפעם עם זקן וכיפה גדולה.