שוער בשער התורה

רונן דהן הוא שם ידוע מאד בעולם הכדורגל, שוער נבחרת ישראל לשעבר. "כשהייתי בן 7, אחד הילדים בקבוצת הפועל-חדרה הציע לי לבוא ולשחק בקבוצה. משם זה התפתח והשתלבתי במשחקי הכדורגל. בזמנו, השאיפה של כל הבנים בסביבתי הייתה להיות שחקן כדורגל".

ואכן, כשהיה בגיל 15 הצטרף לנבחרת הנערים של ישראל בכדורגל, ומשם עבר במהירות למועדון הכדורגל של "מכבי חיפה".  קצת אחרי גיל 18, החל לשחק בליגת העל. "הגעתי למקום שהרבה צעירים שאפו להגיע", ממשיך דהן לספר. "השתתפתי בעשרות משחקים בינלאומיים באירופה ושיחקתי עם הידועים בתחום – ביניהם יוסי בניון, יניב קטן, איתי שכטר ורבים נוספים. כשאתה נמצא על מסלול מסוים מגיל צעיר – במקרה שלי, מסלול של כדורגל – אתה מתפתח עם הזמן והופך לשם דבר. פתאום אתה מבין שזו ממש הקריירה שלך, זה העולם שלך, ועם זה אתה רץ. הפרנסה בתחום הזה בהחלט מכובדת, אתה זוכה לפרסום, אתה נמצא בכותרות, מקבל חשיפה, ואין ספק שזה מפתה. ומרוב שהייתי עסוק בפיתוח הקריירה ובמרדף החיים, לא היה לי זמן לעצור ולעסוק בהתבוננות".

אבל אז התחולל השינוי. "יום אחד, בעודי משחק בפועל באר שבע, חבר טוב שאל אותי אם אני רוצה לבוא איתו לשיעור תורה. הייתה לי הערכה לתורה, כמו כל יהודי, למרות שלא הכרתי את המהות לעומק, ולכן לא התנגדתי. כשהגענו לשם לא הבנתי על מה הולכים לדבר, אך כשהתחיל השיעור פתאום הבנתי שמדובר בתכנים שמעולם לא שמעתי בעולם שממנו באתי. אחרי שבועיים, החבר שוב קרא לי לשיעור. הלכנו ומאוד נהניתי מהשיעורים. למדנו הרבה מוסר, והזמן עבר בנעימות".

השיעורים הללו חוללו משהו בתוכו. "בשיעורים נפתח בפניי עולם עמוק שלא נחשפתי אליו, עולם שלא ידעתי על קיומו. לאט לאט ההשקפה שלי על החיים השתנתה. פתאום החגים קיבלו משמעות אחרת עבורי, והבנתי שהשבת היא לא משהו שסוגר אותך, אלא להפך – מעלה אותך ברמות רוחניות".

ואז גם עשה שינוי מהותי בחייו. "הרגשתי שהאמת נמצאת ביהדות, ואני לא יכול להדחיק את זה ולחיות בשקר. ההרגשה של ללכת למשחק לא משתווה להרגשה של ללכת לשיעור. בנקודה זו החלטתי שאני לא מתחיל עונה חדשה".

כיום דהן לומד בכולל בימים, ובערבים כבר מוסר שיעורי תורה בעצמו. אם נתבקש להגדיר אותו, נאמר שדהן כיום הוא עדיין שוער, שוער בשער התורה…