לעולם לא אוותר על שעות החסד של לימוד התורה

הרב אהרן מנת מתל-אביב, הוא תושב העיר כבר עשרות שנים. מילדות גדל שם, ועד היום הוא ממשיך לגור במרכז העיר.

הרב מנת מספר, מה שלא ברור כל-כך לגבי תל-אביב, כי בעיר קיימים היום שיעורי תורה ו'כוללים', ברמה שאף פעם כנראה לא זכתה העיר לראות.

 

הרב מנת מנהל עסק גדול בבני-ברק הסמוכה, אך מעניין שדווקא את לימוד התורה הוא עושה לא בעיר המכונה 'עיר התורה והחסידות' בני-ברק, אלא דווקא בעיר מגוריו, תל-אביב.

 

איך זה ללמוד בקביעות תורה, מידי יום, בעיר שהיא לכאורה חילונית מאד, תל-אביב?

"אנשים חושבים, וכמו שאתה אומר, שתל-אביב היא עיר חילונית גרידא וכמעט לא קיימים בה חיי תורה מפכים. וזה ממש לא נכון. יש אמנם בתי-כנסת רבים שנסגרו בעבר, בשל התדלדלות שומרי התורה בעיר, אך כנגדם פעילים בשנים האחרונות עשרות רבות של בתי-כנסת ובתי מדרש, בהם מתקיימים שיעורי תורה רבים מספור. יש כאן גם תלמודי תורה דתיים וחרדיים, כמו למשל של חסידות בעלזא ועוד, או סמינרים לנערות ובתי-ספר לבנות תורניים רבים".

 

איפה אתה לומד? מה סדר היום שלך?

"מכיוון שאני מנהל עסק בבני-ברק (חנות לכלי-כסף), אני עוזב מידי בוקר את תל-אביב לאחר תפילת שחרית, ונוסע לבני-ברק. בבני-ברק אני נמצא עד שעות הצהריים, ומשעות אחר-הצהריים ועד הלילה, מתחיל למעשה סדר היום האמיתי שלי, שהוא לימוד התורה".

 

כמה שנים זה כבר עובד אצלך כך?

"עשרות בשנים. יש 'כולל' ללימוד גמרא בבית-הכנסת 'אהבת-ישראל' הסמוך לביתי, ושם אני לומד כבר שנים רבות עם חברותא קבועה, שהיא דווקא מגיעה מידי יום מבני-ברק לתל-אביב. אלו השעות הכי מיוחדות ביום".

 

מה נותן לך לימוד-התורה?

"הרבה, ובכל תחומי החיים. החכמה שיש בתורה ובגמרא היא בלתי נדלית. אחרי שעות-לימוד, כל העולם שלך הוא אחר. כל ההסתכלות שלי למחרת בחנות והניהול שלה אל מול הלקוחות והספקים, הוא אחרת לגמרי. זה נותן לך עדינות, טוהר ומחשבה-נבונה. לעולם לא אוותר על שעות-החסד הללו".