איזה טיפוס אתה? (ואיזה כדאי לך להיות…)

תרשה לי לשאול אותך שאלה: את מי מהרשימה שלפניך היית בוחר לחלוק איתו את החיים, בין אם זה לבחור בו לחבר, לבן/בת זוג, לקבל אותו לעבודה או אפילו ללמוד אצלו קורס נהיגה.

 

אפשרות ראשונה: את הבחורצ'יק המוכשר, הרהוט והשנון, זה שיודע לענות עוד לפני שאתה מסיים לשאול ושיש לו דעות מעניינות ומקוריות על כל דבר ועניין.

 

אפשרות שניה: את היפה, הצעיר, עם ה'פוזה' של המצליחן ובעל הביטחון העצמי, זה שעושה רושם של 'גבר' ושל אחד שיודע לשלוט על המצב.

 

אפשרות שלישית: דווקא היית בוחר את הטיפוס השקט, המופנם, זה שיעדיף לקרוא ספר או סתם 'לחשוב' מאשר לדבר ולפטפט, אין לו עיניים גדולות והוא יתייחס אליך די בכבוד.

 

תחשוב רגע: האם אתה מתחבר לאחת מהדמויות? האם חבריך הם בדיוק מאחד הסגנונות? מצליח לזהות את עצמך?

 

הבה נלמד מהו הטיפוס המועדף על ידי חכמינו ז"ל בפרקי אבות:

"אמר להם (רבי יוחנן לתלמידיו): צאו וראו איזוהי דרך ישרה שידבק בה האדם! רבי אליעזר אומר: עין טובה. רבי יהושע אומר: חבר טוב. רבי יוסי אומר: שכן טוב. רבי שמעון אומר: הרואה את הנולד. רבי אלעזר אומר: לב טוב. אמר להם: רואה אני את דברי אלעזר בן ערך שבכלל דבריו דבריכם".

 

מבין שלל הטיפוסים, התכונות, סגנונות האופי וההתנהגות הקיימים בעולם, הוטלה על חכמינו משימה: לברור את הדרך הנכונה והישרה שאותה יסגל האדם לעצמו כדרך התנהגותית בחייו וכך יצליח. הם חזרו מהמשימה עם מסקנות שונות, אך בכולן המילה השניה בהן היא "טוב". לאחר כל המסקנות, קבע רבי יוחנן עצמו את המסקנה הסופית: לב טוב. זוהי התכונה, לדבריו, שכוללת את כל המעלות האחרות.

 

הטיפוס המועדף על ידי חכמינו, הוא הבחור עם העין הטובה, שיודע לפרגן ולא לקנאות בהישגי חבריו, זה שיודע להיות חבר טוב ונאמן בעת הצורך, שיודע להתנהג בצורה נעימה ההופכת את השהות בסביבתו לחוויה (שכן טוב) זה שלא הולך עם הראש בקיר בעקשנותו (הרואה את הנולד) ובעיקר בעיקר בעל הלב הטוב, שאוהב לתת, לדאוג לשני, לאהוב את הזולת ולהעניק גם על חשבון עצמו.

 

שאלת הנושא אמנם בדקה איזה טיפוס היית בוחר לחבר, אבל מטרתה כוונה להבנה איזה טיפוס כדאי לכל אחד ואחת מאיתנו לסגל לעצמינו לחיים. בהצלחה!