אוהב מוזיקה? כנס!

אתה שב הביתה לקראת סוף היום, העומס והלחץ התישו אותך, מתרווח סוף סוף על הספה, מרים את הרגליים, מדליק את המזגן, ואז מגיע הרגע שאתה מחכה לו כבר מתחילת היום: אתה מדליק עם השלט את המערכת המשובחת ומאזין ברוגע ובכיף למוזיקה האהובה עליך.

בלי כל קשר לסגנון המוזיקה, הזמר או הלהקה שאתה מחבב, תרשה לי לגלות לך סוד: רק נדמה לך כי ברגעים אלו אינך עושה דבר. למעשה, אמנם אתה נח על הכורסה, אבל אתה בהחלט פעיל, פעיל מאוד!

 

מוזיקה, ניגון או שיר אינם רק צלילים הנעימים לאוזניים אלא יש להם השפעה עצומה עלינו כבני אדם, על האופי, התחושות שילוו אותנו, השמחה או הייאוש, אך בעיקר השפעה רוחנית גבוהה ועצומה על נשמתנו!

 

הניגון היהודי שראשיתו בשירת הלווים בבית המקדש, היה מתנגן ונשמע ברחבי המקום המקודש ביותר לעם היהודי לפחות 21 פעם ביום, סביב להקרבת הקרבנות.

 

מדוע? מה הצורך להשמיע מוזיקה בבית המקדש?

 

את התשובה לכך מספק ספר החינוך. לדבריו, לשמיעת צלילי המוזיקה השפעה עצומה ומיוחדת על נפש האדם ולכן בעת הקרבת הקרבנות בבית המקדש, שעה שבה על נשמתו ונפשו של האדם להיות גבוהים במיוחד ושקועים ברוחניות, היה צורך בכלי רב עצמה שכזה שירומם ויגביה את האדם ויכשיר אותו להיות בדרגה הרוחנית הראויה להקרבת קרבנות.

 

לצורך כך, מונו במיוחד הלוויים – בני שבט 'לוי' למשוררים בבית המקדש והיה עליהם לנגן ולשיר בעת עבודת בית המקדש, על מנת לשמור על הרמה הרוחנית הרצויה בחלל הבית.

 

ברור כי עצמתו הרבה של הכלי הרוחני הזה- מוזיקה, משפיעה גם עלינו בביתנו באוזנינו (ואוזניותנו…) ועל פי ספרי החסידות, באמצעות הניגונים האדם יכול להרים את עצמו רוחנית ונפשית לדרגות הגבוהות ביותר, אך גם מאידך, אם הוא משתמש בכלי זה בצורה לא נכונה, הוא יכול להפיל את עצמו עמוק.

 

לאור הדברים האלו, ניתן להמליץ בבירור: לשמוע רק מוזיקה בעלת השפעה חיובית, מוזיקה יהודית!