לכבוש את הפסגה

מה ההבדל בין לטפס על האוורסט לבין להיוולד עליו?

קבוצת הצעירים שהגיעה אל הרי האימאליה היתה חדורה במרץ ושאפתנות. המשימה אותה הבטיחו לעצמם ליישם טרם יציאתם מהארץ, עמדה כעת בפניהם – לכבוש את פסגת האוורסט. הם עמדו לרגלי ההר, מביטים למעלה אל עבר הפסגה הנחשקת, מביטים שוב אחד אל השני, עד שהקריאה יצאה מפיות כל החבורה: מתחילים!

 

החבורה החלה את דרכה במעלה ההר, הדרך ארוכה ומעייפת, אך הם, דבקים במשימה, ממשיכים במאמציהם לטפס.

 

לא נלאה אתכם בסיפור כל חווית הטיפוס, נעבור אל הרגע הנכסף, בו הציבו את רגלם על הפסגה הנחשקת, מביטים בסיפוק אדיר לכל עבר, מצטלמים כשהם שמחים ומאושרים ופניהם קורנים מאושר- אכן, הם עמדו במשימה!

 

נתאר לעצמינו אדם שיחיה מרגע לידתו שם על פסגת ההר, אדם שמעולם לא היה עליו להתאמץ ולטפס אליו, מעולם הוא לא חווה את קושי הטיפוס, את האתגר, את המאמץ, את הזיעה ואת העייפות. האם הוא שמח לגור שם? האם יש לו סיפוק מלחיות על ההר הגבוה בעולם? גם הוא הרי יכול להתרברב "הייתי על האוורסט", מדוע זה לא יגרום לו לסיפוק ואושר?

 

בסיפור עם השאלה הזו השבתי ליוני שחשף בפני את הקושי הנפשי שלו להכניס לתוך החיים שלו את התורה והמצוות, "אני לא בשל לזה" אמר.

 

גם כשאלוקים היה מעוניין בחג השבועות לפני כ-3000 שנה את התורה, אמרתי לו, הוא ניצב מול אותה בעיה: כיצד לגרום לעם ישראל להיות 'בשל' ומוכן נפשית לשינוי הכה דרמטי הזה בחייהם. היה ברור כי לשם קבלה רצינית של התורה ומצוותיה, נדרש מעם ישראל להיות מתאים ומוכן לזה.

 

מהסיבה הזו אלוקים המתין עם מתן התורה והעדיף לדחות את המעמד הגדול הזה בחמישים יום בהם נתן לעם ישראל לספור את ספירת העומר. כי ממש כמו בכיבוש האוורסט, רק מי שיתאמץ, יחכה, ישאף ויצפה, יידע להעריך את החוויה וההישג. ספירת הימים והשבועות בספירת העומר, יום יום, שבוע שבוע, מתוך ציפייה דרוכה למעמד הגדול של קבלת התורה, תגרום לעם ישראל להבין כמה ערך יש לתורה, כמה היא 'שווה' וכמה כדאי מאוד מאוד לחוות את השינויים הכרוכים בעקבותיה.

 

זוהי ה'בשלות' הנדרשת כדי לקבל את התורה בין מעם ישראל בעת מתן תורה ובין מכל אחד מאתנו שמעוניין ורוצה אך "לא בשל" להפוך אותה לחלק מהחיים שלו. רק אם נעריך, נבין את החסר שבלעדיה ואת ההישג שבקיומה, רק אם נדע לייקר את החיים כאשר הם מנותבים על פי התורה, נהיה 'בשלים' לקבל אותה אלינו באמת.

 

זוהי ספירת העומר האישית של כל אחת ואחד מאתנו, שבעקבותיה נשמח ונהיה מאושרים עם כיבוש האוורסט שבליבנו.

 

בהצלחה.