א' ב' של ישיבה

מילון ראשון מסוגו עם שלל המונחים שתרצה לדעת על הישיבה

א – איכות. אם גם אתה מעוניין בחיי איכות – באישיות, בהבנת העולם ועצמך, ביחסי החברה, בלמידה ובבניית העתיד לחיים, מקומך איתנו ב- "אחינו". פנה עכשיו להכוונה מקצועית ומותאמת עבורך.

 

ב – בנייה. של החיים, של העתיד, של עצמך. בישיבה מלא תשומת הלב תופנה אליך, כמו שאתה. תרכוש את הידע הדרוש ואת הכלים האמיתיים לבנות לעצמך עתיד שייתן לך את כל מה שאתה באמת צריך כדי לחיות נכון.

 

ג – גמרא . עיקר העיסוק בישיבה הוא לימוד הגמרא – הכינוי הרווח ל "תלמוד בבלי". הגמרא דנה וחוקרת עד השורש את המגוון עצום והמקיף ביותר של סוגיות התורה והחיים. בה נמצאות התשובות לכל השאלות יחד עם השאלות עצמן… אופן לימוד הגמרא בישיבה מבטיח שגם לך באופן אישי יהיו הכלים לרדת לעומק הדברים, לדעת ולהבין הכול בעצמך.

 

ד – "דיבוק חברים". תחת המושג התלמודי הזה מתבססים חיי החברה בישיבה. הנתינה, הסבלנות, הכבוד ההדדי, ההתחשבות והחברות האמיתית, מבטיחים לכל אחד ששנות הישיבה תהיינה השנים המאושרות בחייו. חבל לפספס.

 

ה – הבנה. אם גם לך חשוב לא לחיות כמו שכולם חיים או להסתפק בלשמוע וליישם את הדעות של אחרים. אם גם לך דחוף להבין ולדעת את הכול בכוחות עצמך, כאן מקומך. בישיבה תלמד איך להבין איך ללמוד ואיך להסיק מסקנות. פנה עכשיו.

 

ו – ויתור. זה נראה מלכתחילה כמו ויתור על החבר'ה, העתיד, המקצוע והכסף אבל כשנכנסים לעניינים ומבינים על מה מדובר, קולטים כי דווקא מי שבונה את האישיות והרמה שלו בצורה כל כך יסודית וטובה, מנכס לעצמו יכולות הבולטות יותר מבגרות או תואר, בשוק העבודה.

 

ז – זמן. מושג ה"זמן" הוא המונח המסביר ביותר את המבנה והצורה של ישיבה. הישיבה נועדה כדי לתת לך את כל הזמן שבעולם לתועלת עצמך. מסגרת הישיבה בנויה כך שיש "זמן" מסודר לכל דבר. המקבילה הישיבתית ל"סמסטר" גם היא נקראת "זמן" – "זמן חורף" "זמן קיץ". אל תבזבז אותו!

 

ח – חברותא. חוויה. חיים. שלושת המילים שיבטיחו לך את מלוא הסיפוק מצורת הלימוד בישיבה. בשונה מלימוד כל מקצוע אחר בכל מקום בעולם, לימוד הגמרא בישיבות נעשה בצורת "חברותא". כל אחד ואחד מהתלמידים לומד באופן עצמאי עם חבר, אחד על אחד, את הגמרא. מגלה את היכולות ואת הכישורים שלו ומפתח את היצירתיות שבתוכו. לימוד כזה הוא חוויה מדהימה בחיים, רק מי שטעם את זה יבין.

 

ט – טיפוס עליה, עיקרון בסיסי בחיים שאומר לך: אל תעמוד במקום! תתקדם ןתדחוף קדימה! בוא ותראה את זה קורה.

  

י – ישיבה. מימות התנ"ך הקדומים לא פסקה ישיבה מישראל. המקום האולטימטיבי ללימוד תורה ופיתוח אישיות ללא הפסקות וללא הפרעות. אל תסתפק בלימוד "מן הצד" הפוך אותו לחיים שלך. כך תפיק ממנו את המקסימום.

 

כ – כיבוד הורים. עקרון בסיסי וחשוב. בישיבות שמים על כך דגש נוסף כי כאן אנחנו לומדים איך להיות "בן אדם". נלמד מדוע ואיך מתייחסים לשני, איך מכבדים את האחר ואיך נראים חיים של "דרך ארץ קדמה לתורה"

 

ל – לימוד התורה. גולת הכותרת של הישיבה. העיסוק המרכזי והחשוב. נלמד את מקצועות התורה, את ההלכות, את ההשקפות, את מדרשי חז"ל את היהדות ונגלה כי יש תשובות לכל מה שמעסיק אותנו וקשה לנו.

 

מ – מוסר. חלק בלתי מבוטל מספרות התורה עוסק בהנחלת ערכי מוסר אמיתיים. לפני כמאה חמישים שנה הקים הרב ישראל מסלנט את "תנועת המוסר" שהחדירה לתוך הישיבות את העיסוק בבניית האישיות המידות הטובות, היחסים בין אדם לחברו ועוד.

 

נ – נפש. האם יש לך דרך אחרת להשביע את הרעב של הנפש? "וגם הנפש לא תמלא – משל לעירוני שנשא בת מלך, כל מעדני עולם שיביא לה אינם שווים לה כלום. למה? לפי שהיא בת מלך." אין מה לנסות להשביע ולהשתיק את הנפש באמצעים שבכוחם להשביע רק את הגוף. תתחיל לתת לה את מה שהיא באמת צריכה –

 

ס – סיפוק. התחושה שממלאת את תלמידי הישיבה. מי שלא ניסה לא יבין, אבל זאת התחושה שמרגישים כשהנפש מקבלת את המזון הייחודי שלה והיא שבעה, מאותו רגע לא חסר לך שום דבר בעולם.

 

ע  – עיון. צורת לימוד הגמרא והיהדות בכלל בישיבה. מעיינים, שואלים, חוקרים, מבינים. בצורה כזו תבטיח לעצמך את התפיסה המלאה של החומר, את פיתוח יכולות החשיבה, ובעיקר את ההבנה האמיתית של הנלמד.

 

פ  – פעילות והווי. גם מזה יש בישיבה. כשניסינו לבקש מבחורים בישיבות "אחינו" לתאר לנו כיצד נראה ההווי החברתי בישיבה, תשובתם היתה – "אי אפשר לתאר במילים, זה פשוט תענוג".

 

צ – צבא. מכאן תשרת את האינטרס הגדול ביותר של העם היהודי בישראל ובכל העולם – "תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם שנאמר וכל בנייך למודי ה' ורב שלום בנייך אל תקרי בנייך אלא בונייך". בתקופה כמו זו שלנו שכולם נוכחים לראות שהפתרון הצבאי מוגבל מאוד, בא להציל את המדינה עם הדבר האמיתי.

 

ק – קשיים. כל ההתחלות קשות. אבל מי שפוחד מהם, לעולם לא ייתן לעצמו את הצ'אנס לעבור את ההתחלה ולהתקדם הלאה. ב"אחינו" גם אם יש לך קשיים, אתה לא לבד, פעילי אחינו זמינים כל העת לעזור ולכוון.

 

ר – רשמים. פעילי הרישום של ישיבות "אחינו". לא רק רושמים אלא גם מסדרים, תומכים, מלווים, מייעצים ומכוונים. קח מספר: אהרון- 050-4141386 יוסי – 052-7622504

 

ש – שמחת חיים. מיד בהכנסך לישיבה, אוירת השמחה ואושר תדביק גם אותך. מרגישים את זה באויר, רואים את זה על פני הבחורים ונדבקים בזה מיד כשמצטרפים. ככה זה כשהאדם עוסק במה שבאמת טוב לו. מומלץ לנסות!

 

ת – תרבות. בתוך תרבות הנוער הכלל ישראלית על שלל גווניה ורמותיה, מתייחדת מאוד התנהגותם, תרבותם והליכותם של בני הישיבות. הנועם, העדינות, הרגישות והאיכפתיות מהזולת הם ערכים שקונים רק בישיבה, כי לישיבה

איכפת לא מהידע וההישגים כמו מכך שתלמידיה יחיו ויתנהגו כמו בני אדם.