כדי להרגיש קרוב לה', צריך ללמוד תורה

הזמר והיוצר יונתן רזאל, מוכר מאד בכל רבדי הציבוריות הישראלית * הוא עבד עם אמנים רבים, יצר להיטים רבים ומופיע באין ספור מופעים * אבל בחצי מיומו הרגיל לא תוכלו להשיג אותו: הוא יושב ולומד תורה בכולל * בראיון ל׳אתר אחינו׳ הוא אומר: ״בלי קביעות של לימוד תורה, אין סיכוי להיות בן-אדם״

 

קשה למצוא מי שלא מכיר את שמו של הזמר, היוצר והמלחין הגדול יונתן רזאל. רזאל מוכר בקרב ציבורים רבים בישראל, כמוזיקאי מחונן שהלחין להיטים רבים, וכמנצח מופלא על תזמורות גדולות בנות עשרות נגנים.

הציבור הכללי מכיר אותו מעבודתו עם גדולי האמנים, כמו יוני רכטר, אביתר בנאי ועוד ועוד. לפני מספר שנים אף הוציא אלבום משלו, אחרי שעבד עליו כ-12 שנים (!).

הציבור הדתי והחרדי, לעומת זאת, מכיר אותו בעיקר מהשיר שפרסם אותו כל-כך, אותו הלחין ליעקב שוואקי, "והיא שעמדה". השיר מבוצע בלחן מלודי מרטיט, כשרזאל מכניס בו את כל הנשמה.

אבל חצי מיומו של המוזיקאי המוכשר, משעות הבוקר ועד לשעות הצהריים, מוקדש מזה שנים ללימוד תורה, והוא מספר על כך בראיון מיוחד ל'אתר אחינו'.

אגב, כאשר ביקשנו לשוחח איתו עבור האתר, זה לא היה פשוט כל-כך. בפעמים הראשונות כשניסינו להשיג אותו, הוא היה או באמצע לימוד תורה או בהמתנה לעלות על הבמה בעוד מופע מהמופעים הרבים שהוא משתתף בהם. גם כשסוף סוף נדמה היה לנו שהצלחנו למצוא זמן לשיחה, הוא ביקש מאיתנו להתקשר למספרו השני, שברכב, כי הוא ממהר לחברותא…

מה החלק של לימוד התורה שלך במהלך היום?

"אני ב"ה נמצא ב'כולל' חצי יום. אני לומד תורה בכולל של הרב יצחק ברקוביץ' בשכונת סנהדריה המורחבת בירושלים, כבר קרוב ל-6 שנים".

האם ההשפעה של הלימוד משפיעה גם על היצירה? הלחנים, המוזיקה?

"ברור. אני בעצם מרגיש שהחיות שלי נובעת מהלימוד תורה. בימים שאני לא הולך ללמוד, אני ממש מרגיש שאין לי כח, אין לי לא ברכה ולא כח. אבל זה יותר עמוק מזה: התורה מעמידה את האדם על הרגליים, אני מרגיש שהלימוד תורה בונה את האדם, בונה בי ניקיון דעת. ברור שמוזיקה שרוצים שהיא תהיה קדושה, בשביל ליצור אותה צריך שאתה תהיה אדם נקי. אני חייב להגיד שאני מרגיש קצת הפוך, שכיון שאני לא יכול ללמוד כל היום אז התורה נפגעת קצת. פעם היו דורות שיכלו ללמוד חלק מהיום ולעבוד בחלקו, כמו שכתוב שטוב תורה עם דרך ארץ, אך בדור הזה זה מאד קשה. היום כשאתה נכנס לעבודה, זה לוקח המון כח ממך.

"לפעמים אני בלחץ, בגלל שלא סיימתי עיבודים וכו' או בגלל פגישות שקבעתי, אך הלימוד נותן כח ומזין אותי".

האם פעם יצאו לך עיבודים/לחנים תוך כדי הלימוד?

"בהחלט. יצא לי שיצא לי ניגון מתוך הלימוד. זה יותר רעיונות במוזיקה".

מדוע התחלת ללמוד תורה בקביעות, ב'כולל'?

"תראה, קודם כל אני כבר לפני שהתחתנתי, בתור ילד, גדלתי בבית שהייתה בו אוירה של לימוד והיו מקפידים מאד על ללמוד, ומהר מאד אחרי שהתחתנתי ועמדתי על דעתי, הבנתי שאם אני רוצה להיות קרוב לה', זה לא שייך בלי לימוד קבוע בתורה, שבלי קביעות של לימוד תורה אין סיכוי שאני אהיה בן אדם".