אז מה יש שם בישיבה?

משה ויטמן מנסה להבין בשיחה עם אהרון ידלר ויוסי ברכץ, העוסקים בהכוונת תלמידים לישיבות,על החיים בישיבה, מה לומדים , איך מתרגלים, ואיך מתגברים על הפחד ממשהו עלום...

 

הרעיון בכל הישיבות המותאמות לצעירים מתחזקים, הוא שהבחור לא נדרש להתאים את עצמו לישיבה, אדרבה, התוכניות בישיבה כבר בנויות כך, שהם ממש מתאימות לצעירים המתחזקים. פעילי השטח של "אחינו" פוגשים קודם את הבחור ועושים את כל הבדיקות האפשריות כדי להציע לו את הישיבה המתאימה אינדבידואלית עבורו. הישיבות עצמן מבינות את הבחורים ואת העולם שממנו הם מגיעים ועושות הכל כדי להקל עליו את קשיי ההתחלה וההסתגלות.

 

 ברור גם, כי כל אחד יכול להחליט לעשות צעדים ראשונים ולהשתלב בהדרגה: אפשר להתחיל לטעום בוקר בישיבה, לבוא לביקור בשבת או סתם להתרשמות חד פעמית. בדרך כלל החבר'ה כבר היו במדרשיות ושם התחילו לטעום קצת לימוד תורה". "אבל" הם מוסיפים "תמיד אנחנו אומרים לבחורים – אם אתם באים לשבת, תביאו איתכם ציוד לכל השבוע…"

 

ומבחינת אורח החיים?

"בישיבה אתה נשאר מי שאתה וממשיך להיראות כמו שאתה. אף אחד לא הולך להפוך אותך ברגע לשום דבר. המטרה היא לתת לך את הכלים והמקום לבנות את עצמך. כל מה שאתה צריך להביא זה רק את הרצון". "ושוב" הם מוסיפים, "אם ישיבה לא תתאים לבחור אנחנו נסדר לו ישיבה אחרת. יש מגוון עצום של ישיבות בעלות סגנונות שונים וניתן להתאים לכל אחד את המקום המיועד עבורו".

 

כיצד בנוי סדר יום שגרתי בישיבה? מי הצוות? מה עושים התלמידים?

נתחיל מהצוות. יש את "ראש הישיבה" שנותן את הטון הכללי ומכוין את סדר היום. יש את ה"משגיח" שתפקידו לדאוג לבחורים, לשמוע אותם, לעזור להם, לכוין אישית ולקדם. ישנו צוות קבוע של רבנים המעבירים את שיעורי הגמרא העיוניים, כאשר השיעורים מחולקים לפי רמות. ישנן קבוצות למתחילים וקבוצות שונות למתקדמים. בערבים נמסרים שיעורי השקפה ויהדות כלליים ומקיפים ופעם בשבוע מגיע רב אורח. הישיבה מספקת תנאי פנימייה מלאים שכוללים שלוש ארוחות מסודרות חדרי שינה ועוד ועוד תוכניות מגוונות ומרתקות.

 

סדר היום מחולק לבוקר שבו עוסקים בלימוד הגמרא העיוני, שעות אחרי צהריים שנועדו לרכישת בקיאות בתורה ושעות הערב שמטרתם, כאמור, לבניית ההשקפה והכרת היהדות.

 

וההווי החברתי?

"אי אפשר לתאר במילים" הם אומרים כאחד. "חייבים לראות בעיניים כדי להבין. לראות את השמחת חיים, את ההדדיות, את הנתינה, את האיכפתיות של כל אחד מהשני, את האוירה הנעימה והרגועה, זהו הווי ייחודי שאין בשום מקום אחר".

 

"כן. אם אתם מרגישים חשק ורצון להגיע לישיבה, אל תדחו את זה מהיום למחר, אל תחכו שהרושם יעבור, קבלו החלטה מיידית וצרו קשר להתרשמות והרשמה".

 

לפני כמה שבועות, הייתי נוכח בהרצאה תורנית', מספר אהרון, כאשר במהלך ההרצאה נעמדו שני בחורים מהקהל והצהירו חגיגית על רצונם ללכת לישיבה. עם סיומה של ההרצאה ניגשתי אליהם ואמרתי להם: אתם רציניים עם כוונתכם? אם כן, קבלו את ההחלטה עכשיו ומיד. אל תדחו אותה למחר. הם החליטו במקום שהם רציניים ובאו איתנו. עוד באותו ערב, נסענו לביתם, הם ארזו תיקים ונסענו לישיבה במודיעין עלית. שם כבר חיכו להם תלמידי הישיבה שחגגו את הצטרפותם של התלמידים החדשים בריקוד סוער…

 

והנה לפניכם מספרי הפלאפון של אהרן ויוסי שמחכים גם לכם:

אהרן 050-4141386

יוסי 052-7622504