האופטיקה הייתה רק התחביב

הרב רפאל הלפרין נפטר לאחרונה, ושמו נישא על-ידי כל חובש משקפיים כבעליה של האופטיקה הידועה בישראל, ״אופטיקה הלפרין״ * אך העיסוק באופטיקה, היה רק ה׳תחביב׳. העיסוק העיקרי של הרב הלפרין היה בלימוד התורה בהתמדה, ובהוצאת עשרות ספרים תורניים

הרב רפאל הלפרין, מייסד ובעליו במשך עשרות שנים של 'אופטיקה הלפרין' שנפטר לאחרונה, היה ידוע במשך שנים רבות כמי שזכה בתואר "מר ישראל", והישגיו בתחום ההתאבקות המקצועית לא הסתכמו בזה, ממש לא. שנים לאחר שהחל להתאמן בהיאבקות מקצועית ורכש בה מיומנות אדירה, זכה אף פעמיים לתואר הנחשב בתחום, "מר עולם".

אך אם היו שואלים אותו, לא על הישגיו בתחום הזה הייתה גאוותו, ואף לא על המהפך האדיר שעשה בתחום האופטיקה בישראל, תחום שטיפת הרכבים בארץ שהוא ייבא אותו לכאן ועוד תחומים יצירתיים רבים נוספים. אלה היו אמנם הצלחות עסקיות וגופניות, אך גאוותו הגדולה הייתה על עשרות הספרים התורניים שחיבר.

הרב רפאל הלפרין (שמו נישא בזמנו בשנות ה-50 בכל במות ההיאבקות בעולם, עם הצליל היהודי אותו היו שואגים המנחים: " קבלו את רפאל הלפרין!") למד בנערותו ובצעירותו בבכירות הישיבות הקדושות בארץ. בין השאר למד בישיבת הדגל השוכנת בירושלים, "חברון", ובעוד ישיבות קדושות אחרות. מאוחר יותר, מעט לפני נישואיו, פנה לעבר תחום ההיאבקות המקצועית והתמחה בה. כל חייו היה טוען שמה שאתה לא עושה, אתה צריך לעשות אותו בצורה הכי טובה. כך היה כאשר למד בישיבה, אז למד ימים ולילות גמרא מבלי הפסקה, והתמיד בלימוד בה בצורה כמעט לא אנושית.

גם אחר-כך, בשנים בהן עסק בהיאבקות וקטף פרס אחר פרס, לא זנח אף דף הגמרא. בצילומים רבים מהתקופה ההיא בחייו, ניתן לראות אותו ליד דף הגמרא כשהוא מנסה לגמוע עוד ועוד.

לאחר שבגר ועזב את תחום ההיאבקות ושאר העסקים הגדולים בהם עסק, חזר באחת לנערותו ושוב למד במשך שעות רבות ביום עוד ועוד דפי גמרא. אלו היו מה שהחיה את נפשו. עם הלימוד, צמחו גם עשרות ספרים תורניים וחיבורים מקיפים מאד עליהם עבד בזמן לימודו. גדולים וחכמים מנסים להבין איך ערך תרשימים מפליאים בו בזמן שלא למד את זה מקצועית, אך הרב הלפרין היה אומר: "הכל מגיע מלימוד התורה המכילה בתוכה הכל. זה העיקר בחיים".