מחפשים אושר

השאלות התחילו בגיל ההתבגרות. שאלה גררה שאלה. למה אנשים כה רבים סובלים? מדוע כה מעטים נהנים? אין תשובה. האם למישהו יש תשובה? לשם מה אנו חיים? האם ביקשה: אל תשאלי, אל תחקרי, אל תטרידי את עצמך, אף אחד לא יודע תשובה. תזרמי, תהני, בלי לחשוב, בלי לתהות.

גילה דנון, בת יחידה, זכתה לכל התפנוקים מההורים. אמה שיננה לה את עיקר האמונה החילונית: "אנחנו חיים כדי ליהנות". זו השאיפה והמטרה, ורצוי שזה יהיה גם האמצעי. היא, האם, כדוגמה, נהנית מעבודת ההוראה, מתפרנסת ממנה ונהנית מהכסף. השקפת עולם כוללת, על רגל אחת. גילה היתה תלמידה צייתנית להשקפה זו. כשגילתה שאינה נהנית מהכנת שיעורי בית, חדלה מלהכינם. לשיעור שלא אהבה ללמוד, לא נכנסה. מורה שלא חיבבה או מקצוע שלא נהנתה ממנו, החרימה.

 

 

עד שקרס הכול.

 

האם חלתה במחלה קשה. התייסרה, התענתה והבית התייסר עמה. החלה סדרת ניתוחים וטיפולים קשים, כואבים. גילה לא הבינה. את אומרת שחיים כדי ליהנות, למה את מתייסרת כדי לחיות?

 

השאלות התחילו בגיל ההתבגרות. שאלה גררה שאלה. למה אנשים כה רבים סובלים? מדוע כה מעטים נהנים? אין תשובה. האם למישהו יש תשובה? לשם מה אנו חיים? האם ביקשה: אל תשאלי, אל תחקרי, אל תטרידי את עצמך, אף אחד לא יודע תשובה. תזרמי, תהני, בלי לחשוב, בלי לתהות.

 

התקרבו בחינות הבגרות, והלימודים נעשו תובעניים. התנגשו ברגש החירות ובדגל הנהנתנות. העקרונות התנגשו וניצוצות עפו, גילה עברה את בחינות הבגרות באופן פרטי, בקצב שלה. למדה מה שאהבה, מחשוב ובקרה. הוצבה כמכשירנית בחיל הים, שם פגשה את גיל.

 

גיל, בן למשפחה חיפאית חילונית, חפה מכל זיקה למסורת, למד במגמת חשמל בתיכון והיה לעתודאי הנדסאי. שנתיים שירת כחשמלאי בספינת טילים, ואחריהן הוצב בשייטת חיל הים בעתלית. שם פגש בגילה. גיל וגילה, צירוף מופלא. אלא שגילה הבטיחה לעצמה לא לחזור על שגיאותיהם של אחרים. ראתה כי הרוב של הנישואין התפרקו. למה להסתכן, ליפול בפח? גיל שמע והציע, בואי להכיר את הורי. גילה הסכימה וגילתה עולם חדש. העדינות, האדיבות, האווירה הנעימה והנינוחה. המחמאות ההדדיות והמידות הטובות. אמרה לעצמה: אם הוריו חיים כך ארבעים שנה, אם בבית כזה גדל, יחזיקו הנישואין האלו מעמד.

 

ולא התחרטה.

 

היא למדה גננות, מקצוע כלבבה. אינו כובל ומעניק מלוא חופניים הנאה. טיילו בחופשת הקיץ ונסעו לסקי בחורף. מיצו את העולם וגילו את הסוד: אחרי פעם, פעמיים ושלוש, הכול מאבד מזוהרו. האוכל במסעדת היוקרה הופך להיות שיגרתי, הטיול הופך להיות משעמם, הסקי מפסיק לעניין. חיפשה מפלט בלימודים, בחוגים, בהשתלמויות. זה מילא משבצות זמן, אבל לא הוסיף שמחה. היא גילתה אמת עצובה. כל חוויה מתפוגגת, מותירה שיממון. 

 

ואז התקשר אליהם חבר. סיפר שיש הרצאה בשם "אומנות ההנאה". בא להם לבוא? בא ועוד איך. למרות שבטוחים היו שאין מי שיחדש להם דבר, שהם יכולים להעביר סדנה בנושא. נסעו, ונתקפו הלם. "שוק חיים", כלשונם.

 

הקהל היה חילוני, רגיל. אף אחד לא הכין אותם לדמות שעלתה לבימה. חרדי מזוקן, בחליפה כהה. הוא חייך, קידם את הקהל בברכה, והתחיל בהרצאה. קודם כול, הוא דיבר עברית קולחת עכשווית, ועם זאת מכובדת, ברמה. אמר דברים מעניינים, מאלפים. העניק חומר למחשבה.

 

טען שהאדם הוא יצירה מורכבת כל כך, מתוחכמת כל כך, ולא ייתכן שנברא כדי לסבול. לא ייתכן שלא נברא כדי ליהנות. ממש כמו שטענה אמה. אבל במציאות, הרי כל הנאה נשחקת ומאבדת מזוהרה. כמה הוא צודק! חייבים לומר. הגיע עמם למסקנה, שגם זה בכוונה תחילה כדי שלא ינהה אחר התענוגות ומנעמי החיים.

 

אז מה כן יש? הנאות רוחניות המתחדשות כל העת. אופקים חדשים נפתחים, מצבורי חכמה שנכתבו לפני שלושת אלפי שנה. המרצה הדגיש שהתורה היא מקור הידיעות הללו, מקור האושר ועם ישראל מודע לכך ונהנה מכך אלפי שנים, עד שניתקוהו ממקור אושרו. הוא קרא להם לשוב ולהתחבר אל האושר. גילה יצאה המומה. התקוממה: השחורים האלו יהיו מורי דרכי? החשוכים, המסתגרים, אצלם המפתח לאושרי, להנאת חיי?

 

מלבד זאת, היא התחלחלה, הם מבקשים לחבר אותך אל האמונה. טוענים שיש בורא לעולם, שמסר מערכת מצוות. את מוכנה להתחבר לזה? התקוממה, אבל שני דברים הכריעו את הכף. ראשית, כך אי אפשר להמשיך. החיים הנוכחיים לא יביאו אושר. ושנית, הרי נוכחה לראות שהמרצה שקול והגיוני, מדבר דברים של טעם. דברים הראויים לבחינה.

 

והם נרשמו לסמינר.

 

בסמינר שמעו ,רשמו, וביקשו הבהרות. חזרו הביתה וטחנו עד דק. חיפשו באתרים המקוונים, הזמינו הפרכות, הוצפו בתשובות בעד ונגד. סיננו ובחנו, והגיעו למסקנה האחת, שזו האמת ואין לברוח ממנה. ואז היתה השמחה כפולה. גם על האמת שגילו, וגם על ההנאה שהושבה לחייהם.

 

הברכות העניקו משמעות לאוכל , התפילות העניקו משמעות לחיים. חוו גם את השבתות, את החגים, את מעיינות החכמה ואת התורה המשמחת לב. כל רעיון, כל פירוש בפרשת השבוע, כל סיפור מהמקורות ומשמעויותיו. אוצר שאין לו סוף, המבטיח הנאות ללא גבול!

 

גילה עבדה כגננת בקיבוץ של השומר הצעיר בגליל המערבי. איזה הלם היה, כשהגיעה הגננת בכובע ובחצאית. רכזת החינוך הובהלה ושאלה מה תוכניותיה לעתיד. גליה ענתה: "לחזור בתשובה שלמה". כעבור שבוע קיבלה מכתב פיטורין מוועדת החינוך של הקיבוץ, שבו הם מביעים זעזוע מהבגידה לאחר האימון שנתנו בה. היא עלולה לקלקל את ילדי הגן.

 

גיל משמש כראש מדור במחלקת ציוד של חברת החשמל, אחראי במסגרת תפקידו ליותר מ 140,000 פריטים. מאז המהפך, מרכז חייו הועתק לכולל האברכים שבו הוא לומד לאחר יום עבודה, ומרגיש במוחש כיצד "מרבה תורה – מרבה חיים". נהנה מכל שעה, מכל ידיעה שנוספת. גילה הצטרפה ל"ערכים", פעילה בטיפול ההמשך ומחזקת זוגות בדרכם החדשה. "אנחנו חיים כדי ליהנות", היא מצטטת את אמא. "השאלה היא: איך נהנים באמת, ומצאתי את התשובה!"