שווה לשמור עליה

ג׳ו ליברמן בראיון פרידה לקראת פרישתו הצפויה מהמערכת הפוליטית הענפה, שאותה טיפח מעל ארבעה עשורים תמימים, מספר על שמירת השבת שלו: ׳השותפים שלי קפצו מעורם כשטרפדתי תכניות בשל שמירת השבת, אך בסופו של דבר שווה לשמור עליה׳

ג'ו ליברמן, שהיה גם המועמד היהודי היחיד לסגן נשיא ארצות הברית ונציגה העצמאי של מדינת קונטיקט בקונגרס האמריקני, בראיון פרידה לקראת פרישתו הצפויה מהמערכת הפוליטית הענפה, שאותה טיפח מעל ארבעה עשורים תמימים, מספר על  שמירת השבת שלו:

 

דלתות המעלית הכבדה נסגרה מאחורי שני הגברים בחליפות המחויטות, נושאי סיכות דש מכוכבות. רחב הגרם והמצולק ביניהם שלח אצבע לכפתור העשירי בשורת הלחצנים, כאשר המיני-רכבל החל להתל בהם – לאחר שבריר שנייה נפתחו דלתותיו. המצולק הורה למעלית בשנית שהיעד נמצא בקומה העשירית, אך זו שוב עצרה. הפעם, בקומה השלישית.

 

"עד שהגענו סוף –סוף לקומה העשירית הצלחתי להסביר למתמודד לנשיאות ארצות הברית, הסנטור ג'ון מקיין, מהי מעלית שבת",מתאר בחיוניות אופיינית הסנטור היהודי הראשון בהיסטוריה האמריקנית, ג'ו (יוסף) ליברמן, שהיה גם המועמד היהודי היחיד לסגן נשיא ארצות הברית ונציגה העצמאי של מדינת קונטיקט בקונגרס האמריקני, בראיון פרידה לקראת פרישתו הצפויה מהמערכת הפוליטית הענפה, שאותה טיפח מעל ארבעה עשורים תמימים, את אחת התגובות היותר מעניינות שבהן זכה לגבי שמירת השבת שלו.

 

"מקיין אינו אדם סבלני במיוחד", הוא מוצא לנכון להחמיא לעמיתו. "אולם הוא הודה בפניי שמעלית השבת לימדה אותו שיעור קצר בסבלנות".

 

זו אנקדוטה מעניינת, אני מציינת, אולם ליברמן מציין שהיא לא מופיעה בספרו החדש, "מתנת המנוחה", על השבת. הספר שאינו פונה 'דווקא ליהודים, מדגיש את חשיבות העצירה ממעגל החיים הגשמי הסוחף למשך 25 שעות של נשמה עם תוספת.

 

"השבת מכניסה הכול לפרספקטיבה ומזכירה לי איך הגעתי למקום שבו אני נמצא. זו תוצאה של היצירה שלי בידי אלוקים בששת ימי המעשה. השבת מעניקה ממדים נוספים לאחריות שמוטלת עליי".

 

ליברמן מרצה את משנתו הברורה כמרצה ותיק באחד מאולמות הסמינרים בבני ברק. "מלבד זאת, זה הזמן שלי לבלות עם בני משפחתי ועם חבריי ואפשרות לאתנחתא במטרה להכין את עצמי לחזרה לקראת שבוע נוסף של פעילות בכוחות טריים ובהירתמות מחודשת. לכן אני חש בר מזל על היותי שומר תורה ומצוות ושובת בשבת".

 

"לפעמים לא מזדמן לי להגיע לפגישות שבהן הייתי רוצה מאוד להיות נוכח אך מוותר מפני שמירת השבת. לא פעם, במהלך מסעות הבחירות, השותפים שלי קפצו מעורם כשטרפדתי תכניות בשל שמירת השבת, אך בסופו של דבר שווה לשמור עליה".

 

 

לא נתקלת בתגובות נזעמות-מוזרות-בלתי מובנות מול אנשים בכל העולם?

 

"כשהתחלתי את המסלול הפוליטי שלי לפני שנים רבות ונבחרתי לסנאט של מדינת קונטיקט, שמטעמה אני מכהן גם כיום כסנטור בקונגרס האמריקני, הייתי מוזמן לאירועי השקות ולכינוסים פוליטיים ודוחה את ההזמנות. אנשים היו מופתעים, קצת המומים ולעיתים גם כועסים. כשהסברתי שהסיבה היא דתית וכשהם נוכחו לדעת שאני דוגל בעיקרון באופן עקבי, לא רק הבינו אלא גם קיבלו זאת ברוח טובה ומכבדת".

 

"אני באופן כללי, חושב ששמירת השבת שלי לא פגעה בקריירה הפוליטית שלי. להפך. היא עזרה לטיפוחה. אחרי הכול, ארצות הברית נוצרית ברובה. יותר מתשעים אחוז מאמינים באלוקים. יותר ממחצית התושבים אומרים שהם הולכים להתפלל. אני חושב שאנשים מכבדים את העובדה שאני דתי, למרות שהדת שונה משלהם. העובדה הזאת דווקא חיזקה את הקשרים שלי עם חברים מהלימודים, מהעבודה ובכלל".