לבד מול האלוקים

אז מה הייתם מבקשים ברגע הגדול בחיים כשאתם עומדים לבד מול האלוקים? ומה לדעתכם, ביקש הכהן הגדול הכהן - הוא האיש הקדוש ביותר ביום הקדוש ביותר,ובמקום הקדוש ביותר עלי אדמות ברגע כזה, שהיה השיא של חייו?

כשחושבים על יום כיפור, הילדים והצעירים נזכרים באופניים. הותיקים והמבוגרים שבינינו נזכרים במלחמה ההיא שפרצה בעיצומו של יום הכיפורים. חלקים אחרים מהעם שלנו מכינים את עצמם אל היום הקדוש ואל הצום שבדרך, וישנם כאלו שפשוט נזכרים בסבא שהיה צם ביום הקדוש הזה, אחת לשנה.

 

כשאני חושב על יום כיפור, אני נזכר במשהו קצר שסיפר לי אבי לפני שנים רבות. הוא אמר שבזמן שבית המקדש – משכנו של הבורא, היה קיים, היה רגע אחד נדיר שבו הקדושה כולה הייתה מתרכזת יחדיו. היה זה ברגע שבו הכהן הגדול היה נכנס אל קודש הקודשים, ביום הכיפורים. הכהן – הוא האיש הקדוש ביותר. יום הכיפורים הוא היום הקדוש ביותר, וקודש הקודשים הוא המקום הקדוש ביותר עלי אדמות.

 

ברגע הנדיר ההוא, הכהן היה מתפלל כמה מילים ויוצא החוצה. בתפילתו היה מבקש מבורא העולם שלא יקשיב לתפילתם של עוברי דרכים – העגלונים – נהגי ההסעות שמבקשים שלא ירדו גשמים, ושלמרות תפילתם יוריד גשם כי העם זקוק לכך. הרב אלחנן וסרמן היה אחד מגדולי ליטא ונרצח עם כל קהילתו בשואה האיומה. הוא שאל, האם זוהי התפילה הכי חשובה שמצא הכהן הגדול לרגע הנדיר והקדוש הזה, שבורא העולם לא יקשיב לנהג הסעות? שיתפלל על הבריאות של העם! הפרנסה, על דברים משמעותיים.

 

התשובה היא, שאותו נהג הסעות מתפלל שלא ירד גשם כי הדבר יפגע בפרנסתו, מאחר והנוסעים יישארו בבתיהם. ושכשאדם מבקש ומתפלל על משהו מעומק ליבו מבורא העולם, הוא לא צריך להיות רב או גאון, גם לא פוסק הלכה, או חובש כיפה. מול תפילה שבאה מליבו של יהודי – אולי הכהן הגדול ביום כיפור, בקודש הקודשים יוכל להתמודד מולו. אהבתי את הדברים הללו ששמעתי, והם נחקקו בזיכרוני.

 

לפני כשנה הייתי במשלחת של נציגי ממשל בוושינגטון ובניו יורק. כבעל זהות יהודית חרדית מובהקת, ניגשה אליי בעלת חנות באחד ממרכזי הקניות, ושאלה אותי האם אני יהודי, עניתי בחיוב. ואז היא סיפרה לי בגאווה בלתי מוסתרת שסבתה הייתה יהודיה, והיא זוכרת כיצד הסבתא הייתה צמה בקביעות פעם אחת בשנה. כאשר שאלתי אותה מאיזה צד הסבתא, ענתה לי לתדהמתי – היא הייתה האימא של אימי.

 

נדהמתי וגיליתי לה את הסוד אשר לא ידעה עליו, "על פי ההלכה היהודית, את יהודיה לא פחות ממני"….

 

לעתים קורה שאנחנו נתקלים באותם יהודים ויהודיות בקרן זווית זו אחרת של העולם, והזיכרון שלהם מהעם היהודי הוא קלוש וקטן, לעתים נותר רק בלב שלהם ואף לא יעבור הלאה לילדיהם שלהם, אבל כמו שאמר הרב אלחנן וסרמן, לא צריך להיות רב גדול או פוסק הלכה, כל יהודי יש בכוחו לפעול ולשנות סדרי עולם, כל ברכה, תפילה או הרגשה של יהודי, ולו הפשוט ביותר בעולם, איש איננו יכול כנגדה.