אין ברכה לעבודה בשבת

רמי שביט בעליו של רשת ׳המשביר לצרכן, מספר על המעבר מהפסד לרווח מאז שהמשביר נסגר בשבת

הוא הגיע בין המנחמים הרבים שהגיעו בשבוע שעבר לבית משפחת הרב הלפרין ז"ל. ישב בפינת הסלון, כמו לא רוצה היה להתבלט. ניכר בו כי הוא מכיר את הציבור החרדי ואופיו אך הוא לא נמנה עליו.

 

 הוא לעת עתה אינו שומר תורה ומצוות, אך עם הרבה כבוד לדת ולמסורת. יחד עם שאר המנחמים הרבים שהגיעו מכל קצות הקשת של הציבור הישראלי, הוא הקשיב לדברים שנאמרו על המנוח ז"ל. ואז פנה אליו הבן, יעקב שיחי', ושאל אותו: "רמי, מה יש לך לספר על אבא?"

 

 רמי, הוא רמי שביט, מנכ"ל רשת 'המשביר לצרכן', שלימים רכשה גם את רשת 'ניו פארם' ולאחרונה את 'אופיס דיפו'. רמי סיפר כיצד שידל אותו הרב הלפרין ז"ל לסגור את החנויות ולשמור שבת. עובדה שלא היה בה חידוש של ממש. הרב הלפרין ז"ל פעל רבות למען ביצור חומת השבת בארץ הקודש כשהוא מנצל את עוצמתו ומעמדו בקרב קהלים שונים לשם כך.

 

 ולמרות זאת, הנתונים שהוא סיפר, כאיש חילוני, היו מדהימים. כל הנוכחים בחדר באותה העת, חרדים ברובם הגדול, הביעו את התפעלותם

 

 הוא דיבר בכנות ובתמימות. הוא בהתחלה רק רצה לספר על השבת. רק להגיד שכאיש חילוני הוא ראה שאין ברכה מעבודה בשבת, שמרוויחים יותר אם לא עובדים בשבת. שמה שאנחנו מאמינים, הוא רואה בחוש.

 

 המספרים זרמו ממנו בשטף. כשהוא קנה את 'המשביר לצרכן', המחזור עמד על מיליארד שקל בשנה וההפסדים על 95 מיליון שקל. מאז שסגר את הרשת בשבת היא עברה מהפסד לרווח. כל שנה הוא מרוויח כסף.

 

 "זה קל מאוד להסביר את זה בבני ברק אצל יהודים שומרי שבת מלידתם. אבל כשאתה יושב בדירקטוריון או בישיבת הנהלה של אנשים, שמסתכלים על גרף של פדיון ורואים שבשבת יש את הפדיון הגדול ביותר והרשת בין כה וכה בהפסדים ואתה מציע לסגור את הרשת, מביטים עליך כאילו נפלת מהירח"- הוא אומר. ולמרות זאת הוא הלך עם האמונה שלו.

 

 "וכמעשהו ב'משביר לצרכן', כך מעשהו ב'ניו פארם'. לרשת 22 סניפים וחלקם היו פתוחים בשבת בטיעון כי חייבים למכור מוצרי תרופות גם בשבת. רמי התעקש לסגור את כולם. זה לא היה לו קל. כשאחד המנהלים התעקש שבעיר פלונית חייבים להשאיר את הסניף פתוח ועשה אנדרלמוסיה בכל שכבות ההנהלה-רמי מצא פתרון מקורי: 'בסדר, אבל בתנאי שמהשבת הבאה אתה הוא זה שמוכר בסניף כל שבת'. הלה התעקש שהוא מנהל ואין זה נאה שהוא יעמוד כזבן ורמי בשלו, 'אם הסניף חייב לעבוד בשבת גם אתה חייב לעבוד בשבת'. וראו איזה פלא. הסניף נסגר בשבת.

 

 כשהרשת עבדה בשבת, הפדיון שלה היה אמנם גדול יותר, אך ההפסדים עמדו על תריסר מיליון שקל בשנה האחרונה. והנה, מאז שנסגרה בשבתות, היא הרוויחה בשנה האחרונה 2 מיליון שקל. עדיין סכום קטן, אבל ודאי עדיף על הפסד. כרגע קנה רמי שביט את 'אופיס דיפו', שם עומד הפדיון של שבת קודש על שלושים אחוז מהמחזור, אבל הוא נחוש לסגור את כל סניפי הרשת בשבת.

 

 

 

[חלק ממאמר שהתפרסם בעיתון המודיע אלול תשע"א]