הגיעה העת לפחד

על פי כל קנה מידה הגיוני וריאלי, האירועים האחרונים בזירה המזרח תיכונית, אכן יש בהם הרבה כדי לעורר פחדים רבים בליבו של כל ישראלי שפוי. אבל, מי שיודע איך יהודי צריך לפחד, לא צריך לפחד כלל.

הכרזתו המפתיעה של המלך הירדני עבדאללה, כי המצב שנוצר במזרח התיכון צריך לעורר פחדים בישראל, התקבלה בתגובות ישראליות די נלעגות. סוף כל סוף, אחרי מה שקרה לנשיאי תוניסיה, מצרים ולוב ולאור מצבו של נשיא סוריה, אך טבעי הוא שהשליט הערבי הבא בתור ברשימת המהפכות הערביות הוא המלך הירדני, שמאז ומעולם עורר עליו את חמתם של החוגים הערביים הפונדמנטליסטים המתנגדים לקשריו ההדוקים מדי עם המערב בכלל ועם ישראל בפרט.

 

אבל גם אם למלך הירדני יש מספיק סיבות טובות לפחד בעצמו לפני שהוא ממליץ לאחרים לפחד, אין זה אומר שדבריו כלפי ישראל אינם נכונים.

 

על פי כל קנה מידה הגיוני וריאלי, האירועים האחרונים בזירה המזרח תיכונית, אכן יש בהם הרבה כדי לעורר פחדים רבים בליבו של כל ישראלי שפוי.

 

המשבר החמור עם טורקיה, שעדיין קשה לצפות עד לאיזו נקודת רתיחה ארדואן יביא אותו; כמו גם ההתפתחויות המדאיגות במצרים, שעלולות להגיע עד לקריסת הסכם השלום עם מצרים, על כל המשתמע מכך; כמו גם ההחלטה האסטרטגית של הפלסטינים לנטוש את תהליך השלום ולבצע מהלכים חד צדדיים, שעלולים לאלץ את ישראל להגיב בדרך שעלולה לסכן לגמרי את כל היציבות באזור; כמו גם  ההתחמשות של ארגוני הטרור, החמאס והחיזבאללה, בעשרות אלפי טילים ארוכי טווח, שהעורף הישראלי מעולם לא עמד בפני סכנה מסוכנת כל כך; כמו גם עצם קיומו בעולם של המטורף מטהרן שלא מבזבז אפילו יום אחד במאמצים לקדם את איומיו המחלחלים- כל אלו ועוד, אכן יש בהם כדי לעורר פחדים רבים בלב. כל אחת ואחת מהסכנות הללו בנפרד, יש בה כדי להצדיק את אמירתו של המלך הירדני. על אחת כמה וכמה, כשמהרהרים עליהן ב"חבילה אחת".

 

בנוסף לזאת, אין להתעלם גם מהפחדים השוררים בלב קברניטי המשק הישראלי, מפני "הצונאמי הכלכלי הבינלאומי" שעלול לשטוף גם את ישראל ולדרדר בבת אחת את כלכלתה לקשיים ולסכנות שעלולים להגיע עד לחשש מפני קריסתן של המערכות הגדולות והחשובות במדינה- מה שעלול להשליך ישירות גם על המצב הביטחוני והמדיני. אכן, עד כמה שדברי המלך הירדני לא ערבים לאוזניים ישראליות- יש לישראל מספיק סיבות לפחד מפני הבאות. כל מי שמביט על המצב בעיניים ריאליות, לא יכול שלא להבין עד כמה באמת המצב מפחיד. מפחיד אפילו יותר משהמלך הירדני מודע לו.

 

אבל לאמיתו של דבר, מי שצריך לפחד מהמצב הביטחוני המסוכן, הם רק הישראלים חסרי האמונה שאינם יודעים הבטה ריאלית מהי. ליהודי מאמין אין סיבה לפחד מכך. הוא יודע כי יש בכוחו להפוך את המצב מן הקצה אל הקצה, אם רק יכין את עצמו כראוי לרגעים הגדולים בהם יעמוד למשפט ויבקש לכוון את הפחד לכיוון הנכון: "ובכן תן פחדך ה' אלוקינו על כל מעשיך, ואימתך על כל מה שבראת וייראוך כל המעשים וכו'".

 

מי שיודע איך יהודי צריך לפחד, לא צריך לפחד כלל.