מאה ואחת עשרה שנים של תורה

זכריה בראשי, ישיש מופלג בן 111 הדר בירושלים, ממשיך להוציא ספרי-קודש ולהגות בתורה * ה׳חברותא׳ שלו מספר, שעל אף כהות עיניו, הוא מתקן אותו לעיתים מזדמנות, כאשר הוא טועה בקריאה מהספר * חיים של תורה

זכריה בראשי, ישיש מופלג בן 111 הדר בירושלים, ממשיך להוציא ספרי-קודש ולהגות בתורה * ה'חברותא' שלו מספר, שעל אף כהות עיניו, הוא מתקן אותו לעיתים מזדמנות, כאשר הוא טועה בקריאה מהספר * חיים של תורה.

חכם זכריה בראשי, יושב מידי יום בביתו שבשכונת בקעה בירושלים ולומד תורה. אתו יחד יושב החברותא שלו, שמקריא בפניו את קטעי הלימוד בחומש ובגמרא, כאשר כמעט מידי קטע חכם בראשי עוצר אותו, ממשיך אותו בעצמו בעל-פה, ואף מפרש את הדברים אותם הקריא החברותא שלו. לפניו עצמו לא מונח ספר-לימוד, והוא מסתמך על החברותא לבדו. הסיבה: עיניו כהו מלראות בשנים האחרונות, והוא אמנם מצליח לראות מעט, אך רק באופן מטושטש וקשה לו מאד לקרוא אותיות.

ראייתו אמנם אינה מן המשופרות, אך הוא אדם בריא, שמצליח ללמוד, לדבר, לאכול וללכת. ואל תחשבו שזה קל לו. האיש כבר ממש לא צעיר, הוא עבר כבר את גיל ה-80, ה-90 ואף את גיל ה-110. חכם בראשי – הוא בן …מאה ואחת-עשרה. כן, זו לא טעות. האיש חגג לפני מספר חודשים את יום הולדתו ה-111, כשהוא מוקף בכל בני משפחתו הגדולה.

שמו עלה לאחרונה, בעקבות יוזמת רשות האוכלוסין וההגירה, לבדוק אם 669 ישישים הרשומים במרשם האוכלוסים בארץ כמי שעברו את גיל ה-110, אכן עדיין בחיים. במקרה של בראשי, התשובה היא כן באל"ף רבתי. כל שכניו ומכריו, יכולים להעיד כי בראשי חי וקיים, ואף מתפקד כמעט באופן עצמי.

הוא יורד מידי יום לתפילות מנחה וערבית לבית הכנסת הסמוך לביתו, ואז יכולים אלו שדרים בסמוך, לראות את מי שכבר ראה הכל. ממלחמת העולם הראשונה ומלחמת העולם השנייה, עבור דרך ימי הקמת המדינה בה חזה בכל שלב ושלב, ועד היום.

כשנפגשנו איתו השבוע בביתו, לא האמנו. חכם בראשי קם לכבודנו מהכסא עליו ישב, לחץ לנו יד איתנה, ועבר לשבת איתנו במקום אחר בבית, על הכורסאות, ללא עזרה מאיש. הוא גר כיום לבדו בבית, אך מידי יום מגיעות לבית קרובי משפחתו, וכן החברותא האמורה, ואלו מסייעים לו בכל מה שהוא צריך, וכמובן משוחחים ומתייעצים אתו. לא עצות – סתם הוא נותן, תלמיד חכם שכמותו.

111 שנים של עמל בתורה, הניבו כמה יצירות תורניות מפוארות שמפארות את מדפי ביתו של בראשי. הוא כתב כמה וכמה ספרים, כשעל האחרונים שקד ממש בשנים האחרונות, כאשר בימים אלו הוא שוקד על הספר התורני הנוסף אותו הוא מתכוון להוציא בקרוב.

ספריו זכו ל'הסכמות' מגדולי הדור, שמעריכים את בראשי על פעילותו הרבה. במשך שנים רבות, בהן עבד כפועל בניין, היה מכנס מידי פעם את כלל הפועלים, ומשמיע להם דברי תורה ושיעורים מלהיבים, כשלבם של כל הפועלים נמשך לשיעורים והדרשות שלו.

איך הוא זכה להגיע לגיל הזה? הוא עונה בעצמו: הקפדה על מצוות כיבוד אב ואם עליה נאמר שמי שיקיים אותה יזכה לאריכות ימים, וכן התרחקות מקנאה, שנאה ותחרות – תכונות המוציאות את האדם מהעולם בגיל צעיר.

לשבת לידו, ולקבל ברכה מאדם כזה, זה דבר לא פשוט בכלל. גם בגיל הזה, יודע בראשי שלימוד התורה, הוא מעל הכל!