ימי בין המצרים

ימי בין המצרים או כפי שרגלים לקרוא להם ״שלושת השבעות״ מתחילים בשבעה עשר בתמוז, ומסתייימים בתשעה באב.

מה היה בשבעה עשר בתמוז?

שבעה עשר בתמוז הוא יום צום המציין את  יום הבקעת חומות העיר ירושלים.

בי"ז בתמוז בשנת ג' תתל"ח  לבריאת העולם  (68 לספירה ) הבקיע טיטוס את חומת  העיר

ירושלים לאחר מצור ארוך ומתיש,שבסיומו חרב בית המקדש ירושלים 

למה "בין המצרים"? 

הביטוי בין המצרים" נגזר מתוך מגילת איכה העוסקת בחורבן בית המקדש הראשון : "גלתה יהודה … לא מצאה מנוח כל רודפיה השיגוה, בין המצרים " הם ימים שבהם שולטים בעולם כוחות רעים ומזיקים.

שלוש נבואות  וזעם

לאחר קריאת התורה בשלושת השבתות של ימי בן המצרים קוראים שלוש הפטרות מתוך דברי הנבאים, נבואת חורבן ופורענות שבהם התרעיו  הנביאים על העתיד להתרחש, על הפטרות  אלן נקראות  –

"תלתא  דפורענותא " ( שלושה של פורענות).

בשבעת השבתות שאחרי תשעה באב קוראים שבע הפטרות עם נבואות נחמה הנקראים "שבעה דנחמתא"

גם דניאל התאבל

בספר דניאל ( י, ב-ג ) מתואר צום בן שלושה שבעות שהתענה הנביא :בימים ההם אני דניאל מתאבל שלושה שבעים ימי לחם חמודות לא אכלתי ובשר יין  לא בא אל פי, וסוך לא סכתי עד מלאת  שלשת שבעים ימים." רב סעדיה גאון כותב כי זה היה צום בימים שבין שבעה עשר בתמוז לתשעה באב

יש אבל

בימים אלו בימים אלו נוהגים בקהילות ישראל במנהגי אבלות במנהגי אבלות שונים לציון הצער על חורבן בית המקדש. האבלות מתהדקת כלל שמתקרבים לקראת תשעה באב. כאשר החלוקה במנהגי האבל מתחלקת בעקרון לשלושה חלקים : הימים שמשבעה עשר בתמוז ועד ראש חודש אב.

אב

תשעת הימים שמראש חודש ועד תשעה באב.שבוע שחל בו תשעה באב .מנהגי האבלות משתנים מקהילה לקהילה וממקום למקום, וכל אחד יעשה את כפי מנהגו. ועיקר החשוב הוא  להבין משמעות האבל. מה זה אומר לנו מה חסר לנו ולמה אנחנו מצפים.