שיעור תורה בין המכוניות במוסך

שיעורי תורה רבים נמסרים היום לא רק בבתי הכנסת, אלא גם בתוך עסקים רבים מספור * אלפי איש משתתפים בשיעורים אלו, ואומרים כי הלימוד שינה את חייהם * שיחה עם האחראים על המהפכה

שיעורי תורה רבים נמסרים היום לא רק בבתי הכנסת, אלא גם בתוך עסקים רבים מספור * אלפי איש משתתפים בשיעורים אלו, ואומרים כי הלימוד שינה את חייהם * שיחה עם האחראים על המהפכה.

במאות ואולי אלפי עסקים וחנויות ברחבי הארץ, זונחים המוני איש מידי יום לדקות ארוכות את כובע איש העסקים או בעל החנות, ולוקחים לעצמם הפסקה של חצי שעה-שעה למשהו אחר לגמרי: שיעור תורה, שמתקיים ממש בתוך העסק בו הם עובדים, ובו משתתפים שאר העובדים באותו מקום. "נכון שאנחנו לא אברכים או רבנים, אבל מי אמר שאנחנו לא צריכים לעסוק וללמוד בתורה?", אומרים אותם אנשי עסקים ובעלי החנויות, משתתפי השיעורים הקבועים.

בשנים האחרונות, זו נהייתה תופעה של ממש. מגידי שיעור שמגיעים ישירות לבתי-העסקים, כשאנחנו מכלילים בהגדרה הזו בנקים, משרדי עורכי-דין וקופות חולים, ומצד שני חנויות ירקות, מוסכים וסנדלריות. ברבים מאד מהמקומות האלו, וכיום זהו מחזה נפרץ, תוכלו למצוא בכל יום או לפחות פעם בשבוע, שיעור תורני שמתקיים בהשתתפות ערה של עובדי המקום, בדרך כלל בגמרא, אך זה יכול להיות גם בהלכה, פרשת-שבוע ועוד תחומים.

הרה"ג ישראל מאיר לאו, רב העיר תל-אביב, מספר לנו על שיעורים מעניינים שנפתחו לאחרונה במקומות עבודה מעניינים, כמו שיעור שנפתח בתוך בית כנסת חדש שנוסד בבניין מכבי האש בתל-אביב, בו לומדים הכבאים בין הקריאות ומשתתפים בשיעורי תורה במקום, וכן שיעורי תורה בבית כנסת בבניין מחוז המרכז של המשטרה ברמת החייל, אותו חנכו לאחרונה בהכנסת ספר-תורה חגיגית. הרב מספר גם על שיעורי תורה קבועים שנמסרים בבית-כנסת חדש, שנוסד במרכז השירות והאספקה של כל התרופות של קופת חולים כללית, בדרך מנחם בגין בתל-אביב. במקום עובדים כ-300 איש, והם ביקשו לאחרונה שיקימו להם בית-כנסת במקום בו יתקיימו שיעורי תורה קבועים. "לפני חודש הגעתי להכנסת ספר-תורה לבית הכנסת החדש במקום הזה, תרומה של 300 העובדים שאספו את הכסף. במקום מתקיימים שיעורי-תורה קבועים מידי יום", אומר הרב לאו.

גם לרה"ג חיים הורביץ, רבה של שכונת צהלה בתל-אביב וראש ישיבת 'דרך הישר', כמה וכמה שיעורים קבועים אותם הוא מוסר לאנשי עסקים ובמקומות עבודה. ניתן למשל לציין את השיעור היומי שהוא מוסר לזמרים ואמנים במוזיקה החסידית מידי יום בבית הכנסת מוהליבר בבני-ברק; שיעור שהוא מוסר בחברת היי-טק ומחשבים גדולה ברחוב ראול ולנברג שברמת החייל; שיעור קבוע שהוא מוסר במשרדי חיל האוויר ב"קריה" שבתל-אביב ועוד שיעורים רבים שהוא נותן באופן פרטי לאנשי עסקים רבים. "יש היום צמא מאד גדול ללימוד תורה, זה דבר מאד מעניין", אומר הרב הורביץ. "רבים מרגישים שהתורה שייכת ליהודים, ולא דווקא לדתיים או החרדים. לא צריך להיות דתי גדול בדווקא כדי ללמוד תורה. אנשים פשוט שמים כיפה על הראש, ומגיעים לשמוע דברי תורה".

 

תופעת השיעורים שנמסרים במקומות עבודה, הביאה לפני מספר חודשים את ערוץ 10 להקדיש לכך כתבה, בה הוגדרו השיעורים האלו כ"אחד הטרנדים הגדולים היום". הרב הורביץ, שהתראיין בזמנו בנושא, דווקא משוכנע שלא מדובר בטרנד חולף אלא במשהו שאכן נוצר בשנים האחרונות, אך לא עתיד להיעלם מכאן. "היום זה נהיה לתופעה קבועה של ממש. יש עשרות שיעורים במשרדי עורכי-דין, חברות ביטוח, בסיסים בצבא. יש לי אח שמוסר שיעורים בבסיסי משטרה – ובמקביל בבתי כלא… כמעט בכל משרד היום יש שיעור יומי, שבועי או חודשי", קובע הרב הורביץ. "אנשים צמאים לשמוע דברי תורה, ומספרים לנו אחר-כך איך לימוד הגמרא שינה להם את החיים. בטקס סיום מסכת שעשינו לפני זמן לא רב בחיל האוויר, אמר מפקד חיל האוויר עצמו כי חיל האוויר של לפני לימוד הגמרא, וחיל האוויר של אחרי לימוד הגמרא, הוא חיל האוויר אחר. רבים מהמשתתפים אנשי העסקים אמרו לי שהשעה הזו שינתה להם את החיים. הם אומרים שבעקבות השיעור, הם עושים מהפך – הן בחיים העסקיים שלהם, והן בחיים האישיים והמשפחתיים, כאשר הגישה לבני המשפחה לאחר לימוד התורה, היא אחרת לגמרי, וכל זה בזכות השיעורים. בדיוק על-זה נאמר 'המאור שבה מחזירם למוטב', רואים את זה בחוש יום-יום".

 

שיעורים בבורסה, ב'דלק' ובמוסכי מכוניות

בנוסף ללמעלה מ-600 שיעורים ב'דף היומי' שהקים ארגון "מאורות הדף היומי" בראשות הגרח"ד קובלסקי ברחבי הארץ, נוסדו שיעורים שבועיים במקומות בהם עד לפני מספר שנים לא היה איש מעלה על דעתו שבהם ייאמרו שיעורי תורה, כמו משרדי חברות ממשלתיות ובנקים, משרדי עורכי דין ורואי חשבון, ועוד עשרות חברות מהגדולות והמובילות במדינה, כמו בבית 'קרדן', בבורסת היהלומים, ב'מע"צ', ב'דלק' ועוד ועוד, וכן בבסיסי צבא רבים, שחלקם שייכים אף לתחום המודיעין ועוד אין ספור מקומות.

 

"יש בידינו מאות סיפורים ועדויות על מהפכות של ממש, כיצד הלימוד גרם לאנשים שזכו לחוות טעמה של תורה להתחזק בשמירת שבת, בהנחת תפילין, טהרת המשפחה וכו'", אומר הרב אברהם דנציגר מ'מאורות הדף היומי'.

 

אמירות דומות משמיעים גם אנשי ארגון "אחיעזר". יו"ר הארגון, הרב יעקב בינט, מספר לנו: "בבני-ברק ראינו בעלי-חנויות שלא מתאימים ללימוד 'הדף-היומי', והחלטנו לארגן עבורם שיעורים ברמה שתתאים להם, בחנות שלהם עצמם או אפילו במוסך, או בבית-כנסת סמוך". כשהרב בינט מספר על שיעור במוסך, הוא לא צוחק. שיעור קבוע שכזה מתקיים בכל יום באזור התעשייה של בני-ברק מידי צהריים. לא רחוק משם, בסניף "אושר-עד" מתקיים גם שיעור יומי בחדר האוכל, בהפסקת הצהריים, ובעוד אין-ספור מקומות.

 

המקומות המעניינים בהם נמסרים שיעורי "אחיעזר", הם בין השאר ברשתות-שיווק גדולות, מוסכים כאמור, וכן בבסיסי צבא, משרדים מכובדים של בעלי-עסקים גדולים, ועוד. "אנחנו מוכרים בצבא, ויש לנו שיעורים קבועים בבסיס בצריפין, ורב חיל האוויר הרב ראב"ד אפילו שפט פעם חייל שלא הגיע לשיעור"…

 

שני סיפורים שקרו בעקבות הלימוד בשיעורים, קשורים למצוות פדיון הבן. הראשון אירע לפני מספר שנים, כשלמדו באחד השיעורים על פדיון הבן, וכשאחד המשתתפים – בן 52 – בירר אם אי פעם פדו אותו. התברר שלא, ובגיל 52 נערך לאותו אדם טקס פדיון בן. הסיפור השני אירע לפני שבועיים, כאשר במהלך ליבון הלימוד התברר לאחד המשתתפים שחשב שאשתו היא משבט לוי בו לא נוהגים לפדות, ובמהלך השיעור יתברר שהוא טועה, וכבר באותו שבוע נערך הפדיון, כשהכהן הפודה היה ציקי כהן, בעלי 'מאפיית הצבי' בבני-ברק.

 

סיפורים, אומרים לנו אנשי כל ארגוני שיעורי-התורה, יש לנו למכביר. אבל מספיק לבוא ולראות בכל אחד מהמקומות הרבים מספור בהם אנו עורכים שיעורי תורה, את הצמא האדיר.

 

 

 

כנס הוקרה וחיזוק למגידי הבשיעורים נואם הגאון רבי דניאל אלתר - - -
כנס הוקרה וחיזוק למגידי הבשיעורים נואם הגאון רבי דניאל אלתר

 

 

סיום סדר מועד במעונו של הר' אליישיב דברי חיזוק בשם מרן שליט''א' הגאון הר' אפרתי - - -
סיום סדר מועד במעונו של הר' אליישיב דברי חיזוק בשם מרן שליט"א' הגאון הר' אפרתי

 

 

עצרת חיזוק במשתלה העירונית בבני ברק
עצרת חיזוק במשתלה העירונית בבני ברק

 

 

שיעור בתוך חנות ירקות - - -
שיעור בתוך חנות ירקות

 

שיעור בתחנת כיבוי בפ''ת - - -
שיעור בתחנת כיבוי בפ"ת

בסיום עם הרב לאו בבסיס בתל השומר - - -
בסיום עם הרב לאו בבסיס בתל השומר

בשיעור במוסך בפ''ת
בשיעור במוסך בפ"ת