אל יאוש, הקיץ לפניך

מעשה היה באיש זקן וחכם ולו ארבעה בנים.

האיש אהב את בניו מאוד, ובכל עת חיפש דרכים ללמד אותם להסתכל נכון על החיים, לחיות נכון ולדעת איך להתמודד עם מצבי החיים.

בוקר אחד זימן האב את ארבעת בניו והורה להם כי בשנה הקרובה עליהם לצאת לדרך ולחפש את עץ האגס הגדול שנמצא באזור הצפוני ליד הכפר החרב.

"על כל אחד מכם לצאת לדרך לבדו!" הורה האב.

"אתה תצא בתחילת החורף!" אמר לראשון.

"אתה תצא בסוף החורף, לקראת האביב!" הורה לשני.

"אתה, בני השלישי, תצא באביב!"

"ואתה, הצעיר מכולם, תצא בחופשת הקיץ!"

"בתחילת החורף הבא נתכנס כאן שוב וכל אחד מכם יספר לנו מה ראה".

כעבור שנה, בתחילת החורף,,התכנסו כולם ביחד.

"מה ראית? "שאל האב את הראשון.

-"ראיתי גזע נמוך ועקום, עייף וחסר צבע, לא היו בו לא עלים ולא פרחים,לא ניצנים ולא פירות.הוא בקשוי ראוי להסקה.סתם גזע עץ עלוב."

"ואתה,מה ראית?"פנה הזקן לשני.

-"ראיתי עץ מלא בניצנים ירוקים, הוא נראה די עלוב, אבל הייתי אומר שיש לו תקווה".

השלישי לא חיכה שישאלו אותו. בעיניים בוקרות הוא תיאר את העץ הכי יפה שראה מימיו. "הוא היה ירוק כולו, ומבריק בברק יפה של גווני ירוק בהירים וכהים. היו עליו פרחים ללבנים מרהיבים בעלי ריח מתקתק ומדהים. זה היה העץ הכי יפה שראיתי מימי. אבל כשרציתי לאכול משהו, לא מצאתי עליו כלום."

"על מה את מדבר?! "קפץ הרביעי,"אני ראיתי אותו מלא חיים. הוא היה עמוס בפירות עסיסיים, בשלים, מתוקים ומלאי נושלים. היה תענוג. מלאתי את התרמיל שלי בפירות ואכלתי כל הדרך".

הם היו בטוחים שכל אחד מהם ראה עץ אחר. שאולי טעו ולא הבינו למה התכוון האבא. אבל האב העמיד אותם על טעותם:"כולכם ראיתם את אותו העץ בדיוק, עץ האגס הגדול שהתכוונתי. אבל כל אחד מכם ראה אותו בעונה אחרת של השנה. לא שלחתי אתכם לחינם, רציתי ללמד אתכם משהו חשוב. לעולם, אל תשפטו מישהו או משהו לפי מה שאתם רואים פעם אחת. לכולם יש עונות, לכל דבר, גם לחיים עצמם. יכול להיות שראיתם מישהו שנראה לכם עלוב, מכוער, חסר צבע וחסר ייחודיות, שפטתם אותו לחומרה, פסלתם אותו ועדיין לא ראיתם את העונה היפה שלו, אל תמהרו לחרוץ דין.

וגם אתם בחיים שלכם, אל תמהרו להתייאש בחורף הקשה, כשהכול נראה אפור. כששום דבר לא הולך. הייאוש מתמקד רק בעונה הנוכחית, הקשה. התקווה רואה גם את האביב ואת הקיץ. הייאוש הורס ומרפה ידיים. התקווה מחזקת ונותנת כוח ומעוף."

אז חבר'ה, בבקשה, אל ייאוש, גם אם הכול "על הפנים". הנה הקיץ לפניני, השמש זורחת, ויש תקווה לכולם.

עוד

בקטגוריה

מיהו ה'חופשי' האמיתי? תקשיב למוזיקה הזאת