למה קפץ גיל משמחה – המתנה לאמא שגרמה למתנה לבן

הרב שמעון וייס מספר לשלמה שטיין, כתב אתר ׳אחינו׳, סיפור מדהים על השגחה פרטית של הקב״ה עלינו, על ילדיו.

הרב שמעון וייס מספר לשלמה שטיין, כתב אתר 'אחינו', סיפור מדהים על השגחה פרטית של הקב"ה עלינו, על ילדיו.

חלק א'

יום שלישי בשבוע, השעה 4:17 ואני ממהר להגיע לקומה השניה בתחנה המרכזית בירושלים, כדי להספיק את האוטובוס שאמור לצאת בשעה 4:20 . אני עולה במדרגות הנעות, מנסה לדלג כדי להגיע מהר יותר. במרוצתי אני מבחין בדוכן המציע למכירה מתנות משולבות בברכות ואיחולים המנוסחים היטב למאורעות שונים כמו: יום הולדת, בר-מצוה, יום נישואין וכו'.

אני כחובב קריאת שירים, עצרתי לכמה שניות לקרוא. דיברתי עם המוכר, ראובן שמו, והתברר לי שהוא היוצר, האומן והכותב. לקחתי כרטיס ביקור, ורצתי לעבר האוטובוס. עליתי אליו ברגע האחרון!

מיד שאני מוצא מקום ומתיישב באוטובוס, מצלצל הפלאפון. על הקו היה אורי.

אורי, תלמיד ישיבה נחמד שהכרתי דרך פעילותי בארגון "אחינו", היה עימי בקשר די הדוק. הוא חש צורך לשפר את הקשר עם הוריו, וחשבנו רבות איך לאחד בין הלבבות.

מאוד שמחתי בדבריו של אורי, הוא מתכנן לאמו הפתעה ליום הולדתה. התרגשתי מאוד ועודדתי אותו. אורי רצה שאייעץ לו איזה מתנה לקנות ושאנסח לו כמה מילים לצרף למתנה. סיפרתי לו שכעת ראיתי בתחנה המרכזית דוכן לממכר מתנות מדהימות, ושם גם ימצא ברכה מיוחדת לאמו ליום הולדתה.      

אחרי שעה התקשר אלי אורי שוב. הוא היה מרוצה שמצא את מבוקשו, והודה לי נרגשות.

בליבי חשתי השגחה פרטית , אך באותו רגע לא ידעתי כי יש סיבה נוספת להכרות הרגעית עם ראובן. זאת ידעתי למחרת.

 

חלק ב'

גיל, בחור חביב בן 27 חוזר בתשובה, למד בישיבת "נתיב דעת". עשה את צעדיו הראשונים בישיבה. שם קיבל הכוונה מרבני הישיבה, וכך צעד לאט ובטוח. למדתי כל בוקר יחד עם גיל, כשגיל לא מרפה, הוא רוצה לדעת עוד, ולהבין עד הסוף.

יום רביעי בבוקר. כמו בכל יום באתי לישיבה, גיל נראה מוטרד, טיוטות מונחות לידו. אתה צריך עזרה?, אני שואל. ושוב אותו סיפור מוכר מאתמול- לאמא שלי יש יום הולדת. אני רוצה לקנות לה מתנה ולנסח כמה מילים חמות ואוהבות.  

היות ולקחתי את כרטיס הביקור של ראובן, התקשרנו אליו. והוא סיפר שהוא לא גר רחוק. גיל שאל: נוסעים? אמרתי: נוסעים! הגענו לביתו של ראובן ולפי המבטים והחיוכים התברר לי שהם מכירים. לאחר שגיל בחר את המתנה, שילם ויצאנו. 

בחוץ גיל עוצר אותי, מסתכל לי בעיניים ואומר: שמעון, האם אתה יודע למה ה' דאג שתכיר את ראובן? שתעצור במרוצתך לאוטובוס? שתיקח כרטיס ביקור?  למה ה' שלח אותי לכאן?

כדי לענות לי על שאלותיו, מספר לי גיל את אשר ארע עימו לפני 13 שנה: הייתי ילד בן 14 השתעממתי בחופש, החלטתי לחפש עבודה. הגעתי לחנותו של ראובן. באותו הזמן הוא מכר פרחים. הייתי שם עם עוד כמה צעירים, והיה נחמד.

יום אחד עברה צעדה ברחוב הצמוד לעסק, וכל העובדים יצאו לראות את הנעשה. יצרי התגבר עלי, ניצלתי את ההזדמנות ושלפתי 400 ₪ מהקופה. גזלתי!!

בסיום הצעדה חזרו כולם לעבודה, גם אני שידרתי עסקים כרגיל. ראובן ששם לב שחסר כסף בקופה, לא הצליח למצוא אותי, הגנב. באותה תקופה עדיין לא היו מצלמות אבטחה בחנויות.

נו, מה עושים עכשיו? אני חוזר להווה ושואל את גיל. גיל מתלהב, כמעט קופץ מהתרגשות, ואומר לי: תראה איזה זכות זכיתי, רק חזרתי בתשובה וה' מכוון אותי כיצד לתקן מהעבר. תראה איך ה' מקבל את תשובתי. ללא כל השתלשלות הענינים המדהימה, איך הייתי פוגש את ראובן, וזוכר שאני חייב לו כסף? זה הרי סיפור די ישן.

מיד נסענו לכספומט הקרוב גיל הוציא 400 ₪, חזרנו לביתו של ראובן. הוא לא ידע איך להגיב, בטח חשב שהתחרטנו. גיל ניגש ישירות לענין, לאחר שביקש מראובן לשבת, סיפר לו את הסיפור מלפני 13 שנה, שילם לו את חובו 400 ₪, התנצל וביקש סליחה.

נאמר בגמרא כי אדם שגזל ואינו יודע ממי גזל, יעשה עבור צורכי הרבים, למשל יתקין ברזיה במקום ציבורי ואם יזכה ותשובתו תתקבל, משמים יעזרו לו והנגזל יהנה מתרומתו לציבור. גיל זכה ותשובתו יפה כל כך בעיני הבורא, עד שזכה להחזיר את שלקח ישירות לראובן.

ביום יום אנו חווים רגעי השגחה פרטית, ה' משגיח עלינו, ילדיו האהובים, שימו לב!