כל דאלים, גבר?

מערכת החינוך בישראל גועשת נוכח תוכנית משרד החינוך למיגור האלימות * מחנכים: לא נתנו את הדעת לעקירת התופעה מן השורש * יו״ר המועצה למען הילד: מדובר ב׳תרופת אליל * אלימות נגד אלימות

תוכנית משרד החינוך למלחמה באלימות שתונהג החל משנת הלימודים הבאה, ממשיכה לעורר התנגדות במערכת החינוכית בישראל. מחנכים ותיקים, החוששים להחשף, מתבטאים  בצורה חריפה נגדה וטוענים כי לא רק שלאין בה שום מעוף וחשיבה כיצד להתמודד עם הבעיה בצורה חינוכית אלא שהיא אף עלולה להביא להחמרת האלימות בבתי הספר.

מנהלת בית ספר גדול בעיר דרומית אומרת: "במקום להתמודד עם הבעיה הקשה של אלימות ולתקוף אותה מהשורש, במקום לבדוק מנין מגיעה האלימות הקשה אל התלמידים, קיבל משרד החינוך שורה של צעדים שאינם אלא  – אלימות נגד אלימות. כלל יסוד הוא, ובעיקר בתחום החינוך שאת החושך לא מגרשים במקל אלא באור ועל זה לא חשבו במשרד החינוך".

 כבר בשבוע שעבר הודיעה נציגת השירות למען הילד על התפטרותה מהןועדה לגיבוש דרכי התמודדות עם האלימות בבתי הספר. מנכ"ל המועצה לשלום הילד הדר' יצחק קדמן טען גם הוא כי ההחלטות שקיבל משרד החינוך בנושא האלימות הן כוחניות ו"בעיות של הפעלת כח לא פותרים בהפעלת כח".

התקנות החדשות של משרד החינוך הרחיבו מאוד את סמכויות בתי הספר לטיפול בתלמידים אלימים. בין השאר  הוחמרה הענישה והפצת שמועות באינטרנט ובסלולרי הוגדרה כמעשה אלים. אלא שבסדרת התקנות הארוכה לא מופיעה שום הצעה להתמודדות עם התופעה עצמה והיא מתייחסת רק להענשת התלמיד הלוקה בה. צוות בתי הספר יוכל מעתה לפנות ישירות למשטרה – ולא דרך פקיד סעד ולזרוק עליה כמי שאחראית על שמירת הסדר, את ההתמודדות עם התלמיד האלים. "לא ניתנה שום מחשבה על איך ניתן למנוע את הפיכתו של התלמיד לאלים או להפסיק אותו מלהיות כזה" –אומר מחנך ותיק. הטלויזיה, האינטרנט, מקומות הבילוי הם הכוחות החזקים בהקנית האלימות, ועם זה איש לא מנסה להתמודד- הוא אומר.

במקביל יש תרעומת רבה בקרב  מחנכים גם על כך שבתקנות החדשות צומצמה סמכות ההורים להיות שותפים בטיפול באלימות אצל ילדיהם. במקום להעזר בהם ניטרל אותם משרד החינוך וקבע שהם לא יוכלו אפילו להופיע אפילו בפני ועדות המשמעת אלא רק בערעור שאחרי החלטה.

בנושא השעיית תלמיד אלים מבית הספר הורחבו סמכויות המנהלים ומספר ימי ההשעיה הוגדל. מדובר ב'תרופת אליל- טוען יו"ר המועצה לשלום הילד יצחק קדמן – "'לא כלום כפול שניים, עדיין נשאר 'לא כלום'" . גם בענין זה נקבע  שאפשר להשעות ילד ליום או ליומיים ולזרוק אותו לרחוב לצבורר אלימות נוספת בלי ליידע את ההורים. חברת הכנסת רונית תירוש לשעבר מנכ"לית משרד החינוך מכנה התכנית כ'סופר שערוריה'. "הורה חייב לדעת, לא רק כי הוא האפוטרופוס, אלא גם כי הוא שותף מלא למעשה החינוכי".

 דב אורבך, מנהל תיכון 'שבח מופת' בתל-אביב, אינו חושש לומר את  דברו והוא סבור שעונש נוסף לפה או לשם לא יעשה את ההבדל. "יש בחברה שלנו לגיטימציה מסוימת למעשי אלימות, כמו דודו טופז. בתרבות לא קיים הגבול – אז אחר כך גם בבית ספר עושים מה שרוצים".