השבת היא בנפשי, אשלם עליה בכל מחיר!

שניר גואטה, שחקן ׳הפועל אשקלון׳ שמתקרב ליהדות לאחרונה, מפסיק לשחק בקבוצה, בשל המשחקים בשבת; ״השבת היא בנפשי ואני מוכן לשלם את כל המחיר״, הוא אומר.

שניר גואטה, שחקן 'הפועל אשקלון' שמתקרב ליהדות לאחרונה, מפסיק לשחק בקבוצה, בשל המשחקים בשבת; "השבת היא בנפשי ואני מוכן לשלם את כל המחיר", הוא אומר.

לא כל יום שחקן בליגת העל מוכן לוותר על מקומו המובטח למען עקרונות, למרות התהילה, הכבוד והכסף הרב שהוא כבר זוכה לו, ועוד דברים רבים שקורצים, מחכים באופק ונמצאים כבר במרחק נגיעה. אך זה בדיוק מה שקרה לפני מספר שבועות עם שחקן ליגת העל בכדורגל, שניר גואטה. מה הסיבה שגואטה, השחקן המבטיח של 'הפועל אשקלון' ובעבר ב'מכבי נתניה', עזב? לא צריך לנחש, הוא אמר זאת במפורש השבוע: בגלל המשחקים בשבתות שכרוכים בהשתתפות בליגת העל.

גואטה, שכבר מגיל צעיר מאז עזב את ביתו לפנימייה כדי להקדיש שנות-נעוריו לכדורגל, הוא בן למשפחה מסורתית, ומעולם לא אהב את העובדה שהוא מידי פעם משחק כדורגל בשבת.

לאחרונה, חזר גואטה אל המקורות ואל קיום המצוות באופן מלא, ומיד החליט כי הוא מפסיק לשחק בשבתות, על אף שזה כרוך בעזיבה כואבת מאד של קבוצת הבית שלו, וירידה לליגות אחרות מתחת שלא משחקות בשבת, כמו הליגה הלאומית או ליגה א'. "אני גדלתי בבית להורים ששומרים שבת, ועזבתי אותו לטובת הכדורגל שהיה עבורי הכל. אבל פתאום הבנתי שאחרי 120 שנה צריכים לבוא למעלה ולתת את הדין", אמר השבוע גואטה.

"אסור לנו לשכוח מהי הסיבה שבאנו לפה. אם אני משחק בשבת, מה זה נותן לי? אם אנחנו משחקים בשבת, אז מה ההבדל בינינו לבין כל עולם הספורט? אדרבה, אם לא ישחקו בשבתות – יהיו יותר אוהדים, יהיה יותר עניין בספורט הישראלי. אפילו חרדים יוכלו לבוא לנקות את הראש. למה צריכים לעשות את המשחק דווקא בשבת? אני לא יודע מי אחראי לדבר הזה. אבל צריכים לתת יחס לאנשים שרוצים לבוא וליהנות אבל הם לא יכולים".

כאמור, מעתה ייאלץ גואטה לשחק בליגות התחתונות שלא מקיימות משחקים בשבת, אך זה כמובן כרוך במחיר עצום מצדו, גם מבחינת הכבוד והתהילה לה יכל לזכות לו היה ממשיך ב'הפועל אשקלון', וגם כמובן מבחינת הרווחים, שבליגות התחתונות פחותים עשרות מונים ממה שיכל להרוויח אם היה נשאר בקבוצה שלו. אך גואטה לא התבלבל. "השבת היא בנפשי", אמר השבוע. "אני מוכן למענה לשלם את כל המחיר, ואני מוכן לוותר על הקריירה שהשקעתי בה כל-כך הרבה. השבת היא הברית בין היהודים לקב"ה".

גואטה אמנם עוזב את הקבוצה שלו, אך לא את עולם הכדורגל. "אני לא מתכנן לעזוב", הבהיר גואטה. "הפלוס הגדול שלי הוא שהכדורגל לוקח לי מהיום שעה עד שעתיים וחצי, ואת רוב הזמן הפנוי אני יכול להקדיש ללימוד התורה. המטרה בחיים היא להקדיש את היום ללימוד-תורה, ורק אחר-כך לשחק משחקים".