האם המזל שלי סגור?

      אני מרגיש כבר הרבה זמן שהמזל שלי סגור, ואני לא יודע למה אני לא מצליח לפרוץ את המחסום ולהתגבר עליו, לא הולך לי כלום, ואני לא מבין למה החיים שלי נראים ככה? אני גם לא מבין למה אני צריך להתאמץ להשיג דברים, למרות שאני שומר שבת, בעוד שאחרים שהם לא שומרי שבתקרא עוד...

 

   

אני מרגיש כבר הרבה זמן שהמזל שלי סגור, ואני לא יודע למה אני לא מצליח לפרוץ את המחסום ולהתגבר עליו, לא הולך לי כלום, ואני לא מבין למה החיים שלי נראים ככה? אני גם לא מבין למה אני צריך להתאמץ להשיג דברים, למרות שאני שומר שבת, בעוד שאחרים שהם לא שומרי שבת לא צריכים כל כך להתאמץ, והם מקבלים את מה שהם רוצים?

 

   

שלום רב!  מיסודות האמונה הוא להאמין שכל מה שקורה בעולם, הכל נעשה על ידי הקדוש ברוך הוא, וכל מה שהקב"ה עושה, הכל נעשה רק לטובתנו.

כדי להבין זאת יותר טוב ויותר בקלות, צריך ללכת עוד שלב אחורה, ולהבין שאם באנו לעולם הזה, חייבת להיות סיבה לכך. הרי לפני שבאנו לעולם הזה חיינו בעולם הבא, ושם ודאי אפשר לחיות הרבה יותר טוב מהעולם הזה, אם כן, מדוע הקב"ה הוריד אותנו כאן לעולם ולקח מאתנו לפרק זמן מסויים את התענוג של חיי עולם הבא?

הסיבה כידוע היא, משום שבגלגולים הקודמים שהיו לנו בעולם הזה, לא הגענו עדיין לשלמות הנדרשת מאתנו בעבודת השם, וישנם עוד דברים שנשארו לנו לתקן. דבר זה מונע מאתנו לחיות בחיי הנצח בעולם הבא בשלמות. לכן הקב"ה ריחם עלינו ושלח אותנו שוב לעולם הזה, והוא סידר לנו מהלך חיים שמתאים בדיוק למה שאנו צריכים כדי שנוכל לתקן את כל מה שעלינו לתקן.

כל מה שעובר עלינו בחיים, מרגע היוצרותנו ועד יומנו האחרון, הכל מסודר בדיוק לפי התיקונים שעלינו לתקן. ותפקידנו בכל מצב שאנו נפגשים איתו במשך חיינו לבחור בטוב, כלומר,  לנהוג לפי רצון השם יתברך, לעמוד בניסיונות ולא להגרר אחר היצר הרע.

כשיש לנו קשיים, עיכובים ויסורים, נדרש מאתנו להתחזק מאד באמונה, ולבטוח בקב"ה שאם הוא מייסר אותנו בכאלו יסורים, ודאי שזה דבר טוב עבורנו, וכבר לימדונו חז"ל שאדם חייב לברך על הרעה באותה שמחה שהוא מברך על הטובה. כמו כן, כשלאדם יש יסורים, הוא צריך לעשות חשבון נפש ולנסות להבין מדוע הגיעו אליו היסורים, כלומר, איזה חטאים עליו לתקן, והוא צריך להתחזק יותר בדברים שהוא לא מספיק בסדר בהם.

הדברים שכתבנו עונים על שתי השאלות ששאלת, ואם תבין את הדברים לעומק, תראה שיהיה לך הרבה יותר קל לקבל כל מיני דברים שקורים לך בחיים.

בנוסף על כך, אם אתה מרגיש שהמזל שלך סגור, תרבה בתפילה אליו ותראה זאת כהזדמנות להתקרב יותר לבורא יתברך. אם מתפללים לקדוש ברוך הוא ומבקשים ממנו לתת לנו הצלחה במעשה ידינו ובכל עיסוקינו, הדבר יכול להעלות את דרגתנו הרוחנית ולקרב אותנו לאבינו שבשמים, והרווח מכך, הן לעולם הזה והן לעולם הבא, עצום. האמהות הקדושות שלנו היו עקרות, הילודה היה דבר סתום אצלן, וזאת למרות שהן היו צדיקות גדולות מאד. מדוע הקדוש ברוך עשה להן כך, וכי מגיע להן כאלו יסורים? אומרים על כך חז"ל: "מפני מה היו אבותינו עקורים? מפני שהקב"ה מתאוה לתפלתן של צדיקים" (גמרא יבמות ס"ד עמוד א')

אם גם תתחזק יותר באופן כללי בלימוד תורה ובקיום מצוות, וגם תרבה בתפילות ותתן צדקה לעניים הגונים, הדבר יגביר מאד את הסיכויים שמהמזל שלך יפתח בקרוב ותתחיל לראות הרבה יותר הצלחה בחיים.

על שאלתך השניה, מדוע רואים לפעמים אנשים שלא שומרי שבת שההצלחה בחיים מאירה להם פנים, ולעומת זאת ישנם אנשים שכן שומרים שבת, אך את ההצלחה אין הם רואים, יש להוסיף שיש גם את הענין שהקב"ה נותן לפעמים לרשעים להצליח בעולם הזה, משום שמחמת ריבוי העבירות שלהם לא מגיע להם שכר בעולם הבא, אבל בכל זאת צריך לשלם להם שכר על הקצת מצוות שהם כן עושים, אז הקב"ה נותן להם את השכר על כך בעולם הזה, ובאמת זה לא טוב עבורם, כי זה בא במקום השכר שיכלו לקבל בעולם הבא, שהוא כמובן שכר הרבה יותר טוב והרבה יותר גדול, לאין ערוך. זוהי כוונת דברי דוד המלך עליו השלום באומרו: "בפרוח רשעים כמו עשב ויציצו כל פעלי און, להשמדם עדי עד" (תהילים צ"ב, ח').

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.