קשה לי לשמור שבת

כבוד הרב, אני בא מבית מסורתי והולך לבית הכנסת כל שישי שבת וחג אך עדיין קשה לי לשמור שבת מכיוון שמשפחתי אינה שומרת כל כך. מה לעשות?

קודם כל אתה צריך לדעת בחור יקר, שזה שקשה לך לשמור שבת בגלל המשפחה, זה מגדיל ומעלה מאד את מצות שמירת השבת שאתה מקיים.

חז"ל אומרים בגמרא "לפום צערא אגרא", והכוונה שלפי הקושי שיש לאדם לקיים מצוה, כך ניתן השכר על המצוה. וזה אומר שמצוה שמקיימים אותה כשקשה, שווה הרבה יותר ממצוה שקל לקיים אותה. נעשה בזה יותר נחת רוח לאבינו שבשמים, ומקבלים עליה יותר שכר. אז אתה צריך ללמוד לשמוח בזכות שניתנה לך לקיים את מצות השבת מתוך מסירות מיוחדת, ולעשות על ידי כך שמחה כל כך גדולה בשמים.

בפועל כמובן שצריך למצוא דרכים איך להקל עליך את שמירת השבת. אתה צריך במשך השבת לעסוק בדברים שימלאו לך את השבת בתוכן רוחני, ושתהיה עסוק בהם, וככה פחות יפריע לך שמסביב לא שומרים שבת. תשתדל להתפלל את כל התפילות של השבת בבית הכנסת, אם יש שיעורי תורה שאתה יכול ללכת אליהם במהלך השבת זה יהיה דבר נפלא.

אתה יכול לקבוע להיות עם חברים שגם שומרים שבת, ואם אפשר שתלמדו תורה ביחד זו יכולה להיות חויה גדולה. גם אפשר לישון יותר בשבת ואפשר לקרוא ספרי קודש וסיפורי צדיקים. ואתה יכול לחשוב על עוד רעיונות איך להעביר את השבת בהנאה. אם יש לך אפשרות להתארח לפעמים אצל משפחות ששומרות שבת או ללכת לפעמים לישיבה לשבת, זה גם יכול לעזור מאד.

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.