הניסוי הגרעיני שחולל מהפך רוחני

ד״ר ג׳רלד (יעקב) שרודר לא שיער שדווקא הפיצוץ האטומי השישי בו נטל חלק, יציב אותו עצמו כפסע בפני קטסטרופה אבל התקלה הגרעינית שכמעט קיפדה את חייו חוללה תגובת שרשרת רוחנית שהובילה אותו למחוזות בלתי צפויים.

ד"רהיום, כמדען בעל שם עולמי, שמאחוריו עשרות גילויים מקוריים, לרבות שיטה חדשנית לחקירת אבני הירח, הוא מרצה מטעם ישיבת 'אש התורה' ומציג את השקפת התורה גם בפינות הנידחות ביותר של העולם. בשיחה מרתקת ל'בקהילה' הוא חושף את סיפורו המטלטל ומציג דוגמאות מאלפות להוכחות ששינו את אמונתם ותודעתם של אנשים בכל הגלובוס.

 

 

מדבר נבדה, דרום ארה"ב, סתיו תשכ"א.

         

אור השחר צבע את הנוף המדברי בצבעי פסטל עדינים. ד"ר ג'רלד שרודר, פיזיקאי צעיר מאוניברסיטת אם.אי.טי. עמד על גג המשאית של משרד ההגנה האמריקני ושאף מלוא ריאותיו אוויר צלול וקריר. הוא העיף מבט בשעון. פחות מעשרים דקות נותרו לפיצוץ הגרעיני.

 

שעות אחדות קודם לכן נחת שרודר בטיסה 711 של חברת יונייטד בנמל התעופה הבינלאומי של לאס וגאס. משם הוא דהר לאורך שמונים קילומטרים על כבישי עפר זרועי מהמורות שהובילו אותו ללב המדבר. פניה בלתי מסומנת הביאה אותו למחסום מאויש בחיילים אמריקניים במדים מנומרים. השלט הכריז: "ברוכים הבאים לאתר הניסויים הגרעיני נבדה". שלט פחות אופטימי הוסיף: "אזור סכנה- קרינה רדיואקטיבית".

 

כעת ניצב שרודר על פסגתו השטוחה של הר רייניאר משגיח על ההכנות האחרונות לניסוי הגרעיני. פצצת האטום הוטמנה בליל אמש בעומק של אלפיים מטרים מתחת להר. טכנאים התקינו ציוד ניטור משוכלל: גלאי קרינה, חיישני גמא, ומצלמות אולטרא מהירות המסוגלות לבצע אלפי צילומים בדקה.

 

המלחמה הקרה הייתה בעיצומה והאמריקנים חשדו בסובייטים שהם מבצעים ניסויים גרעיניים בלתי חוקיים מתחת לפני הקרקע. על שרודר הוטלה המשימה לבדוק האם מכשירי המדידה הרגישים שפיתחו המדענים האמריקנים מסוגלים לזהות פיצוצים כאלו.

 

מעטים האנשים שיכולים להעיד על עצמם כי עמדו במרחק חצי קילומטר מנקודת המוקד של פיצוץ גרעיני. למרות זאת, לא חש שרודר התרגשות מיוחדת. זה היה הפיצוץ הגרעיני השישי בו נטל חלק. לא הייתה לו כל סיבה לחשוב שהפיצוץ הנוכחי יסתיים באופן שונה מכל קודמיו.

 

הטכנאי סימן בידו. שרודר לחץ על הכפתור.

 

עמוק במעבי האדמה החלה תגובת שרשרת גרעינית. גוש פלוטוניום בגודל אשכולית הפך תוך שבריר שנייה לכדור אנרגיה בעל עוצמה המשתווה לזו של 60 אלף טון חומר נפץ המתפוצצים בו זמנית. גל הדף פראי הפך רבבות טונות של סלע מוצק לדייסה צמיגה. לרגע לא ניכר כל שינוי בנוף המדברי השליו. נץ חלף בעצלתיים בשמים המתבהרים. צמד יעלים ניתר בינות לסלעים. ואז התחיל הר רייניאר לרקוד.

 

זה היה הרגע שבו שרודר קלט כי משהו בניסוי השתבש באופן רציני.

 

"נאמר לנו מראש שאין מה לדאוג", אומר שרודר בחיוך רחב. "הבטיחו לנו שכל הפרמטרים הבטיחותיים נלקחו בחשבון. אמרו שלכל היותר, נחוש רעד קל בכפות הרגליים. אבל אז התחיל ההר לקפוץ ולרקוד כאילו היה עשוי ג'ל. הבנו מייד שמישהו עשה טעות איומה בחישובים".

 

אנחנו ישובים בלובי הכניסה היפהפייה של ישיבת 'אש התורה' ברובע  היהודי בירושלים. מולנו נשקף הכותל המערבי במלוא הדרו. סביבנו מתרוצצים סטודנטים אמריקנים צעירים, חברי תכנית 'תגלית', שהגיעו ליטול חלק בסמינר לחיזוק זהותם היהודית.

 

עוד כמה רגעים יעלה שרודר על דוכן המרצים ויוביל את שומעיו למסע רוחני מרתק בעולמם של חז"ל. אבל שרודר הוא איש שיחה מרתק שהתברך ביכולת תיאור נדירה. ברגע זה אני נמצא איתו מול צוקי הסלע המתמוטטים של הר רייניאר כשענן רדיואקטיבי מאיים לבלוע את שנינו.

 

"בדיעבד הסתבר שעוצמת הפיצוץ הייתה חזקה מהצפוי", הוא מספר. "שכבות הסלע לא הצליחו לכלוא את ההדף והא התפרץ החוצה אל פני השטח".

 

הפיצוץ האימתני שינה ללא היכר את תוואי הקרקע. קצוות ההר התפוררו במפולות סלעים אדירות שחסמו את כל דרכי העפר. אבל החמור מכל היה ענן הנשורת הרדיואקטיבי שהחל להתפשט מעל מקום הפיצוץ כשהוא חוסם את ציר הירידה מההר.

 

שני טכנאים לבושים בבגדי מגן מיוחדים נשלחו קדימה כדי לבדוק אם ניתן למצוא מעבר בטוח. הם חזרו כעבור רגעים אחדים כשהם מכוסים מראש ועד כף רגל באבק רדיואקטיבי. הבשורה שבפיהם הייתה מעוררת דאגה: לא זו בלבד שמעבר בטוח לא נמצא, אלא שהרוח המקומית דוחפת לעברם את הענן במהירות גבוהה. שרודר נזכר בצילום שראה פעם של גוויית פרה שנלכדה באזור ניסוי גרעיני וספגה לגופה כמות קטלנית של קרינה. הזיכרון היה לא נעים.

 

מוני הגייגר המתקתקים בקולי קולות הבהירו לחברי הקבוצה שבכל רגע שבו הם נותרם על ההר, סופג גופם כמויות מסוכנות של קרינה. להתקדם- אי אפשר. לסגת- אין לאן. מה עושים?

 

ואז אירע הנס. תוך כדי פשפוש קדחתני בתא הכפפות של אחת המשאיות מצא שרודר מפה ישנה שעליה סומן ואדי בלתי מוכר המוביל ממרומי ההר אל מחוץ לטווח הסכנה. הם עזבו את המקום בנהיגת שטח פרועה כשענן הקרינה דולק בעקבותיהם.

 

מאוחר יותר צלצל הטלפון בחדרו של שרודר בבית מלון בלאס וגאס. על הקו היה הקצין שהיה אחראי על הניסוי מטעם הצבא. "שמעתי שהיו לכם חוויות מעניינות במהלך הניסוי", אמר.

 

"אכן כן", אישר שרודר.

 

"אתה בודאי מבין שכל מה שאירע הבוקר מוכרח להישאר בגדר סוד כמוס. אסור שהסיפור הזה יגיע לאוזני הציבור. הדבר עלול לגרום לפאניקה המונית ומיותרת".

 

"אהה… כמובן", השיב הפיזיקאי היהודי.

 

יחלפו שלושים שנה לפני שהציבור האמריקני ילמד על האירועים שהתרחשו באותו בוקר על פסגת הר רייניאר. אבל עבור ד"ר ג'רלד (יעקב) שרודר הייתה זו תחילתה של תגובת שרשרת רוחנית שעתידה הייתה להוביל אותו מהקמפוס של אחת האוניברסיטאות היוקרתיות ביותר בעולם, להיכלי התורה בירושלים.

 

פטנט מסתורי למציאת להקות דגים

 

הוא נולד למשפחה יהודית שחיה בעיירה קטנה במערב התיכון של ארה"ב. "היהדות לא אמרה לי מאומה כי לא הכרתי אותה", הוא מספר. "אבל מאז שאני זוכר את עצמי פיעמה בי אמונה בסיסית במציאותו של כוח עליון. אולי היו אלו החיים בעיירה קטנה הקרובה לטבע. מגיל צעיר ראיתי תופעות טבע מרהיבות שיושבי הערים לא זוכים לראותן ואלו פתחו בתודעתי את ההכרה שמאחורי הבריאה שוכנת תבונה אינסופית".

 

שבועות ספורים לאחר שניצל בנס מהתאונה הגרעינית, חל יום כיפור. רב הקמפוס של אוניברסיטת אם.אי.טי, הרב הרמן פולק ז"ל, פנה לשרודר וביקש ממנו שיספר את סיפורו המרתק בפני הסטודנטים שיבואו לתפילה. לראשונה בחייו מצא את עצמו שרודר עומד ונושא דברים בפני קהל יהודי, בבית כנסת, ביום הקדוש ביותר בשנה.

 

שרודר סבר שבכך בא העניין לסיומו, אבל לרב הקמפוס היו תכניות אחרות. שבועיים לאחר מכן הוא פנה לשרודר וביקש ממנו לדבר שנית. הוא סיפר לו כי ציבור המתפללים התלהב מסגנונו הקולח והרהוט וביקש לשמוע אותו שוב.

 

שרודר נבוך. הוא התקשה לסרב לבקשה אבל ידע שהוא אינו יכול לחזור על סיפור הניסוי הגרעיני הכושל. בלית ברירה הוא מצא את עצמו צועד לעבר ספריית האוניברסיטה בחיפוש אחר ספר יהודי כלשהו ממנו יוכל לשאוב חומר להרצאתו הקרובה. הוא החל להרחיב את אופקיו היהודים, ולו על מנת שיהיה לו על מה לדבר, אבל בהמשך מצא את עצמו נמשך לדברים שקרא.

 

אט אט גמלה בליבו ההחלטה כי עם תום לימודיו הוא ייקח פסק זמן מהעולם האקדמי ויתפנה ללימוד תורה מסודר בישיבה בירושלים. "אני צריך להטעין את הסוללות הרוחניות שלי", הסביר למורים שלו שביקשו לדעת את תוכניותיו לעתיד של התלמיד המצטיין שלהם.

 

שרודר, כך מתקבל הרושם, הוא אדם חסר מנוח שמוחו הפעיל זקוק לאתגרים בלתי פוסקים. לאחר שקבל תואר בפיזיקה הגרעינית ועוד תואר במדעי כדור הארץ הוא מצא את עצמו מחפש אחר… דגים.

 

קרוב משפחה שלו רכש מפעל לייצור קמח דגים במחיר מציאה. רק לאחר גמר הקניה התבררה הסיבה האמיתית למחיר המוזל: מסתבר שהדגים במפרץ הסמוך אזלו ובעל הבית ניצל את תמימותו של הקונה כדי למכור לו מפעל חסר שימוש.

 

בצר לו פנה הדוד לשרודר וביקש את עזרתו במציאת להקות דגים חדשות. שרודר לא לכד מימיו ולו דג אחד, אבל התשובה שנתן אפשרה לדוד ללכוד מיליוני דגים. באמצעות ניתוח קפדני וזהיר של זרמי האוקיינוס ותנאי המים עלה בידו לנחש בדייקנות היכן מסתתרים להקות הדגים הגדולות.

 

עתה יכול היה הדוד לפתוח מחדש את שערי המפעל לתדהמת הדייגים המקומיים שלא העניקו לכך כל סיכוי מראש. "זו הייתה סייעתא דשמיא", הוא אומר, "גם המדען המבריק ביותר זקוק לסיוע שמימי כדי לחשוב על הרעיון הנכון בזמן הנכון".

 

חברות הדייג הגדולות בארה"ב שמעו על פריצת הדרך שחולל המדען המבריק וביקשו לצרף אותו לשורותיהם. הם נתקלו בסירוב אדיב. שרודר הסביר להם כי יש לו התחייבות קודמת- להגיע לירושלים וללמוד בישיבה.

 

בשנת תשל"א הוא עלה לארץ ושם את פניו לישיבות 'אור שמח' ו'אש התורה'.

 

מרשם של רופא סיני לשמירת שבת

 

לימוד התורה חולל מהפך גמור באורח חייו של שרודר. הפיזיקאי האמריקני הפך לשומר מצוות, הקים משפחה יהודית למופת והשתקע בירושלים. מה שתוכנן תחילה להיות ביקור קצר בעיר הקודש, הפך לנוכחות קבועה שנמשכת עד היום הזה.

 

בד בבד לא משך שרודר את ידיו מהתחום המדעי. הוא עבד כחוקר במכון וייצמן ברחובות, במכון הוולקני ובאוניברסיטה העברית. הוא שימש חבר בוועדה האמריקנית לאנרגיה אטומית והעניק שירותי ייעוץ לתריסר ממשלות זרות- מארה"ב וקנדה ועד מלזיה וסינגפור.

 

באמתחתו האקדמית מצויים לא פחות משישים מחקרים מדעיים במגוון רחב של נושאים, החל מפטנט ייחודי לאיתור להקות דגים בלב האוקיינוס, עד שיטה חדשנית לחקירת אבני הירח. בין לבין הספיק לכתוב עוד שורה של ספרים בנושאי תורה ומדע שתורגמו לעשר שפות.

 

"כשאתה מסתובב בקרב קבוצות כל כך מגוונות, חשוב שתדע לעמוד על העקרונות שלך", הוא אומר.

 

האם העובדה שאתה מזוהה כיהודי חובש כיפה מעוררת תגובה מיוחדת? שאלתי אותו.

 

"הרבה פעמים", הוא משיב.

 

אחת הנסיעות המיוחדות ביותר שנחקקו בזיכרונו הוא המסע שערך לסין. "באותה תקופה לא התקיימו יחסים רשמיים בין ישראל לסין, ואפילו היחסים בין ארה"ב לסין היו בתחילת דרכם. ככל הידוע לי הייתי המדען המערבי הראשון שביקר בסין מאז 'המהפיכה התרבותית'".

 

שלטונות סין הקומוניסטית התרשמו מהישגיו המגוונים של שרודר והזמינו אותו להתגורר אצלם במשך חצי שנה כדי להדריך את המדענים המקומיים בשיטות חקלאות מתקדמת. באותם ימים נוכחות של אדם מערבי בסין, קל וחומר אזרח אמריקני, הייתה אירוע נדיר מאוד. על יהודים לא שמעו שם כלל. שרודר התלבט כיצד ישמור שם על כשרות ושבת כיהודי בודד המוקף מיליארד מלוכסני עיניים. הפתרון נמצא שוב, בגילוי של השגחה פרטית.

 

שרודר הפסיד את הטיסה שהייתה אמורה לקחת אותו מבוסטון לסין. תוך כדי המתנה לטיסה הבאה פיתח אחד מילדיו חום גבוה והוא לקח אותו למרפאה מקומית. התברר כי הרופא התורן הוא סיני. "הבנתי כי ההשגחה זימנה לי פתרון אידיאלי לבעיה", נזכר שרודר בחיוך.

 

"הרופא הכין עבורי שני מרשמים כתובים בסינית. בראשון כתב שיש לי מחלה שבגללה אסור לי לאכול שום מזון פרט לירקות חיים המבושלים בשמן בוטנים טהור, וגם זאת רק בכלים סטריליים מיוחדים שאני בעצמי מביא איתי. במרשם השני כתב שאני יהודי ולכן אסור להעביד אותי ביום השביעי משקיעה עד שקיעה". 

 

חמוש בהמלצות ה'רפואיות' הללו המריא שרודר לדרכו והתקבל בכבוד מלכים בחבלי ארץ נידחים שבהם היה האדם הלבן הראשון שהמקומיים ראו מעודם.

 

תקרית בלתי נשכחת אירעה לו בהגיע יום ראשון. שרודר, שידע כי המקומיים אינם עובדים ביום ראשון, ציפה ליום של מנוחה ומרגוע. מה רבה הייתה הפתעתו כאשר משלחת מקומית התדפקה על דלת ביתו כדי לקחת אותו כרגיל למקום העבודה. "את יום המנוחה עשינו כבר אתמול ביום השבת שלך", הסביר ראש המשלחת ברצינות תהומית, "כשד"ר שרודר בסין- כולנו יהודים!".

 

דוגמא לנפלאות הבורא מטעם העוגייה

 

בשנים האחרונות מקדיש ד"ר שרודר את עיקר זמנו לתחומים החשובים ביותר בעיניו: לימוד תורה, מסירת שיעורים בישיבת 'אש התורה' והרצאות בנושאי אמונה בכל העולם, כולל בפני קהלים גדולים לא יהודים.

 

למאזיניו הוא מסביר שלא צריכה להיות סתירה בין חשיבתי הרציונאלית של איש המדע לבין עולמו הרוחני של היהודי המאמין. "הרמב"ם מלמד אותנו שהדרך הישרה ביותר בה יכול האדם להכיר את בוראו היא מתוך התבוננות בעולם הטבע", הוא אומר. "כאיש מדע, מה שמפליא אותי בכל פעם מחדש זו ההתאמה העקרונית שאני מוצא בין דברי חז"ל לבין המדע העדכני. השפה שונה לחלוטין אבל הרעיונות דומים להפליא".

 

בספריו מטפל שרודר בסוגיות שונות שבין אמונה ומדע כשהוא מעניק לדילמות המודרניות הללו פרספקטיבה תורנית הנשענת כולה על דברי חז"ל.

 

"כאשר מתעמקים בדברי חז"ל ולומדים אותם ברצינות, מתברר שאין צורך לכופף את התורה, חלילה, כדי שתתאים לידע המדעי. אדרבה, מתברר כי חז"ל ידעו וביטאו בשפה שלהם אם אותם עקרונות שעליהם מדבר המדע".

 

מסתבר כי ספריו של שרודר זכו להתעניינות רחבה גם בקצווי תבל, אפילו בארצות כמו יפן, קוריאה וארגנטינה. "בראשית פרק א' הוא הסיפור של כולנו", אומר שרודר. "כל אדם תוהה על משמעות קיומו ועל תכלית בריאתו. השאלות הקיומיות הללו  מעוררות התעניינות רחבה בכל מקום. זו הסיבה שהספרים הללו תורגמו לעשר שפות כולל קרואטית וקוריאנית. מסתבר שאפשר למצוא אותם בכל שבע היבשות".

 

שבע יבשות? כלומר כולל אנטרקטיקה?

 

"גם אני הופתעתי מכך, אבל התשובה היא כן. לפני כמה זמן קבלתי פנייה ממדען אמריקני המוצב בתחנת 'מקמורדיק' הפועלת לא הרחק מהקוטב הדרומי.

 

"מסתבר שבמקום קיימת ספרייה עשירה לתועלת המדענים המוצאים את עצמם כלואים בין כתלי התחנה למשך חודשים ארוכים, ואחד הספרים המצויים בה הוא ספר שלי העוסק בענייני אמונה. האיש קרא את הספר מכריכה לכריכה  ולאחר מכן פנה אלי בשאלות נוספות. מאוחר יותר הוא אף ביקר בארץ וסיפר לי כי הבנת ההשקפה התורנית על הנושאים הללו שינתה את כל השקפת עולמו".

 

אבל מדוע שגוי בדרום קוריאה או ביפן ירצה דווקא להכיר את השקפת התורה בנושאי אמונה? למה שהוא יזמין אדם כמוך מישראל הרחוקה כדי להרצות בנושאים הללו?

 

"מבחינת הגויים התנ"ך הוא ספר חתום והם מודעים לכך היטב. הגויים מכירים את התנ"ך רק בצורתו השטחית והמתורגמת, וכל תרגום הוא בהכרח סוג מסוים של שקר. כדי לפענח את האינפורמציה האלוקית הטמונה בתורה, מוכרחים ללמוד אותה בלשון הקודש ובשילוב התורה שבעל פה. הגויים יודעים שרק לנו היהודים יש את המפתחות לצפונות התורה. כשאני מביא ציטוט של חז"ל או פירוש של אחד מגדולי הדורות, בשבילם זה כמו זהב. אין להם את המידע הזה".

 

עד כדי כך?

 

"הרבה יותר מכפי שאתה משער. קח למשל את המקרה של אנטוני פלו".

 

אנטוני פלו, מספר לי ד"ר שרודר, נחשב במשך שנים לגדול הפילוסופים האתאיסטים שחי בימינו. כופרים מכל רחבי העולם ראו בו 'אורים ותומים' וכתביו נחשבו למילה האחרונה בתחום. והנה יום אחד, כשפלו כבר חצה את גיל הגבורות, הוא הכה בתדהמה את כל מכריו ומעריציו כשהכריז כי הגיע לכלל מסקנה שהוא חי כל ימיו בטעות. בניגוד למה שטען עד כה – יש בורא לעולם.

 

המהפך המפתיע חולל סערה גדולה בעולם הפילוסופיה שהתקשה להשלים עם 'עריקתו' של הבלתי צפויה של זקן הכופרים. אולם הפתעתו של ד"ר שרודר גדלה שבעתיים כשפלו הסביר כי אחד הדברים שהשפיעו עליו לשנות את דעתו היה קריאת ספרו של המדען היהודי המתאר בפרוטרוט את הגילויים הנפלאים של חכמה ותבונה הניכרים בכל פרט בבריאה.

 

"בשנים האחרונות קיימת הערכה מחודשת למורכבות העצומה הגלומה בבריאה", מסביר שרודר. "בארה"ב קמה קבוצה של אנשי מדע המצהירים את מה שברור לכל מי שמביט בטבע במבט צלול: הטבע מורכב להפליא. בכל חיידק טמונה מורכבות עצומה, בכל יצור קיימים סימנים מובהקים לקיומו של תכנון מתקדם".

 

אני מבקש ממנו לתת לי דוגמא הממחישה בעיניו את נפלאות הבורא.

 

שרודר מהרהר לרגע.

 

"תסתכל אליי", הוא אומר. "עכשיו, מהר, תסתכל לשם", הוא מצביע לעבר קבוצת הסטודנטים העומדים בפינה. "שמת לב שהתמונה החדשה הופיעה בעין שלך באופן מיידי? התמונה הנקלטת בעין שלך מתחלפת 15 פעמים בשנייה. תנסה רק להגיד את המילים האלו 15 פעמים בשנייה- לא תצליח! אבל העין האנושית מסוגלת לשנות את כל הכימיה הפנימית ברשתית 15 פעמים בשנייה כדי להתמודד עם המראות המתחלפים ללא הרף.

 

"אחד מגדולי החוקרים של הכימיה בראייה היה המדען ג'ורג' וואד. התגלית הזו כל כך הרשימה אותו שהוא הכריז:לו הייתי אדם דתי הייתי רואה בכך את יד ה'. אתה מבין את זה? המציאות זועקת בפניו שהיא יד ה' אבל יש לו קושי לקבל את המציאות כמות שהיא מכיוון שהוא מראש הגדיר את עצמו כלא דתי!

 

"בראיון שהענקתי פעם לכלי תקשורת מוביל בארה"ב, ביקש ממני המראיין לתת לו ראיה לכך שה' אוהב את האדם. חשבתי על משהו מקורי ובלתי צפוי ואז עניתי לו: הריח של עוגיות שוקולד חמות שיוצאות מהתנור. הוא נעץ בי עיניים תמהות. אמרתי לו: גם לו היה לאוכל מרקם וטעם של חתיכת קרטון, היינו אוכלים אותו בשמחה. הגוף הרי זקוק למזון לעצם קיומו. אבל הקב"ה לא הסתפק בכך. הוא הכניס במזון גם טעם וגם ריח נפלאים. זה לא מוכרח להיות כך, אמרתי לו, זו מתנת הא-ל".

 

אחת התגליות החשובות ביותר של המדע במאה ועשרים היא העובדה שהחומר איננו אלא צורה מוצקה של אנרגיה שהופיעה ברגע הבריאה. "כיום כבר ידוע שכל מה שקיים ביקום הגשמי עשוי מאנרגיה בצורות שונות. תסתכל סביב החדר שבו אתה נמצא, תתבונן בעצמך. כל מה שאתה רואה עשוי מאותה אנרגיה מקורית של רגע הבריאה שהתגבשה והתמצקה לצורות מסוימות. אני ואתה בנויים מהאור שנוצר ברגע הבריאה.  אבל כיצד 'יודעת' האנרגיה איך להתנהג? כיצד יודעים קרני אור להפוך לאדם בעל תודעה עצמית המסוגל לחשוב, להרהר, להרגיש?

 

"התשובה לכך נמצאת טמונה בחוקי היסוד הגלומים ביקום עצמו, בתוכנית ההפעלה של הקוסמוס. כאשר מקלפים את החומר ומזיזים את האנרגיה מתברר כי ברובד הבסיסי ביותר, היקום בנוי מידע צרוף, מחכמה. התרגום ירושלמי מתרגם את המילים הראשונות בתורה: "בחוכמתא ברא עלמא"- בחוכמה ברא ה' את העולם. חומר הגלם הבסיסי ממנו בנוי העולם היא חוכמה".

 

זוהי החכמה שד"ר שרודר מבקש לחשוף בפני כל באי העולם.